Skocz do zawartości

[PBG] USS Aaron Ward - Guadalcanal 1942 - 1:350 - Dragon


Marcin Rogoza

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

No i stało się: kolejny mój projekt (tym razem projekt grupowy) wystartował.

 

Bohaterem jest DD483 USS Aaron Ward, który między innymi, walczył u boku USS San Francisco w bitwie o Guadalcanal w listopadzie 1942 roku.

 

Model wykonany na podstawie zestawu Dragona (in-boxy zapewne już znane), blaszek GMM oraz własnych przeróbek wykonanych na podstawie dostępnej dokumentacji fotograficznej niszczycieli klas Benson i Gleaves.

 

Na początek szybka przymiarka na sucho...

th_aaron_ward_003.jpg th_aaron_ward_004.jpg

 

Widoczne szczeliny, które wymagać będą odrobiny szpachli...

th_aaron_ward_005.jpg th_aaron_ward_006.jpg

 

No i kwestia, która pojawiała się przy okazji innej, partnerskiej relacji - wystający pokład...

th_aaron_ward_007.jpg

 

Przeanalizowałem dostępne fotki, i wychodzi na to, że w rzeczywistości takiego wystającego pokładu nie było...

th_aaron_ward_001.jpg th_aaron_ward_002.jpg

Zeszlifowałem nieco krawędzie górnego pokładu - będzie pasowało tak jak trzeba.

 

I pierwsze krople kleju już postawione ...

th_aaron_ward_008.jpg th_aaron_ward_009.jpg

 

Tak więc start już zaliczony Z każdą chwilą kolejne postępy prac

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 104
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Może ja już nieco ślepy jestem i jeszcze do końca nie wszystkie zdjęcia analizowałem, ale wydaje mi się, że na przedstawionej fotce wzdłuż linii relingów (tj. tak, jak w modelu) pokład jakby nieco wystawał ponad przeciętność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
rozumiem, że okręt będzie w super malowaniu (Measure 12 Mod.)?
Obowiązkowo

 

Może ja już nieco ślepy jestem i jeszcze do końca nie wszystkie zdjęcia analizowałem, ale wydaje mi się, że na przedstawionej fotce wzdłuż linii relingów
Element, o którym najprawdopodobniej myślisz, to "łącznik" pomiędzy pokładem dziobowym a pokładem nadbudówki śródokręcia - ma kształt trapezu (element B1 - Dragon 1021).

 

Wydaje mi się, że jednak pokład kończy się wraz z końcówką burty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Prace pomalutku posuwają się do przodu. Pokład dziobowy został przyklejony do kadłuba - udało mi się to zrobić w ten sposób, że pokład nie wystaje poza burty (również dzięki temu, że pionowa ścianka została od wewnątrz pocieniona). Pionowe łączenia wymagają jeszcze odrobiny szpachli...

th_aaron_ward_010.jpg th_aaron_ward_011.jpg

 

Sklejony dolny poziom nadbudówki dziobowej. Łączenia wymagają odrobinki podszpachlowania...

th_aaron_ward_012.jpg th_aaron_ward_013.jpg

 

Przy tej okazji zwracam uwagę na zaznaczony element - zdaje się, że to kanał wentylacyjny... Po analizie dostępnych zdjęć pojawia się wniosek, że ów kanał albo nie występował na niektórych jednostkach, albo miał inny kształt albo miał kształt zaproponowany przez Dragona. Nie mam zdjęć Aarona w tym szczególe, zatem postanowiłem nie przerabiać tego elementu - zostaje jak jest.

th_aaron_ward_015.jpg

 

Poniżej widok obecny - nadbudówka na "sucho"...

th_aaron_ward_014.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej okazji zwracam uwagę na zaznaczony element - zdaje się, że to kanał wentylacyjny... Po analizie dostępnych zdjęć pojawia się wniosek, że ów kanał albo nie występował na niektórych jednostkach, albo miał inny kształt albo miał kształt zaproponowany przez Dragona

hmm... najczęściej w tym miejscu widok skutecznie przesłaniają tratwy ratunkowe

 

bulaje jeszcze nie zaszpachlowane?

