Skocz do zawartości

Jaki polecacie zmywacz farb akrylowych?


Paluchtomcio

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Mam takie pytanie. Do tej pory do czyszczenia aerografu używałem zmywacza farb akrylowych łódzkiej firmy Wamod. Zastanawiam się nad zmianą na coś innego lepszego. Wiem że na rynku jest kilka do wyboru zmywaczy. Moje wymagania to aby nie był przesadnie drogi, dobrze zmywał farbe akrylową no i co dla mnie osobiście bardzo ważne, aby nie był za bardzo szkodliwy/trujący dla zdrowia. Dodam że przedzwoniłem kiedyś do wamodu i pytałem się o to jak to jest z ich produktem pod kątem przysłowiowego BHP. Powiedzieli że ich produkt jest bezpieczny. Co możecie polecić? Czy może zostać przy wamodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Do mojej wypowiedzi dodam uwagi.

Izobutanol do tej pory do mnie nie dotarł, a dla sprawdzenia zakupiłem zmywacz Wamodu do farb akrylowych. Tak więc nie mogę się wypowiedzieć na temat izobutanolu. Dodatkowo na zmywaczu Wmodu napisano, że zawiera butyloglikol. Czyli zaprzestaję poszukiwań izobutanolu.

Teraz o samym zmywaczy Wamodu.

  • Jest mocniej śmierdzący niż izopropanol. Zapach bardzo przypomina rozcieńczalnik Testors Acrylic Thinner.
  • Przez chwilę pozostawia na skórze warstewkę przypominającą lekkie benzyny. Wydaje mi się, że jest trochę bardziej toksyczny niż izopropnaol.
  • Bardzo podoba mi się butelka z idealnie przezroczystego plastyku. Nie podoba mi się zakrętka, której po otwarciu nie byłem w stanie szczelnie zakręcić.

Przelałem do innej butelki i zmieszałem pół na pół z izopropanolem.

W oparciu o wypowiedź kolegi bahamut24 zastosowałem mieszaninę 25% cleanlux, 25% etanol czysty, 50% izopropanol. Działała mocniej niż sam izopropanol, ale nie tak mocniej abym się na nią przerzucił.Sprawdziłem co będzie jeśli ostatnie płukanie w myjce zrobię wodą demineralizowaną. Działa.

 

Dzisiaj polecam izopropanol.

 

Czy mieszanina izopropanolu ze zmywaczem wamodu działa lepiej? Dam znać gdy ją zastosuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niedawna używałem "płynu do mycia pędzli i narzędzi" z Castoramy. Myje super. Jednak gdy przeszedłem z pseudoiwaty na H&S Evolution zaczęły puchnąć uszczelki. W obawie o sprzęt przeszedłem na zmywacz Wamodu i izopropanol. Jednak z ich działania jako środka myjacego nie jestem całkiem zadowolony. Zaschnięte akryle (MM czy Gunze H) stawiają im duży opór, więc często muszę gdzieś maznąć płynem z Castoramy aby puściło.

Staję więc w kolejce ludzi oczekujących na jakiś super wynalazek do mycia aero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niedawna używałem "płynu do mycia pędzli i narzędzi" z Castoramy. Myje super.
Fajnie! Dzięki za sugestię!
Jednak gdy przeszedłem z pseudoiwaty na H&S Evolution zaczęły puchnąć uszczelki.
A trzeba było znaleźć wypowiedź, którą ja znalazłem kiedy rozważałem zakup mojego pierwszego aerografu nie Aztek. A nie słuchać chórów skandujących „H&S boskie jezd”.

Nie „piję” tu osobiście do ciebie. „Piję” do tego chóru. Moim zdaniem jest zbyt głośny. Uważam, ze wielu osobom nie pozwala samodzielnie pomyśleć.

 

Mam dwa aerografy Paashe. W obu uszczelka igły jest wykonana z teflonu. Nie zauważyłem, utrudnień w ruchu igły po jakiejkolwiek chemii. W starszym modelu VJR (zdjęcie poniżej) jedyna gumowa uszczelka jest w korpusie w miejscu, które uwypukliłem. W razie czego jest łatwo wymienialna. Mimo dwóch kąpieli w acetonie nie zauważyłem utrudnień w naciskaniu spustu. W nowszym modelu TG Talon (zdjęcie poniżej) cały blok zaworu sprężonego powietrza jest demontowany przed myciem.

