Skocz do zawartości

Polski IS-3 [JS-3 1/72 Trumpeter]


MrDyzio

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że wreszcie udało mi się znaleźć czas na dłubanie, a BA-I praktycznie już skończony to postanowiłem zacząć coś nowego.

Na warsztat trafił IS-3 Trumpetera.

Tak się prezentuje pudełko wraz z zawartością:

P1120411.jpg

P1120412.jpg

P1120414.jpg

P1120413.jpg

P1120415.jpg

 

Do tego doszła też lufa JB Model

P1130607.jpg

 

Przeglądając różne publikacje znalazłem informacje o 2 egzemplarzach dostarczonych do Polski (gdzieś była nawet wspominka o 3 sztukach). Postanowiłem więc zmajstrować delikwenta z białym orłem na wieży.

 

Model zacząłem dłubać wczoraj wieczorem, póki co kółeczka i wahacze się przyklejają

P1130618.jpg

 

Co do samego modelu... gdzieniegdzie małe nadlewki. Niestety wszystkie włazy pozamykane, więc ciężko się zastanawiam czy podjąć próbę ich otwierania

Poza tym mam lekkie problemy z dopasowaniem lufy do jarzma, ale się jeszcze nie poddaję...

 

Wsparcie mile widziane

Ide dłubać dalej kółeczka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zrobisz z muzeum w Poznaniu - oglądany przez oficjeli. I wałzy będą zamknięte. Pamietasz foto, które wygrzebał Jeff na Allegro?

Jak lufka? Widzę, że producent dał uchwyty na wieżę.

Będziesz robił układ jezdny, czy weźmiesz ten gotowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zrobisz z muzeum w Poznaniu - oglądany przez oficjeli. I wałzy będą zamknięte. Pamietasz foto, które wygrzebał Jeff na Allegro?

Jak lufka? Widzę, że producent dał uchwyty na wieżę.

Będziesz robił układ jezdny, czy weźmiesz ten gotowy?

 

Masz na myśli to zdjęcie?

IS-3Poznan.jpg

 

Trochę za dużo delikwentów wokół niego

 

Lufka trochę za gruba u nasady. Musiałem dość mocno rozwiercić jarzmo i chyba będzie trzeba zeszlifować nasadę lufy. Ale chyba da radę...

 

Układ jezdny robię. Na zdjęciu co dałem mam już wklejone wahacze i górne koła (powrotniki?). Gotowy układ jezdny ma paskudną fakturę wewnętrznej strony gąsienic. Tzn. gładka jak pupa niemowlaka

Skleiłem połówki kadłuba i trza szpachlować bo są rowy mariańskie

 

Dalej mam dylemat z włazami... Otwierać czy nie?

 

I tak z tym ISem się zaczęło od tych zdjęć (źródło: Wydawnictwo Militaria)

IS-3defilada1951.jpg

IS-3Rembertow.jpg

 

Jeszcze mam chwilę na zastanowienie Póki co to szpachlowanie spodu wanny i kółeczka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten od Feliksa jest niezły, i zapewne się błyszczy jak psu ....

 

Co się dziwisz... pewnie świeżutko wypucowany na defiladę

 

W międzyczasie kolejne kółeczka się szlifują i kleją (zaczynam mieć wstręt do okrągłych rzeczy...).

Jednak zdecydowałem się spróbować otworzyć włazy w wieży Stwierdziłem, że w najgorszym razie będę musiał kupić drugi model.

Wyszło tak:

P1130625.jpg

 

I tu pojawia się zagwozdka... Czy te włazy (wygląda na to że są dwa) otwierały się niezależnie czy też stanowiły jedną całość? Czy ktoś posiada zdjęcie wewnętrznej strony włazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieży obróbki ciąg dalszy - doszły druciane uchwyty

P1130868.jpg

 

Z tego na pewno jeden (a może dwa) będę musiał poprawić. Jak dla mnie za mocno odstają...