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
bulaje jeszcze nie zaszpachlowane?
Jeszcze nie Jakoś na razie nie było mi po drodze ze szpachlą Póki co prace trwają przy budowie kolejnych nadbudówek i szpachlowania łączeń pomiędzy ich elementami składowymi (elementy są małe, bardzo fajnie zdetalizowane więc, aby nie zniszczyć za bardzo szczegółów szlifowaniem, szpachlowanie odbywa się płynnym Syrfacerem. Niestety - jak to płyn - wypełnienie szczelinek uzyskuje się dopiero po kilku "wlewach" )

 

Generalnie składanie (bo prawie wszystko pasuje idealnie i widać, że inżynierowie pracujący dla Dragona, wykonali bardzo dobrą robotę) daje ogromna frajdę. Z niecierpliwością czekam na Scharnhorsta Jeśli precyzja wykonania będzie mistrzowska jak w przypadku Buchanana, to z całą pewnością zasili on moje zapasy modelarskie i stanie się głównym faworytem do prac na wiosnę 2010

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co prace trwają przy budowie kolejnych nadbudówek

szczęściarz mi jakoś czas nie dał w tym tygodniu zbyt wielu możliwości modelowania

lubię Twoją analizę tematów więc pokaż co tam jeszcze złożyłeś

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
lubię Twoją analizę tematów więc pokaż co tam jeszcze złożyłeś
Już pokazuję ...

 

Kolejne poziomy nadbudówek - sklejanie do kupy i... operacje zapętlone czyli Surfacer na szczelinki łączeń - szlif - Surfacer - szlif - ...itd... do skutku

th_aaron_ward_016.jpg th_aaron_ward_017.jpg th_aaron_ward_018.jpg

 

I teraz mała analiza nadbudówki dziobowej Aaron'a...

 

Na podstawie porównania w/w nadbudówki z propozycją Dragona doszedłem do wniosku, że trzy miejsca wymagają modernizacji:

1. dwa widoczne bulaje - w rzeczywistości były bardziej od siebie oddalone, niż to przygotował Dragon (w moim odczuciu jest to ewidentny błąd inżynierów) - już zaszpachlowane - pozostaje szlif i wywiercenie nowych.

2. Aaron Ward miał inne osłony działek plot (nawiasem mówiąc, osłony te w pewnych przypadkach, różniły się pomiędzy poszczególnymi jednostkami - forma jaka zaproponowali inżynierowie Dragona być może odpowiada wersji, jaką posiadał Buchanan /na jego podstawie buduję Aarona/ - w moim przypadku osłony zostaną przedłużone.

3. Skrzynie na amunicję - w rzeczywistości były dwie osobne - Dragon proponuje pewną hybrydę, która nie do końca mi odpowiada - rezygnuję z montażu części A45 na rzecz zrobienia skrzynek od podstaw...

aaron_ward_019.jpg

aaron_ward_020.jpg

aaron_ward_021.jpg

 

Jednym słowem: prace pomalutku postępują sobie do przodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aw1.jpg

 

Wisz co, ale czy ten segment tej nadbudówki - to ta ciągnąca się od uskoku (od głównego pomostu) na której będzie wyrzutnia torped - no więc u mnie ma ona przedłużenie częściami B14 i B15 a na końcu dopiero mam część A56, a ty zakończyłeś ją częścią A56 mocując ją do B2 i B12, a to przedłużenie na którym jest część B15 pod reflektor?

Chyba że w Aaron Ward jest inaczej niż w Buchanan, bo ja prawie się wyłożyłem na tym właśnie elemencie i z początku umieściłem go tak jak ty, dobrze że A56 nie szlifowałem za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
bo ja prawie się wyłożyłem na tym właśnie elemencie
O jasny gwint!!! Ty faktycznie masz rację!! Jak to się stało, że tego nie przyuważyłem No z szoku wyjść nie mogę, że dałem takiej plamy!!

