Skocz do zawartości

ORIOL/IWAMI Zvezda 1:350


sotter

Rekomendowane odpowiedzi

Czas przymierzyć sie do kolejnej stoczni i spożytkować malutkie doświadczenie, które nabywam klejąc Kongo.

 

Panowie, przedstawiam wam ciekawy z wielu względów okręt - rosyjski Орел (w angielskiej transkrypcji Oriol/Orel?Oryol) jeden z pięciu pancerników klasy Borodino.

 

Historia predrednotów Borodino pokazuje pięknie jak bezmyślność, biurokracja i korupcja może bezpośrednio wpłynąć na wynik konflitu zbrojnego. Generalnie pancerniki Borodno miały być rodzimym rosyjskim produktem wzorowanym na budowanym we Francji Carewiczu. Odziedziczyły po pierwowzorze wszelkie możliwe wady dokładając niewiarygodną liczbę kolejnych błędów konstrukcyjnych. Budowa przeciągała się bez miary, przy okazji rozkradano wszystko co można.

W efekcie z wielkim trudem, pod presją czasu wodowano okręt, z małym zapasem pływalności, ze źle rozlokowanymi kazamatami, dociążony, etc.

 

Oriol wyruszył jako część 2 Eskadry Pacyfiku i jako jedyny z trójki pancerników Borodino przetrwał masakrę pod Cuszimą.

Zdobyty przez Japończyków, poddany został pewnym modyfikacją i jako Iwami włączony do służby.

Brał udział w bitwie pod Tsingtao. Swój zywot okręt zakończył jako cel artyleryjski w 1924

 

trochę informacjI: http://tsushima.su/iwamiru/

 

04.jpg

 

01.jpg

 

Zvezda już jakiś czas temu wydała niemal identyczne wypusty Borodino, Knyaz Suvorov i Oriol. Z tej trójki model Oriola zdaje się nie jest już produkowany.

 

Model zamierzam waloryzować:

zestawem White Ensign Models

wempe3567.jpg

 

Gold Medal Models

borodino-varyag-russian-warships-equips-both-ships.jpg

 

pokładem (do decyzji klon, tek, lub papier)

KLON

16993440_4y1b.jpg

TEK

16993448.jpg

PAPIER

16993445.jpg

 

Lufkami z Mastera

3f6.jpg

 

poza tym zamierzam wykorzystać trochę drobnicy blaszkowej, no i trzeba będzie popróbować trochę samoróbek.

 

Decydowałbym się na wersję po przejęciu okrętu przez Japończyków IJN IWAMI ze względu na większe możliwości malowania, choć wszystko zależy od tego na ile uda mi się skompletowac dokumentację.

 

W tym miejscu wielka prośba do wszystkich Kolegów. Jesli macie jakieś plany zdjęcia będę dozgonnie wdzięczny. A teraz na zakupy... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Bardzo ciekawy temat. Ostatnio przebrnąłem przez książkę "Epopeja Wojny Morskiej" która to traktowała właśnie o wojnie japońsko rosyjskiej na morzu. Z resztą szeroko opisuje również same okręty z (tak jak napisałeś) niezliczoną ilością błędów, uchybień itd.

 

Dokumentacji zdjęciowej niestety nie posiadam żadnej, ale będę kibicował

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Variag też brał udział w wojnie japońsko rosyjskiej w I Eskadrze. Zatopiony przez załogę w Czempulo zdaje się.

 

abir24, EMP- wielkie dzięki za linki, chociaż w większości już te strony znam. Szczególnie zależy mi na planach Oriola w skali 1:200, gdzieś na rosyjskich stronach były w sprzedaży i na australijskiej (zdaje się) monografii Japanese battleship Iwami.

 

abir24 - no to może stworzymy cały pierwszy zespół pancerny II Eskadry. Brakować będzie jeszcze Imperatora Aleksandra III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusisz kolego, kusisz.Dobry pomysł ale chwilowy totalny brak czasu Patrzyłeś czy te maszty będą pasować?http://www.exito.sklep.pl/MASTER_350_024_1350_Zestaw_masztow_i_rej_krazownika_rosyjskiego_Varyag_1899-1708.html

Co prawda do Varyaga ale może. Miałem jeszcze troszke zdjęć ale chyba są już przegrane na płyte, a płyta jest Jak cos odnajde to podeśle. Pozdrawiam i czekam na pierwsze fotki z prac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
fajny okręcik + budzi miłe skojarzenia z Marcinow'ą Mikasą
ładnie by się prezentowały stojąc obok siebie - cóż może kiedyś na jakiejś wystawie

 

Tymczasem zerkam z nutą sentymentu na ten okręcik i kibicuję relacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że się nie powtarzam .

