Jump to content

MAREK74

Members
 • Content Count

  57
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by MAREK74

 1. MAREK74

  MAREK74

  Kolejne zdjęcia modeli: PzKpfw I Ausf.B, FTF, 1/72 F-16C Block 50, Tamiya, 1/48 Praga RV, FTF, 1/72 PZL P.11g Kobuz, IBG, 1/72
 2. MAREK74

  MAREK74

  Witam, korzystając z chwili wolnego czasu postanowiłem zamieścić trochę zdjęć moich modeli. Zacząłem kleić modele w latach 80-tych, nie było takiego bogactwa jak teraz. Kleiło się wszystko co się upolowało. Modele kartonowe z Małego Modelarza, plastikowe ZTS Plastyk, KP i modele radzieckie. Niestety nic z tego nie dotrwało do dnia dzisiejszego. Potem w latach 90-tych pojawiło się więcej modeli i kilka z nich udało mi się zachować. Następnie miałem ponad dwudziestoletnią przerwę w modelarstwie. Po powrocie to był dla mnie inny świat. Wiele rzeczy się zmieniło: chemia modelarska, narzędzia, techniki... Na początek kilka zdjęć modeli z lat 90-tych, które ocalały: PZL 37 Łoś, ZTS Plastyk 1/72 (kolejny, bo pierwsze sklejone nie przetrwały...) RWD-8, Spójnia, 1/48 Su-7, OEZ, 1/48 F-4J Phantom, Monogram, 1/48 Potem była wspomniana wyżej przerwa i po powrocie zacząłem od Iskry. TS-11 Iskra, ZTS Plastyk, 1/72 SZD-16 Gil, PZW, 1/72 Lim-2, Trumpeter, 1/48 PZL P.24G, Azur, 1/72 Zlin 42M, Toga, 1/72 Tu-154M Lux, Plasticart, 1/100 F-102A Delta Dagger, Revell, 1/48 PZL 42, IBG, 1/72 PZL 23A Karaś, IBG, 1/72 T-34/85, Zvezda, 1/72 KW-85, Ogoniok, 1/30 Dassault Rafale, Hobby Boss, 1/48 PZL P.7, Arma Hobby, 1/72 PZL P.7, Arma Hobby, 1/72 7TP, FTF, 1/72 MiG-21 PFM, Eduard, 1/48
 3. Całkiem fajnie wygląda. Można jeszcze delikatnie wyprostować linki przy podwoziu np. wykałaczką i dokleić rurkę pitota. Szybki trochę mało przeźroczyste; może małym pędzelkiem polakieruj je rozcieńczonym lakierem błyszczącym, ewentualnie Humbrol clear cote albo nawet sido.
 4. Tak sobie myślę, że liczenie na to, że wypływający klej to wyrówna, to proszenie się o kłopoty (brak kontroli) i w efekcie słabo to będzie wyglądać. W p.11g jest ten sam problem - te gniazda na zastrzały są lekko za duże. Ja podszlifowałem drugi koniec zastrzału (ten od kadłuba) tak aby w skrzydle siadł w miarę na środku, następnie w szparę zaaplikowałem wash i polakierowałem bardziej matowym lakierem niż reszta skrzydła. Chyba, że spróbować zrobić jeszcze inaczej tzn. po sklejeniu zastrzału daj w szparę Micro Kristal klear, potem patyczek do uszu, woda, schnięcie, wash, lakier...
 5. Zależy jak często używał tych luf, wiemy na pewno że ich używał. Czy by się pojawiły te okopcenia, to nie wiem... W modelu chciałem pokazać, że samolot strzelał i to strzelał jak wiemy skutecznie...
 6. Model elegancko wykonany. Malowanie i brudzenie robi duże wrażenie. Mi się bardzo podoba.
 7. Witam, przedstawiam ostatnio sklejony model. Przyjemnie się go kleiło. Kadłub ponitowany, śmigło i kołpak wyciągnięte z innych zestawów. Wykonałem parę elementów w kokpicie. Nie chciałem użyć plastikowej przeźroczystej osłony (jest dość gruba), więc postanowiłem spróbować wykonać tę osłonę z załączonej blaszki i poległem... Dopasowałem tylko elementy z osłony natomiast nie mogłem dopasować "szybek" w wiatrochronie i w końcu zrobiłem je z Micro Kristal Klear. Na zdjęciach trochę różnią się przeźroczystością i/lub połyskiem ale na żywo wygląda lepiej. Malowany Hataką i na całość mieszanka Microscale flat i satin. Linki anteny z Ammo Mig rigging 0,03 - pierwszy raz użyłem i przyznam, że podoba mi się ten produkt. Zapraszam do oglądania i komentowania.
 8. Nie wiem czy w dobrym kierunku poszedłem... Trochę urozmaiciłem tę plandekę.
 9. Mi było szkoda wyrzucać i przez sentyment odrestaurowalem KW-85. Fajna pamiątka z dzieciństwa. Jest gdzieś w galerii pojazdów na tym forum.
