Skocz do zawartości

Spitfire Mk.Vb, Tamiya 1/48


Erolek

Rekomendowane odpowiedzi

Supermarine Spitfire Mk. Vb,

Dywizjon 303, pilot: Jan Zumbach,

Northolt, wrzesień 1942

 

Tutaj oryginał:

14.jpg

 

Na razie sam model. Mini dioramka z załączonymi do modelu dodatkami ICMu w planach na najbliższą przyszłość.

 

Warsztat do obejrzenia TUTAJ

 

Model - jak to na Tamiyę przystało. Sklejał się bez problemów. Niewielkie ingerencje typu wlot powietrza przy owiewce, pasy, czy nowe lusterko, aby upodobnić model jak najbardziej do oryginału.

 

G-6.jpg

 

G-7.jpg

 

G-4.jpg

 

G-2.jpg

 

G-1.jpg

 

G-5.jpg

 

G-3.jpg

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Twój Kaczor Zumbacha wyszedł Ci całkiem do rzeczy, jest jednak kilka spraw, które mogłyby wyglądać lepiej.

 

To co mi się podoba to,ogólne potraktowanie modelu. Starałeś się go wykonać jak najwierniej oryginału, z czego wyszedłeś obronną ręką. Bardzo ładnie wyszło otwarcie klap, malowanie, kalki i ślady eksploatacji (świetne odbicia lakieru)

 

To co niezbyt przypadło mi do gustu to:

 

1. Śmigło widoczne na zdjęciach świeci się. Powinno być bardziej matowe;

 

2. Rury wydechowe powinny być delikatnie przeciągnięte rdzawym pigmentem, bądź też rdzawą farbą przy użyciu suchego pędzelka;

 

3.Przy wklejaniu jednej z linek antenowych, uszkodziłeś kokardę na kadłubie w okolicy czerwonego koloru;

 

4. W zbliżeniach modelu widać na jego powierzchni trochę paprochów i włosek. Da się to usunąć ?

 

Poza tymi kilkoma kwestiami model prezentuje się bardzo pozytywnie

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smiglo rzeczywiscie sie blyszczy. To z lenistwa - mialem juz resztke satynowego lakieru w aerku i prysnalem tak na odczepnego. Rzecz do poprawienia.

 

Co do rur, to sugerowalem sie ta fotka:

spit2.jpg

oraz kilkoma innymi kolorowymi zdjeciami Spita z epoki i rury wygladaja zwykle na cimna przepalona stal z blyszczacymi przetarciami na krawedziach.

 

Kokarda przy wejsciu linki natenowej dostala lekka kropelke gunmetalu - gdzies na zblizeniach wydawalo mi sie, ze widzialem metalowe okucie otworu przy wejsciu linki. Jeszcze sprawdze dokladniej. Jakby co, to do podmalowania.

 

Wloski - tak, sa. Kocia siersc potrafi sie znalezc wszedzie. Pewnie nawet w sterylnie pakowanych produktach. Do odkurzenia.

 

Pozdrawiam i dziekuje za uwagi.

 

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz potwierdzenie fotką na te wydechy to w porządku.

 

Normalnie wydechy dość szybko zachodziły rdzą (szczególnie w samolotach z silnikami rzędowymi obficie latającymi na misje) i stąd moja uwaga. Nawet na współczesnych dość mocno wypielęgnowanych Warbirds'ach jest to zauważalne.

 

Kokarda przy wejsciu linki natenowej dostala lekka kropelke gunmetalu - gdzies na zblizeniach wydawalo mi sie, ze widzialem metalowe okucie otworu przy wejsciu linki. Jeszcze sprawdze dokladniej. Jakby co, to do podmalowania.

 

Powinno być tam metaliczne zaznaczenie, aczkolwiek nie tak widocznie odkształcające kokardę.

 

Wloski - tak, sa. Kocia siersc potrafi sie znalezc wszedzie. Pewnie nawet w sterylnie pakowanych produktach. Do odkurzenia.

 

Też mam kota i wiem co to znaczy...

 

Przyglądając się uważniej zdjęciom zauważyłem również lekkie zamglenie na owiewce. Może spróbuj ją jeszcze potraktować jakimś brytyjskim odopowiednikiem Sidoluxu, tak aby zyskała nieco przejrzystości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczny Spit

Bardzo ładnie prezentuje się z tymi otwartymi klapami , podoba mi się malowanie , zwłaszcza ślady eksploatacji na skrzydle przy chodniku , i brudzenie spodu .

 

Jedyne do czego można się przyczepić to wspomniane wcześniej pyłki , ale to na pewno da się poprawić , oraz ( tu już nie Twoja wina) zbyt duży kaczor.

Zdecydowanie rzuca się to w oczy że jest za wielki , ja użyłem w swoim modelu kalek techmodu , tam jest on zauważalnie mniejszy. Tamiya nie po raz pierwszy i pewnie nie ostatni popełniła babola , choć z drugiej strony chwała jej za propagowanie Polskich Sił Powietrznych .

 

Pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Piękny model, gratuluję.

 

Jak już wcześniej zauważono kalki Techmodu bardziej odpowiadają oryginałowi, dotyczy to samego kaczora oraz numeru seryjnego.

W warsztacie widziałem że podczas budowy opierałeś się na książeczce W. Matusiaka, a tam na stronach 32 i 34 zobaczysz że krój i wielkość liter w numerze seryjnym jest zupełnie inny.

Jest jeszcze jeden drobny problem, ten egzemplarz Spita nie posiadał oznaczeń eksploatacyjnych ponieważ był to samolot otrzymany od 133 dywizjonu RAF i przemalowany. Na żadnym zdjęciu nie widać napisów ani linii na skrzydłach.

 

Tu jest moja wersja ;) http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=38386&highlight=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziękuję za uwagi. Wydawało mi się, że odrobiłem zadanie domowe jeśli chodzi o tego Spita, a tutaj ewidentnie czegoś nie doczytałem (chodzi o napisy eksploatacyjne). Co do kaczora i numeru seryjnego, to jak najbardziej się zgadzam, ale w modelu wykorzystałem to co producent dołożył do pudła - nawet nie byłem świadom istnienia techmodowskich kalek, więc wyszło jak wyszło.

 

Twój Spit wyszedł bardzo elegancko. Nie byłbym jednak sobą, gdybym jakiejś pierdoły nie znalazł, do której możnaby się przyczepić:

Nie dorobiłeś wlotu powietrza pod owiewką, i niepotrzebnie dałeś drut anteny od masztu do ogona. Tę wypustkę na stateczniku też trzeba spiłować. No i brakuje niewielkiego dywanika przeciwpoślizgowego na krawędzi spływu skrzydła.

 

Ale to tylko takie czepiactwo z zazdrości. Uważam, że całościowo model zrobiłeś dużo lepiej ode mnie.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to tylko takie czepiactwo z zazdrości. Uważam, że całościowo model zrobiłeś dużo lepiej ode mnie.

 

Ja to nazywam konstruktywnymi uwagami a nie czepialstwem , istotnie przeoczyłem to o czym napisałeś , kiedyś nawet chciałem to poprawiać ale jakoś nie mogę się za to zabrać.

 

Jeśli zaś chodzi o wykonanie to Twojemu spitowi nic nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.