 

Parę drobiazgów na kadłubie doszło

P1130867.jpg

 

Na tylnej płycie postanowiłem poprawić wygląd stojaka na lufę - to co zaproponował Trumpeter było płaskie jak naleśnik. Tak wyszło:

P1130866.jpg

 

Co włazów już wiem, że były to dwie klapy.

Tyle na chwilę obecną - idę dalej strugać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie idzie. Ale jak widzę te zdjęcia to albo "wściekły komuszek" albo "poligonowy złomek" ewenualnie "muzealna kurzozbieraczka" Tyle w kwestii malowania ;-) Dobra. Pożartowaliśmy. Jak potrzebujesz dokumentacji wal na priv.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie idzie. Ale jak widzę te zdjęcia to albo "wściekły komuszek" albo "poligonowy złomek" ewenualnie "muzealna kurzozbieraczka" Tyle w kwestii malowania ;-) Dobra. Pożartowaliśmy. Jak potrzebujesz dokumentacji wal na priv.

Pozdrawiam

 

Miło Cię powitać Zbyszku w moim lepiackim kąciku

Co do malowania to za dużo opcji nie ma Będzie... zielony

 

Priv poszedł

 

A gąski dostały podkładowy kolorek

P1130873.jpg

 

Idę dłubać dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładnie wyszło Ci otwiarcie wieży, to nie jest wcale łatwe. w takim razie można się spodziewać ludzików?

 

Właz wyrżnięty bardzo ładnie i schludnie. Dobrze wyszło - jak widać nie taki diabeł straszny Smile

 

Co to za kolorek na gęsiach?

 

Cieszę się, że wycinanka przypadła Wam do gustu

Andrzeju możesz się spodziewać ludków. Tylko jeszcze casting się nie zakończył

 

Panzer4 kolorek na gąskach to Tamiya XF-69 NATO BLACK.

 

Muszę się przyznać, że miałem obawy co do wycinania włazów, ale macie rację - nie taki diabeł straszny

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematem przewodnim dzisiejszego wieczoru była walka z wieżą.

Wieża otrzymała wreszcie lufę, co było nieco wymagające ("lekkie" problemy ze spasowaniem). Dzięki temu mogłem skleić połówki wieży.

Spasowanie wieży z dnem jest lekko dyskusyjne...

P1130877.jpg

 

Z przodu po obu stronach jarzma światło ujrzały przecudnej urody szpary

P1130874.jpg

P1130875.jpg

 

Czyli czas na szpachlowanko... na które nie miałem dzisiaj jakoś nastroju.

 

Zamiast tego zacząłem strugać Janka i Gustlika model 1951

P1130876.jpg

 

Tyle na chwilę obecną. Idę spać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o 7.25 ???!!! mam wątpliwość - czy lufa siadła symetrycznie? bo na zdjęciach jakoś tak widać że ucieka w jedną stronę... może to tylko wina kąta z jakiego robiono zdjęcie ale zerknij na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o 7.25 ???!!! mam wątpliwość - czy lufa siadła symetrycznie? bo na zdjęciach jakoś tak widać że ucieka w jedną stronę... może to tylko wina kąta z jakiego robiono zdjęcie ale zerknij na to.

 

To takie zakrzywienie czasoprzestrzeni Niestety Andrzeju masz rację, lufa minimalnie ucieka Mam nadzieję, że uda się to jakoś poprawić. Otwory na mocowanie lufy się lekko nie zgadzały, samo jarzmo do najprostszych też nie należy.

Generalnie spasowanie tego zestawu mnie lekko dobija...

 

O rety nie zdawałem sobie sprawy, że lufa aż tak nie pasuje.

Myślę, że z pomocą zielonego squadrona dasz radę.

Dalej robisz go na sobotę :Question:

Piotrze samą nasadę lufy szlifowałem dość namiętnie żeby wogóle wlazła.

