Skocz do zawartości

M48 A3 Patton (Tamiya)


math

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poniewaz ukonczylem Stuga IV, to przyszedl czas na cos nowego i bardziej wymagajacego. Bede sklejal M48 Tamki. Model bedzie waloryzowany blaszkami Eduard'a. Model zawiera dosc sporo elementow (dziwne jak na Tamiya w tej cenie:) wiec zabawy nieco bedzie, a do tego elementy fototrawione z ktorymi jeszcze nigdy nie pracowalem, ale coz czlowiek sie uczy caly czas.

 

box1.jpg

 

box2.jpg

 

Poniewaz orginalne, gumowe goasienice Tamiya wygladaja fatalnie, postanowilem je wymienic na cos innego (czekam na przesylke):

 

tracks1.jpg

 

Wstepne prace zaczynam jeszcze w tym roku wiec niedlugo cos wrzuce.

 

Nie powiem...czolg robi fajne wrazenie na zywo (Tank Museum, Bovington)

 

ja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No dobra.... zaczalem dlubac delikatnie przy modelu.

Najperw na warsztat poszla wanna, ktora ma sporo niedociagniec (dziury i wypukle linne od wyprasek):

 

wanna2.jpg

 

wanna1.jpg

 

Dziury zaszpachlowalem (multiput i plasto Ravela) a wypuklosci na wannie zeszlifowalem na gladko:

 

wanna3.jpg

 

wanna4.jpg

 

wanna5.jpg

 

Zaszpachlowalem tez blotniki i dosc spore puste przestrzenie. Tamiya nie popisala sie tutaj za specjalnie :(

Te sa narazie wstepnie podszliofowane i wymagaja nieco wiecej pracy.

 

wanna7.jpg

 

Teraz musze jeszcze zabudowac idiotyczna pusta przestrzen (???to japonce mogli akurat poprawic pzrez te wszystkie lata) pomiedzy tylnim blotnikiem a wanna:

 

wanna6.jpg

 

 

 

Teraz mam pytanie do forumowych specow (szczegolnie tych, ktorzy sklejali ten egzemplarz)? O co chodzi z wierza? O ile zrozumialem Tamka ja zle przeskalowala. Szukajac dokumentacji znalazlem ze modelarze powiekszali wysokosc wierzy w modelu Tamki o jakies 1-1.5 mm. Czy wiecie cos o tym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja budowałem Pattona to ludzie mi truli o obniżenie zawieszenia, gdyż jest za wysokie. O przeskalowaniu wieży nic mi nie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche updejtu...

 

Nadal szlifuje i szpachluje :(

Zrobilem podwozie. Nie obnizalem go i zlozylem zgodnie z instrukcja, ale po zalozeniu kol faktycznie wydaje sie byc nieco za wysokie...coz...- Zobaczymy jak to bedzie wygladac z gasienicami.

Wszystkie kola jezdne zeszlifowalem dokladnie w celu pozbycia sie dziwacznych kanciastych krawedzi. Orginalnie kola jezdne mialy gumowe kolnierze wiec nie wydaje mi sie aby byly az takie ostre i z wypustkami - teraz moim zdaniem wyglada lepiej:

 

kola.jpg

 

To samo zrobilem z kolami podtrzymujacymi gasienice.

 

Zrobilem tez wieze i zeszlifowalem na gladko wszystkie jej laczenia oraz lufe, ktora jest luzno osadzona w wiezy. Prawdopodobnie bede wymienial nasade wiezy na ta lepiej wygladajaca z zestawu dodatkow do M48 firmy LEGEND.

Nadwozie nie jest jeszcze sklejone z wanna, poniewaz troche malej spachlowej pracy tam tez jeszcze zostalo (mala luka nad kolem napedowym).

Prawdopodobnie usune rowniez koncowki blotnikow i dorobie wlasne blaszane, ktore powinny byc nieco pokrzywione i w ten sposob bardziej realistyczne - ale jeszcze sie nie zdecydowalem. W kolach napedowych bede chcial naiwrcic po 3 owalne otwory, ktore orginalnie mialy pomagac usuwac blota z kola.