 

wielkie dzięki

Oriol z tego co się orientuję był niemal bliźniaczy z Borodino. Zdecydowanie większy problem mam z ustaleniem szczegółów przebudowy i przezbrojenia po przejęciu okrętu przez Japończyków. Z tego względu cały czas zastanawiam się czy poprzestać na budowie Oriola, czy próbowac porwać się na Iwami.

 

W sumie Oriol też można ciekawie przestawić, zważywszy na jego przejścia podczas rejcu przez pół świata.

 

Poza zbieraniem dokumetcji zastanaiam się jak i z czego wykonac sieci przeciwtorpedowe, bo zdecydowałem że okręt będzie miał je rozłożone.

 

Drugi dylemat to na jaki pokład się decydować? Ciemny tek, klon czy ten specjalny papaier, który może się ładnie malować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi dylemat to na jaki pokład się decydować? Ciemny tek, klon czy ten specjalny papaier, który może się ładnie malować.

Wybierz jasny kolor pokładu. I tak będziesz musiał położyć na niego lakier. By zrobić ciemniejszy odcień wystarczy użyć lakiero bejcy . Z jasnego ciemny zrobisz - z ciemnego nie bardzo to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jak i z czego wykonac sieci przeciwtorpedowe, bo zdecydowałem że okręt będzie miał je rozłożone.

 

Zrob je z cienkiej gazy, albo bandaza. Namocz w roztworze czarnego tuszu wymieszanego z (w celu usztywnienia) krochmalem. Gotowe sieci prysnij lakierem do wlosow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak prace- fotki Ja jestem na etapie szpachli w Missouri i przy okazji ten model doczekał się drobnych prac. Przepraszam, że w twoim temacie zdjcie0147r.th.jpg

Tu po szpachli i mój błąd- dowód, że pośpiech nie jest wskazany zdjcie0176m.th.jpg

Miały być usunięte drabinki miedzy lufami, teraz czeka mnie mała demolka Pokład zrobiłbym jasny. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob je z cienkiej gazy, albo bandaza. Namocz w roztworze czarnego tuszu wymieszanego z (w celu usztywnienia) krochmalem. Gotowe sieci prysnij lakierem do wlosow

 

pomysł bardzo fajny, ale sieć przeciwtorepdowa na pancernikach Borodino wyglądała zdaje sie tak:

327790m.jpg borodinoneet.jpg

w związku z tym bandaż średnio się nada :(

 

 

abir24 uzywasz jakiś blach? ciekaw jestem porównania zestawu WEM i GMM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł bardzo fajny, ale sieć przeciwtorepdowa na pancernikach Borodino wyglądała zdaje sie tak:

[...]

w związku z tym bandaż średnio się nada :(

 

Ale na fotkach Iwami nie widać ani wytyków ani sieci. Wydaje mi się, że na burtach pozostały tylko uchwyty do mocowania wytyków - czyli problem jakby znika.

 

Bardzo fajny pomysł na model - będę zaglądał z zaciekawieniem.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oooooo Jeeeezzzuuuuu!!!! powiem tylko tyle, właśnie otworzyłem pudło ze Zvezdy. Jak oni to odlewali? Druszlakiem? Lejkiem? TRAGEDIA! wieczorkiem może uda mi się pstryknąć kilka zdjęć, wszyscy będą mogli się pośmiać.

 

Moja "radość" jest tym większa, że dzisiaj przyleciała z Japonii moja Mikasa. Różnica jak między zaporożcem a toyotą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja "radość" jest tym większa, że dzisiaj przyleciała z Japonii moja Mikasa

Suuuuuuper

 

Warsztat, warsztat, warsztat

Dokładnie. Będę popędzał

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam ,że zaśmiecam twój wątek ale widzę ,że zebrało to się parę osób znających się na rzeczy. Mianowicie jaki okręt jest w miarę tani w skali 1:350 i ma możliwie dużo dodatków w postaci blaszek i relingów dedykowanych do zestawu? Szukam i szukam i w Polsce nic takiego znaleźć nie mogę. Proszę byle nie Bismarck.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
jaki okręt jest w miarę tani w skali 1:350
to znaczy w okolicach jakiej kwoty? 200 zł? 500 zł ?

 

Na szybko mogę zaproponować Varyag od Zvezdy - i blaszki i pokład do niego zapewne się znajdą Ale więcej szczegółów to pewnie kolega Jędrek będzie potrafił podać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.