Pewnie, że szpachlówka da radę. Tylko, że miało być lekko, łatwo, szybko i przyjemnie. A idzie po chińsku czyli jako-tako.

Wygląda, że na sobotę nie dam rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeźbienia ciąg dalszy. Andrzeju dzięki za czujne oko - lufa poprawiona i doklejony hamulec wylotowy:

P1130884.jpg

 

Szpary w wieży poszpachlowane

P1130883.jpg

 

Gąski dostały drugą warstwę koloru

P1130885.jpg

 

Dzięki rysunkom od Zbyszka (wielkie dzięki ) wystrugałem wewnętrzne strony włazów

P1130882.jpg

 

Na jaki kolor malować wewnętrzną stronę włazów?

 

Tyle na dziś. Zmykam spać. Pozdrowienia dla zaglądających

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to za czerwona podkładka

 

Ja bym obstawiał, że to "pierścien dystansowy" z opakowania jakiegoś CA/innej chemii w tubce .

 

Autorze IS-a. Jedną rzecz można poprawić - podrzeźbić od spodu te szekle na lewym, przednim błotniku tak, by nabrały bardziej kolistego przekroju i nie wyglądąły jak "wtopione" w błotnik. Reszta jest oki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, co to za czerwona podkładka?

Czy właz był w 1 kawałku, czy dzielony na 2?

 

Czerwona obręcz została urżnięta z kołnierza szybkozłączki elektrycznej. Jedyne coś plastikowe o tej średnicy co znalazłem wczoraj w domu Właz był dzielony na dwa, choć na większości zdjęć są razem połączone. Już linia przeryta...

 

kazio niestety nie trafiłeś z tubką od CA ale trop był niezły. Co do szekli to spróbuję coś zawalczyć. Cieszę się, że reszta zaaprobowana

 

Ale ponawiam pytanie - jaki kolor włazów od środka? Biały?

 

 

Teraz poranna kawa i maile Potem może się uda usiąść do ISa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju dyskutowaliśmy z Piotrem o Twojej sugestii i doszliśmy do wniosku, że zielony chyba będzie właściwy na wewnętrzną stronę włazów Dzięki za podpowiedź

 

A tymczasem tradycyjny conocny raport

 

Koniec klejenia ISek poskładany w całość, nawet porwałem się na doklejenie przewodów paliwowych. Dodatkowo doklejony pręt ograniczający otwarcie włazów. Prezentuje się tak:

P1130891.jpg

P1130892.jpg

P1130890.jpg

P1130893.jpg

P1130894.jpg

 

Co prawda nie udało mi się skończyć czołgutka w zakładanym terminie czyli do dzisiaj, ale zdążył dostać jeszcze podkładem:

P1130896.jpg

P1130895.jpg

 

Wieży też się dostało:

P1130898.jpg

P1130897.jpg

 

Jeśli ktoś ma jakieś sugestie co do kolorystyki chętnie posłucham (akryle !). Osobiście zastanawiam się nad Model Master 4807 Russian Armor Green...

 

Tyle na dziś, czas iść spać bo rano wypad na konkurs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrze tak na tego Dshka (czy jaki to on tam jest) - ładniejszy na pewno niż to w T-55 z PST, ale czy jest żebrowanie na lufie?

Piotrze - plujka jest ładniejsza niż w PST, ma też żebrowanie. Zacząłem już żałować, że nie zrobiłem sobie kopii... Trudno się mówi.

 

ISek zaliczył wizytę w lakierni.

Najpierw preshading - Tamiya Black XF-1

P1140011.jpg

 

Potem Model Master 4807 Russian Armor Green, rozjaśniany Tamiya White.

Najpierw wieża:

P1140014.jpg

P1140012.jpg

 

Potem kadłub:

P1140016.jpg

P1140015.jpg

P1140017.jpg

P1140018.jpg

 

Ciąg dalszy wkrótce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.