 

Ma być tak jak mówisz - no to niestety czeka mnie małe wycinanko - dobrze, żeś w porę to zauważył zanim zdążyłem przykleić pomost.

 

Dzięki za czujność

 

PS. kolejny wymierny PLUS działania w projekcie grupowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pułapka polegała na tym, że ja intuicyjnie wkleiłem te części we wgłębienie, dopiero jak zabrałem się za robienie reflektora, stwierdziłem, że nie mam gdzie go postawić, umieszczając na sucho wyrzutnię torped.

Tutaj jest to chyba producenta robiącego jedną wypraskę pod wiele wariantów danego typu niszczyciela.

 

Widziałem w fotorelacji z Oleśnicy Buchanana w opcji, jakiej nie mogę znaleźć nigdzie na zdjęciach - 1942 rok, a reflektor ktoś postawił na pomoście bliżej rufy, niedaleko rufowych wież 5-calówek, a w miejsce reflektora wyrósł jakiś mini maszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem: prace pomalutku postępują sobie do przodu...

przynajmniej za nadbudówki się już wziąłeś

 

jakieś amerykańskie skrzynki amunicyjne w tej skali robi Flyhawk ale patrząc na blaszkę i na zdjęcie powyżej to mam wątpliwości czy warto je kupować, albo to inny rodzaj skrzynek albo zbytnie uproszczenie

 

a pomyłka... coż, mi też się zdarza tutaj miałeś fuksa, że wyszła na wczesnym etapie prac

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Weekend zaowocował kolejnym posunięciem się frontu-robót.

 

1. W pierwszej kolejności zabrałem się za poprawienie nadbudówki pokładu głównego, która na skutek mojej nieuwagi, została zrobione za krótka - w sumie poprawka nie wymagała ekstremalnych posunięć i po kilku chwilach zaczęła prezentować się całkiem przyzwoicie, a co najważniejsze, zgodnie z instrukcją

th_aaron_ward_022.jpg th_aaron_ward_023.jpg

 

2. Poprawione / uzupełnione osłony działek plot na nadbudówce dziobowej - trwa szpachlowanie i szlifowanie połączenia...

th_aaron_ward_024.jpg th_aaron_ward_025.jpg

 

3. Poprawione bulaje nadbudówki dziobowej...

th_aaron_ward_026.jpg th_aaron_ward_027.jpg th_aaron_ward_028.jpg

 

4. Powstała nadbudówka rufowa (dwa pierwsze zdjęcia) - ze ścianek usunąłem drabinki (dwa kolejne zdjęcia) - zostaną zastąpione elementami fototrawionymi...

th_aaron_ward_029.jpg th_aaron_ward_030.jpg th_aaron_ward_031.jpg th_aaron_ward_032.jpg

 

4a. Nadbudówka rufowa otrzymała pomost - szpachlowanie i szlifowanie połączeń...

th_aaron_ward_033.jpg th_aaron_ward_034.jpg

 

5. Zaszpachlowane bulaje w burtach...

th_aaron_ward_035.jpg th_aaron_ward_036.jpg

 

...CDN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawione bulaje nadbudówki dziobowej...

nie za szeroko? zerkam na Twoją fotkę porównującą z oryginałem i jakoś nie mogę wyrobić sobie zdania, dałbyś jakieś zdjęcie z wyższym pięterkiem by zobaczyć jak się te nowe mają do bulajów na pomoście dowodzenia

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
nie za szeroko? zerkam na Twoją fotkę porównującą z oryginałem i jakoś nie mogę wyrobić sobie zdania
Sam nie wiem... Patrząc na zdjęcia może faktycznie można odnieść takie wrażenie ale jak patrzę na nie w rzeczywistości to już wydaje się całkiem OK.

