Skocz do zawartości

SMS Elster, WMM 1:350


donalyah00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Pomyślałem sobie, że spróbuję skończyć model w jakimś określonym przedziale czasowym. Aby to urzeczywistnić wybrałem model dość drobny, ale wymagający pewnego nakładu pracy od zera.

 

Jako pamiątkę z zeszłorocznego Telford przywiozłem sobie mały, żywiczny model C.K. torpedowca z przełomu XIX i XX w. wybudowanego w elbląskiej stoczni Schichau’a - SMS Elster. Producentem jest wiedeńska firma - Wiener Modellbau Manufaktur. Postaram się odwzorować wygląd jednostki z początku XX w. – w okolicach końca 1901 r.

 

Na dobry początek parę fotek zestawu:

elster_000.jpg

elster_001.jpg

elster_002.jpg

elster_003.jpg

elster_004.jpg

 

Model ma wymiary bardzo podobne do świeżo ukończonego przeze mnie U 60. Drobne części żywiczne posiadają trochę nadlewek, ale nie przejmuję się tym zbytnio - użyję tylko paru z nich. Dość grube relingi wymienię na delikatniejszy produkt WEM-u.

 

Kadłub szczyci się sporą kolekcją bąbli i dziurek w części dennej oraz brakiem imitacji wału śrubowego (dodatkowo sam zestaw szczyci się brakiem śruby...) :-|. Postanowiłem go trochę pouzupełniać. Z odpowiednich rurek mosiężnych dorobiłem osłonę wału śrubowego oraz dziobową wyrzutnię torpedową. Przerobiłem też dolną część mocowania steru. Oprócz tego dodałem imitację kilu z cienkiego, prostokątnego profilu Evergreen. Zamocowałem też oś steru z cienkiej rurki 0,3/0,1 mm.

elster_009.jpg

elster_005.jpg

 

Usunąłem z kadłuba wszelkie imitacje polerów i innych drobnych wystających elementów. Następnie nakleiłem nadbudówkę maszynowni oraz kilka płaskich elementów fototrawionych. Oprócz tego podziurawiłem trochę pokład przygotowując miejsca do montażu drobnego wyposażenia.

elster_006.jpg

elster_007.jpg

 

Wymyśliłem także sobie, że spróbuję zmierzyć się z wykonaniem mosiężnych obramowań bulajów. Wkleiłem w tym celu w kadłub fragmenty rurek mosiężnych o odpowiednich średnicach, które po malowaniu zamierzam odsłonić delikatnie przy pomocy igły lekarskiej. Z odcinków rurek mosiężnych wykonałem również gniazda montażowe co bardziej wystających elementów wyposażenia.

elster_010.jpg

 

Kolejnym krokiem było sklejenie podstawy masztu, doprowadzenie komina do stanu używalności oraz zabawa z nawiewnikami.

elster_011.jpg

 

Dołączone do zestawu nawiewniki nie były specjalnie podobne do zamontowanych w oryginale. Raz, że zestawowe części były za duże, dwa - były pełne. Trochę je wobec tego przyciąłem, nawierciłem oraz zamocowałem na fragmentach rurek mosiężnych. Skalę problemu pokazuje poniższa fotka:

elster_012.jpg

 

CDN.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki Panowie!

 

Pooglądałem dotychczas sklejone elementy i coś mi to zbyt "ładne" się wydało. Postanowiłem trochę popsuć:

elster_013.jpg

 

Te pięknie wycięte otwory zostaną przykryte blaszką, którą wyciąłem samodzielnie z resztek po fototrawionych częściach z Mirage'owego V-105. Blaszka własna po lewej, po prawej - porozcinana i rozwiercona blaszka dotychczas przykrywająca nadbudówkę Elstera. Część z klap ma jeszcze fragmenty kleju CA użytego do pasowania - wszelkie zachlapania znikną oczywiście.

elster_014.jpg

 

Postanowiłem wykonać imitację świetlików w nadbudówce, jedna z klap będzie otwarta. Co z tego wyniknie - okaże się w następnym odcinku .