Narazie model przedstawia sie tak:

kadlub1.jpg co stanowi dobra baze do waloryzacji. Chcialbym jeszcze poprawic fakture odlanej stali na wiezy i na wannie - pewnie jakis rozpuszczalnik (delikatnie toluenem lub czyms "nitro-podobnym" pociagne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze odradzam! wysoce szkodliwy... już lepiej nitro zwykłe, witamin nie zawiera ale nie szkodzi tak jak toluen.

 

 

z tego co sie orientuje to "nitro" zawiera 70% toluenu i 30% acetonu (czasami dodaja jeszcze jakies estry lub ketony) - Nitro nie ma zadznych zwiazkow zawierajacych grupe nitrowa wiec czort wie skad ta idiotyczna nazwa.

Oczywiscie najpierw zrobe slepa probe zanim co kolwiek zaaplikuje na czolg:) spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, każdy agresywny rozpuszczalnik jest w jakiś sposób szkodliwy. Równie dobrze możesz przeprowadzić eksperyment, używając do tego terpentyny. Rozpuszcza plastik, ale niezbyt agresywnie, no, i ładnie pachnie (kwestia gustu ).

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz musze jeszcze zabudowac idiotyczna pusta przestrzen (???to japonce mogli akurat poprawic pzrez te wszystkie lata) pomiedzy tylnim blotnikiem a wanna

 

To był model przystosowany do montowania silniczków z napędem, stąd te ogromne dziury i szpary

 

Jak chcesz to zajrzyj sobie tutaj

http://www.patton-mania.com/M48_Patton/m48_patton.html

 

Brawo za temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawilem sie nieco chemia...i zrobilem fakture 'odlewu' na wiezy i na wannie.

Troche pokombinowalem na roznych polimerach z roznymi rozpuszczalnikami i ich mieszankami i nasunelo mi sie nieco wnioskow:

 

1. Toluen - intensywnie rozpuszcza szeroko pojety plastik tudziez inne polimery. Z tym trzeba byc baaardzo ostroznym bo nawet cienka warstwa potrafi gleboko penetrowac.

2. Aceton - cienka warstwa trawi glownie powierzchnie matowiac ja (bardzo szybko paruje co ma duze znaczenie). Powoduje powstanie bardzo drobnnej chropowatej powierzchni.

 

Toluen i Aceton same w sobie niezbyt sie nadaja, ale ich mieszanina (a mieszaja sie dobrze ze soba) jest uzyteczna. Do nadania tekstury uzylem mieszaniny toluen/aceton powiedzmy 60:40 (podobnie jaki 'nitro-rozpuszczalnik') co powoduje iz meszanina paruje stosunkowo szybko (ale wolniej niz sam aceton) i rozpuszcza plastik ale nie tak agresywnie jak sam toluen.

 

Wykonanie: Powierzchnie wiezy (lub wanne) pociaglem cienka warstwa mieszaniny i praktycznie natychmiast pomalowana powierzchnie uderzalem plaskim, stosunkowo twardym pedzlem. Plastik sie lekko rozpuszcza a pedzel nadaje mu fakture i usuwa nadmiar rozpuszczalnika. Wazne zeby pedzlem uderzac przypadkowo i prostopadle do powierzchni plastiku. Nie polecam miekkich pedzli z wlosia gdyz wloski pedzla moga sie osadzic na lepkiej powierzchni co nie jest latwo usunac. Twardy plaski pedzel nie powoduje tego typu przygod:).

 

 

Probowalem rowniez uzyc rzadkiego 'kleju' Testors, ktory tez daje rade poniewarz sklada sie glownie z estrow i ketonow (aceton jest najprostszym ketonem), ktore ladnie reaguja z polimerami.

 

g2283.jpg

 

Oto efekt koncowy. Moze jeszcze gdzie niegdzie poprawie i porobie male wzery ale ogolnie jestem zadowolony.