 

Poniżej fotki:

aaron_ward_037.jpg

aaron_ward_019.jpg

aaron_ward_038.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Zwróciłeś uwagę, że na pomoście dowodzenia jest za dużo bulajów? Od centralnego z głośnikiem poniżej na lewo i prawo na zdjęciu oryginalnym są po 4 bulaje (ostatni juz za osłoną). W modelu masz ich po 5.
Słuszna uwaga... Przyznam, że nie analizowałem jeszcze tego poziomu ale faktycznie - coś tu w formie Dragona chyba nie "hallo". Dzięki za celne spostrzeżenie No to już wiem, w jakim kierunku pójdą dalsze prace
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłeś uwagę, że na pomoście dowodzenia jest za dużo bulajów? Od centralnego z głośnikiem poniżej na lewo i prawo na zdjęciu oryginalnym są po 4 bulaje (ostatni juz za osłoną). W modelu masz ich po 5.

w moim odczuciu w modelu jest prawidłowa ilość bulajów w tym miejscu, po prostu za osłoną są dwie sztuki, myślę że po przyklejeniu osłony pomostu dzięki "wywinięciu" wszystko powinno być ok

 

EDIT: fragment planu stoczniowego pokazującego 5 sztuk + szósta w drzwiach, co prawda z typu Benson ale to jeden czort

PBGA008.jpg

 

dzięki za dodatkowe fotki, dalej nie wiem co sądzić, raz mi się wydaje, że są troszkę za szeroko, raz że jest ok

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Temat mnie zaintrygował na tyle mocno, że siadłem do przeglądnięcia dokumentacji. Wychodzi faktycznie na to, że...

w moim odczuciu w modelu jest prawidłowa ilość bulajów w tym miejscu, po prostu za osłoną są dwie sztuki,

 

Poniżej kilka przykładów rozwiewających ewentualne wątpliwości - faktem jest również to, że w większości jednostek /w tym 484 Buchanan/- w jedny miejscu - powinna być większa odległość pomiędzy bulajami (za sugestią Sleepwalker)...

aaron_ward_039.jpg

aaron_ward_040.jpg

aaron_ward_041.jpg

aaron_ward_042.jpg

 

PS. Nie ma to jak praca w zespole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej najwyższej części nadbudówki, również będziesz wiercił bulaje ?

Zastanawia mnie brak konsekwencji wykonania tego elementu u dragona;

te, które zalepiałeś, są przewiercone 'na wylot', bulaje w nadbudówkach śródokręcia są wykonane jako wyraźnie zagłębione otwory, a te w najwyższej części dziobowej nadbudówki, tylko delikatnie zaznaczone.

Czy różne wykonanie przez dragona ma jakieś merytoryczne uzasadnienie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Wywinięcie osłony pomostu wyjaśnia sprawę. Sorry za zamieszanie :-)
Spoko, spoko - tu jest doskonałe miejsce na dzielenie się wątpliwościami i ich rozwiązywanie.

 

W tej najwyższej części nadbudówki, również będziesz wiercił bulaje ?
Nie zdecydowałem jeszcze, ale zapewne tak.

 

Zastanawia mnie brak konsekwencji wykonania tego elementu u dragona;

te, które zalepiałeś, są przewiercone 'na wylot', bulaje w nadbudówkach śródokręcia są wykonane jako wyraźnie zagłębione otwory, a te w najwyższej części dziobowej nadbudówki, tylko delikatnie zaznaczone.

Czy różne wykonanie przez dragona ma jakieś merytoryczne uzasadnienie ?

Nie znajduję wytłumaczenia dla takiej "konsekwencji"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie podciągnąłeś warsztat do przodu – relacja podoba mi się bardzo! Mam nadzieję, że też mi się uda wreszcie coś podłubać w tygodniu i przez weekend.

 

Pytanie odnośnie szpachlowania bulajów w kadłubie - wypełniałeś je samą szpachlówką czy wklejałeś w nie plastikowe pręciki? Zauważyłem, że sama szpachlówka lubi się później wykruszać z takich miejsc.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
wypełniałeś je samą szpachlówką czy wklejałeś w nie plastikowe pręciki? Zauważyłem, że sama szpachlówka lubi się później wykruszać z takich miejsc.
Wypełniałem szpachlówką - nawet nie pomyślałem, że może się wykruszyć. Zobaczymy.. może nie wypadnie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.