Zdjęcia:

  • Paasche VJR PC221444.JPG
  • Paashe TG Talon PC221443.JPG

W obawie o sprzęt przeszedłem na zmywacz Wamodu i izopropanol. Jednak z ich działania jako środka myjacego nie jestem całkiem zadowolony. Zaschnięte akryle (MM czy Gunze H) stawiają im duży opór, więc często muszę gdzieś maznąć płynem z Castoramy aby puściło.

Staję więc w kolejce ludzi oczekujących na jakiś super wynalazek do mycia aero.

Wedle mojej wiedzy żywice cyjanoakrylowe po związaniu można zniszczyć acetonem, lub inną chemią sprzedawaną pod nazwą debonder. Aceton niszczy gumę. Nie ma super wynalazku do mycia aerografu po farbach akrylowych.

 

Możesz znaleźć w innych moich wypowiedziach, ale na wszelki wypadek tutaj powtórzę moją procedurę mycia z aerografu z farb akrylowych

  • Mokre spłukuję przepływającą woda z kranu w starym kubku. Suche namaczam w rozpuszczalniku.
  • Myję w myjce ultradzwiękowej kupionej na alleeedrogo za 35 zł. (zdjęcie poniżej)
  • Eksperymentuję z chemią do mycia.
  • Od niedawna jako ostatni krok robię płukanie w wodzie demineralizowanej.

Zdjęcie myjki PC221441.JPG.

Ja jestem zadowolony z mojej procedury. Czasami znajduję jakieś niedomycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
… na zmywaczu Wmodu napisano, że zawiera butyloglikol. … Dzisiaj polecam izopropanol. … Czy mieszanina izopropanolu ze zmywaczem wamodu działa lepiej? Dam znać gdy ją zastosuję.
Najwyższa pora dotrzymać słowa.

 

Czy zmywacz Wamodu czyści „mocniej” niż izopropanol?

Moim zdaniem zmywacz wamodu rzeczywyiście mocniej myje niż sam izopropanol. Mosiądz wychodzi ślicznie doczyszczony.

 

Czy można taniej?

Cena zmywacza wamodu 4zł/180ml=44zł/l wydała mi się wysoka, więc poszukałem źródła samego butylu glikolowego. Kupiłem dwa litry w chemia warszawa w cenie 33zł/1l. Producentem jest chempur, z którym ustaliłem telefonicznie, że byłby w stanie sprzedać tę ilość za 18zł/1l ale sprzedaje tylko firmom z zarejestrowaną działalnością.

 

Do jakiego rozwiązania doszedłem?

Dzisiaj stosuję do mycia mieszankę izopropanol i glikol butylowy pół na pół.

 

Na co polecam zwracać uwagę?

Glikol butylowy jest szybciej trujący wziewnie niż izoporpanol — pracować przy otwartych oknach i jeśli da radę wymuszonej wentylacji.

Glikol butylowy bardzo gwałtownie odtłuszcza skórę — dbać o jak najkrótszy kontakt i zmywać wodą.

Glikol butylowy pozostawia na mytych rzeczach „oleistą” warstewkę — starać się nie skręcać aerografu jeśli jeszcze nie wysechł po myciu, bo gdy ta warstweka wyschnie, to może się okazać, że tarcie suche metalu skutecznie utrudnia rozłączenie. Ja staram się płukać w wodzie demineralizowanej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Czy można taniej?

Cena zmywacza wamodu 4zł/180ml=44zł/l wydała mi się wysoka, więc poszukałem źródła samego butylu glikolowego. Kupiłem dwa litry w chemia warszawa w cenie 33zł/1l. Producentem jest chempur, z którym ustaliłem telefonicznie, że byłby w stanie sprzedać tę ilość za 18zł/1l ale sprzedaje tylko firmom z zarejestrowaną działalnością.

Dzięki za całą, rzeczową wypowiedź. Lubię czytać o rzeczach sprawdzonych, a nie jakieś zasłyszane, które czasem są prawdziwe, a czasem... (nie bedę kończył). Wszedłem na ich stronę, widzę, że mają oddziały blisko mnie to podjadę przy okazji.

Jeśli na przyszłość będziesz miał okazję kupić coś sobie na firmę taniej, daj znać - dam Ci namiary mojej "działalności gospodarczej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.