 

wieza5.jpg

 

wieza1.jpg

 

wieza2.jpg

 

Teraz pora na dlubanine z blaszkami i cala reszta dodatkow....ehhhhh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche malo czasu bylo ostatnio ale nieco podlubalem z blaszkami (moj pierwszy raz... i cala reszta bzdur z pudelka. Nadal troche zostalo.

jeszcze troche szlifow (nadmiar kleju tu i tam) zostalo do zrobienia i zabieram sie do pewnikiem najnudniejszej czesci tego modelu - gasienic AVF, gdzie w kazdym w elemencie trzeba osobno szpachlowac i szlifowac powierzchnie :(

Idzie powoli... na dzisiaj model wyglada tak:

 

blachy2.jpg

 

blachy1.jpg

 

blachy3.jpg

 

blachy5.jpg

 

blachy4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko Ci to idzie.

Jednak popełniłeś błąd (wina jest ,z własnego doświadczenia, z instrukcji do blach) z tylcami od M2 powinno to wyglądać tak

m2.jpg

No i brakuje uchwytu do wymiany lufy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedzial ze sie guzdrze z tym strasznie ...codziennie po troche. Mysle ze gaski to mi dopiero zajma...chyba ze mnie ktos w pracy wkurzy to w szale bede szlifowal i szlifowal...a potem zona mnie zatlucze...lub wyjedzie do mamusi

 

Wiem ze M2 jest do poprawy...uchwyt tez - ten niestety musze dorobic z cieniutkiego drucika bo niestety orginaly Edka przez przypadek gdzies posialem...a malutkie i cieniutkie swinstwo jest strasznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wymień póki jeszcze czas, lufy browningów na metalowe z RBmodel co ?

 

W sumie to faktycznie to jest dobry pomysl...

 

http://www.rbmodel.com/picture.php?dir=35B13 Wyglada bosko!

Ciekawe jak jest z wsysylka do UK.

Tak na marginesie jak myslicie zainstalowac dwa M2 tak jak jest teraz czy zostawic tylko jeden zamontowany Na wiezyczce, a ten wmontowany w wiezyczke usunac?

 

Dzieki za uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jeden albo drugi. Nigdy nie były montowane 2 szt.

O cholera dopiero teraz to zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie,

 

Zgodnie z uwagami zmienilem M2. Odwalalilem lufe i poprzedni uchwyt z tylu. Zamontowalem nawe z RBmodel. Na lufie umiescilem takze uchwyt - MOSES to dla Ciebie . Niestety blaszkowe mocowanie karabinu nie przezylo proby czasu i zostalo wymienione na tamiyowskie. Blaszkowe bylo bardzo delikatne. To moze nie jet najpiekniejsze ale karabin siedzi stanowczo:)

 

M2_a.jpg

 

M2_b.jpg

 

Cala wiezyczka z zamontowanym karabinem wyglada tak:

...aha usunolem rowniez drugiego Browninga zamontowanego wczesniej tymczasowo w wiezyczce

 

wieza5-1.jpg

 

zamontowalem nieco smieci na czolgu (skrzynki, uchwyty, lampy, karnistry)- troche szlifowania bylo. W sumie zostala mi zmudna dlubanina z gasienicami AFV (weekend z glowy,szpachelka i szlifierka), i w zasadzie model nedzie sie nadawal do gruntowania. Nie zdecydowalem sie jeszcze czy bede najpierw przywieszal wszystkie bibeloty i potem malowal calosc czy zagruntowac tak jak jest teraz i potem sukcesywnie dodawac torby, plecaki, liny etc.

Liny na wiezy zostana usuniete i zastapione metalowymi 0.8 mm.

 

Czolg na dzien dzisiejszy wyglada tak (tandetne gasienice Tamki sa zalozone tylko tymczasowo i zostana rytualnie usuniete wkrotce.

 

Dzieki za uwagi i pomoc z M2.

 

jellycan1.jpg

 

caly3.jpg

 

caly2.jpg

 

caly1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za M2 dziękuję

Jak chcesz mogę Ci podesłać kilka publikacji o Pattonie. Jakby co dawaj maila na prva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elegancki model się szykuje, będę tu zaglądał częściej.

Swoją drogą wielki respekt za zabawę z tymi blaszkami:piwo:, zwłaszcza tymi na browingu. Jeszcze nigdy z blachami nie majstrowałem ale coś czuję że to nie na moje nerwy ani wielgachne paluchy:haha:

pozdro

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.