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, po pierwsze: DUUUŻE za temat, a jeszcze większe za wygląd torpedowca - te z przełomu wieków wyglądają jak okręty podwodne .

Znając "producenta", opracowanie tematu będzie perfekcyjne, czekam zatem kolejnych aktualizacji.

 

wielkamucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podobają takie oryginalne tematy modelarskie. Przyglądam się z ciekawością i podglądam technikę. Nigdy nie robiłem modelu z żywicy... a jak nadejdzie ta "wiekopomna chwila", to będzie jak znalazł! Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa!

 

a jeszcze większe za wygląd torpedowca - te z przełomu wieków wyglądają jak okręty podwodne

Oj tak, kształt dziobówki to jedna z rzeczy, które przyciągnęły mnie do tego modelu.

 

Nigdy nie robiłem modelu z żywicy...

To w sumie mój pierwszy kontakt z modelami żywicznymi (Elster i Mocenigo). Dopóki nie ma bąbli w żywicy - wszystko jest jak najbardziej w porządku - materiał momentami jest przyjemniejszy od polistyrenu.

 

Wygląda na to, że udało mi się załatać otwory, które pojawiły się uprzednio w nadbudówce.

 

Jeden luk zostawiłem otwarty - klapa z 4 świetlikami będzie otwarta (element ażurowości modelu, o którym wspominałem).

Pokrywy są nieco nierówno przymocowane - niekoniecznie pożądany efekt samodzielnej pracy w metalu. Gdybym je wytrawił pewnie byłyby jak na defiladzie, ale pomyślałem też, że na rzeczywistej jednostce mogły być np. niedomknięte i niekoniecznie w idealnym, liniowym porządku.

elster_015.jpg

 

Wykonałem też nową podstawę nawiewnika z imitacją kołnierza na osi jego obrotu.

elster_016.jpg

 

Kolejnym krokiem będzie wymyślenie legarów dla łodzi ratunkowej - producent zapomniał o tym detalu - oraz przysposobienie żywicznego kompasu i bębna linowego do użyteczności. Po zakończeniu mam zamiar pokryć całość Resin Primerem GS aby przygotować powierzchnię żywicy pod kolejne powłoki.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam po chwilowej przerwie (praca...).

 

Poprawiłem nieco łukowaty kształt nadbudówki (rozmontowałem, wyrównałem i zmontowałem raz jeszcze). Oto efekt:

elster_018.jpg

Druga pokrywa od lewej, na lewej fotce, wymaga jeszcze korekty - wyszło teraz, podczas obróbki zdjęć do relacji.

 

Przy okazji, z pomocą dremela wytoczyłem z prętów polistyrenowych nowe, stożkowe podstawy działek 37 mm. Poprzednie, oryginalnie odlane z żywicy wraz z kadłubem, trochę się zdeformowały podczas walki z nadbudówką. Z prostokątnych profili PS wykonałem też legary, na których umieszczona była szalupa oraz przesunąłem do przodu mocowanie komina (stary otwór zaślepiłem białym prętem PS). Oprócz tego, z rurek mosiężnych wykonałem dwa gniazda mocowania platformy kompasu oraz podstawy koła sterowego - dwa otwory widoczne w dolnej części zdjęcia.

elster_017.jpg

 

Ze wspomnianej w sąsiedniej relacji Mocenigo, spłaszczonej 2 mm rurki mosiężnej wykonałem imitacje 2 włazów w części rufowej jednostki. Producent wykonał fototrawione klapy tychże włazów i zalecił po prostu przykleić je do pokładu. Plany i fotki oryginału pokazują jednak, że krawędzie włazów dość znacznie wystawały ponad pokład. Spróbuję jeden z włazów pozostawić otwartym.

elster_019.jpg

 

Z cienkiej folii aluminiowej wykonałem również brakujący w modelu fragment nadburcia oraz z pręcika PS dorobiłem zawias klapy wyrzutni torpedowej (zapałka dla ilustracji skali problemu )

elster_020.jpg

 

