Skocz do zawartości

OT Stahlunterstand - niemiecki schron bierny piechoty


Lipstein

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie relacja z prac nad budową od podstaw niemieckiego przewoźnego schronu biernego, tzw. OTeZeta, czyli Organization Todt Stahlunterstand typ Z. Projekt powstaje na podstawie zdjęć archiwalnych, bardzo nielicznych opracowań, pomocy kolegi Daruli i Shimana oraz relacji jednego naocznego świadka, który był wewnątrz - schron był kiedyś posadowiony w okolicy Krakowa...

 

Na razie stopka z pracami, bo nie wiadomo, jakie prycze były wewnątrz i jak były mocowane do ścian, a autorytety milczą w tych sprawach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw 1:1, potem części składowe tego cudaka:

 

70070c05b307b94bm.jpg

2d76bba872ad2be0m.jpg

 

f06b1f5034229cb8m.jpg

9dd0ced6d0ac2731m.jpg

 

Pierwsza wersja klamek do drzwi stalowych

c7446337be9762bfm.jpg

Klamki po poprawkach: dc570e69e002f164m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Po prawie rocznej przerwie mały skrót z prac: zdecydowałem się na rodzaj prycz - rama z rury stalowej czyli drutu miedzianego, wypełnienie z siatki do zbrojenia płyt GKart, podest z patyczków po lodach. Tuba schronu podcięta i przyklejona do prowizorycznej podstawy.

 

Taka jest wena: raz jest, raz jej nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nie będzie to przekrój, bo prycze są po obu stronach, zawieszone na łańcuchach przymocowanych do "stropu". Wnętrze będzie widoczne przez dwa otwory w "stropie", nad przedsionkiem i głównym pomieszczeniem, z LED-ową latarnią naftową do świetlenia wnętrza. Muszę trochę przerobić prycze, bo się piec nie zmieści

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały postęp w pracach:

IMG_2105.jpg

IMG_2106.jpg

IMG_2113.jpg

IMG_2117.jpg

IMG_2118.jpg

 

Mała zmiana koncepcji: schron będzie miał piec wt80k, boazerię i drewniane łóżka zamiast prycz z siatki-pojawiło się nowe osobowe źródło dowodowe

IMG_2119.jpg

IMG_2120.jpg

IMG_2124.jpg

IMG_2125.jpg

IMG_2126.jpg

IMG_2127.jpg

IMG_2130.jpg

IMG_2131.jpg

IMG_2133.jpg

IMG_2135.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A które? Ja mam zasadę, że korzystam najpierw z tego, co komuś jest niepotrzebne i leży na ulicy: patyczki po lodach, różnej maści i grubości druty miedziane. Plus własna inwencja, która w moim przypadku najlepiej działa w najbardziej nieoczekiwanych momentach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Mały postęp: nowe drzwi stalowe ze strzelnicą, podcięte z góry i z dołu, pryśnięte kolorem, trochę potraktowane washem olejnym i lakierem matowym

OTZ%252520002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

największą bolączką był brak jednoznacznej informacji z jakiegoś wiarygodnego źródła, jakie prycze były wewnątrz. potem stopka związana z otwieraniem własnej firmy, teraz mam przypływ weny twórczej, to jadę z tematem. mam zamiar wypróbować też lepienie z mas modelarskich: sienniki i koce na łóżka.

czeka już następny schronik w kolejce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schron jest wykonany z polistyrenu różnych grubości: to te kółka z otworami drzwiowymi/ewakuacyjnymi, pomiędzy którymi znajdują się poszczególne pomieszczenia. Drzwi to polistyren. ścianki to częściowo polistyren, utwardzony wręgami karton i okładzina z forniru (imitacja boazerii). blacha pod piec z Żubra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kołderki na łóżkach. W zamyśle to grube wojskowe koce. Zrobione z białej masy modelarskiej firmy Jovi, cokolwiek to komuś mówi. Magic Sculpt i inne podobne na razie poza moim zasięgiem, więc trenuje na tym co tańsze:

 

IMG_2270%25255B1%25255D.jpg

 

podłubałem też przy drzwiach wejściowych i potraktowałem je olejnym brązem:

 

IMG_2266%25255B1%25255D.JPG

 

wyjście awaryjne też gotowe:

 

IMG_2259%25255B1%25255D.JPG

 

Na pierwszym zdjęciu, po prawej stronie widoczny uchwyt od zamontowanych już drzwi przesuwnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.