Tutaj ulubiona przeze mnie drobnica, od lewej: zestawowe koło sterowe, reflektor - powędruje na dach sterówki, kompas z platformą, podstawa koła sterowego oraz telegraf maszynowy (pominięty w modelu). Odbłyśnik reflektora to kółko wycięte igłą z metalizowanej folii po kwiatkach ciętych i wciśnięte w obudowę reflektora. Dołączony do zestawu lity, żywiczny element gdzieś zaginął, ale nie płakałem po nim specjalnie. Z części zestawowych wykorzystałem żywiczną kulkę kompasu oraz fototrawione koło sterowe. Wyraźnie widać przesunięcie dwóch warstw koła wynikające z samego procesu trawienia w grubej blaszce - z tym będę musiał jakoś żyć.

elster_021.jpg

 

Na koniec początek prac nad rufową rurą wyrzutni torpedowej - wyszlifowałem podstawowy kształt z rurki o zewnętrznej średnicy 1,2 mm.

elster_022.jpg

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z pręcika PS dorobiłem zawias klapy wyrzutni torpedowej

A ja myślałem że to jakiś paproch

A ja musiałem najpier przeczytać, że tam coś jest, zanim zobaczyłem

Jak zwykle zegarmistrzowska robota , te wyrzutnie torpedowe są "wyczesane"

 

wielkamucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dziękuję! Mam nadzieję, że szczegóły i detale staną się bardziej widoczne podczas malowania.

 

Dziś kolejny odcinek. Pokryłem kadłub MrResinPrimerem...

elster_023.jpg

... i wyskoczyło sporo niedoróbek, których widoku wam oszczędzę. Żywica jest o tyle paskudniejsza od polistyrenu, że nie widać na niej zbyt wiele przed malowaniem. Oj kilka razy jeszcze pomaluję ten model podkładem...

 

Przy okazji pytanie - czy MrResinPrimer jest funkcjonalnym odpowiednikiem Surfacera w roli podkładu dla akryli?

Zastanawiam się, czy przyczepność Lifecolorów i GS serii C będzie tak samo dobra jak do warstwy Surfacera.

 

W międzyczasie dorobiłem uchwyty do szperacza:

elster_024.jpg

 

i skończyłem rufową wyrzutnię torped:

elster_025.jpg

 

CDN i wesołego świętowania!

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki, nie powiem, lubię zabawę z metalem..

 

Trochę znowu podziałałem. Kończą mi się powoli detale do wykonania, następny odcinek znowu powinien być poświęcony kadłubowi. A tymczasem...

 

...przygotowałem oba stery do malowania (części zestawowe) ...

elster_026.jpg

 

... chwilę spędziłem przy kotwcach, windzie (blacha, rurki i drut) oraz latarni (rozciągnięta nad płomieniem przezroczysta ramka wlewowa, rurka mosiężna oraz nakrętki z fototrawionego zestawu Verlindena w skali 1:35) ...

elster_027.jpg

 

...oraz przy działkach 37 mm (przetoczona przy pomocy dremela rurka mosiężna 0,3/0,1 mm - nawet trzyma skalę - oraz znalezione śmieci) i dziobowym żurawiku (ponownie różne śmieci).

elster_028.jpg

 

CDN.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żeż.... świetnie się to ogląda, prawdziwy kunszt. Jak znów mi się okulary rozwalą, to wyślę do Wrocka z prośbą, aby mi Jedimaster donalyah00 dorobił do nich ze dwa działka i wyrzutnię torped

Bardzo ciekawa relacja, świetnie się śledzi losy tego modelu. Swoją drogą, powinieneś podlinkować producentowi, może będziesz miał zniżki na kolejne modele ;) Pzdrw, LordD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wyrzutniach torped inni już napisali, więc ie będę powtarzał "po starszych", bo to nieładnie

Działka i ich lufki powalają na kolana, reflektory są klasą samą dla siebie, ale to latarnia ukazuje poziom, jakiego ja nie odważę się osiągnąć... Marku, czym Ty to kleisz, że tak ładnie wygląda?

 

Czekam na ciąg dalszy przyjemności,

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.