 10. Dzięki za komentarze. Plandekę zostawię, bo nie wiem nawet co i jak mógłbym zmienić, a model zrobiony jako relaksacyjny. Mam jeszcze jedną taką ciężarówkę, to zrobię bez plandeki.
 11. Witam, przedstawiam mój ostatni modelik. Spodobały mi się modele z serii "Wrzesień 1939" więc sobie trochę ich kupiłem i od czasu do czasu w przerwie między modelami ze skrzydłami jakiś sobie robię. Taki modelarski "skok w bok". Kilka detali dorobiłem (niestety jeden mały element pod lewą częścią przedniej szyby odpadł - zobaczyłem dopiero na zdjęciach. Dorobię w wolnej chwili.) Miał być w barwach niemieckich ale w trakcie klejenia zmieniłem zdanie... Szybki robiłem z Kristal Klear. Malowany Hataką i polakierowany Microscale. Nie gustuję w bardzo "styranych" modelach więc wszelkie zabiegi ograniczone do minimum. Zapraszam do oglądania i komentarzy. Pozdrawiam.
 12. Mnie też się podobają subtelne ślady eksploatacji i model bardzo fajny w odbiorze. Zwróciłem tylko na jedną rzecz uwagę. Chodzi o linię brudzenia chowanej w kadłub części skrzydła na jego spodniej stronie. Po schowaniu w kadłub ta linia na modelu nie będzie się "zgrywać" z kadłubem. Nie powinna być odgięta w drugą stronę? Przejrzałem pod tym kątem trochę zdjęć ale może tak też może być...
 13. Ładnie wygląda i mi też się podoba. Klosze świateł nawigacyjnych na wlocie powietrza nie powinny być bezbarwne? Na owiewce są jakieś kropki, to paprochy do usunięcia czy coś tam się stało... Jeżeli mogę zapytać to z czego zrobiłeś "baranka" na fotelu oraz jakie jest spasowanie tego zestawu (głównie wlot powietrza i osłona radaru z panelami doklejanymi na dziobie przed kokpitem)? Fajnie by było zobaczyć jakieś zdjęcia spodu modelu.
 14. Nie mój krąg zainteresowań modelarskich ale model mi się bardzo podoba. Dolne powierzchnie ładnie pomalowane i przybrudzone tak, że uniknąłeś efektu "zabawki" co czasami widać w modelach tego samolotu. Z przybrudzeń kół jesteś zadowolony? Messing urodził się w Górze Kalwarii, to chyba Polak... W czasie wojny Messing sfinansował budowę dwóch samolotów myśliwskich. Jeden otrzymał Konstantin Kowaliow, a drugi był dla lotników Pułku Warszawa.
 15. Obserwuję, bo coś tak nabieram smaka na taką deltę... Jeżeli mogę coś zasugerować to odczekaj trochę przed dalszymi krokami malarskimi. Jak używasz szpachli jednoskładnikowej to miej na uwadze, że się zapada i szkoda by było włożonej pracy, a na razie ładnie to wygląda. Sprawdź dolną część kadłuba zaraz za linią krawędzi spływu skrzydeł, na zdjęciu widać tam chyba "schodek". Ciekaw jestem opinii co do spasowania (zwłaszcza okolicy wlotów powietrza), bo chyba kupię Mirage III, tylko nie wiem czy brać Eduarda czy Kinetica IIIE (można zrobić praktycznie to samo malowanie). Czy słyszałeś coś na temat opinii o Kineticu?
 16. Nie będę polemizował, kolor osłony idealny nie jest. Zwróć jednak uwagę na inne osłony z pierwszego zdjęcia z poprzedniego mojego postu, w tle widać "typowe" zadymione owiewki. Na zdjęciach tego samolotu według mojej oceny nie jest to to "typowe" zadymienie. Mam w zestawie dodatkową osłonę ale jak patrze na model na półce i jak to wygląda to raczej nie będę wymieniał, a i na dalsze poprawki jestem za słaby - spore ryzyko popsucia. Tu jeszcze dwa zdjęcia: Dziękuję wszystkim za uwagi i komentarze. Mam jeszcze dwa modele f-16, ale je chciałbym mieć w polskim malowaniu. Tam mam nadzieję nie będzie wspomnianego wyżej problemu.
 17. Przejrzałem jeszcze raz zdjęcia samolotu i modelu oraz sam model, no i przyznaję, że trochę przesadziłem z tą owiewką. Chciałem zbliżyć się do takiego efektu: Na dużo nie mogłem sobie pozwolić na tym etapie ale postanowiłem lekko ją poprawić:
 18. MAREK74

  F-15 1/48

  Ładnie wykonany model. Ewentualne uwagi, takie jak wyżej. Może pokusisz się o zaprezentowanie większej ilości zdjęć. Jeżeli mogę coś zasugerować, to rozłóż więcej białych kartek jako tło.
 19. Witam, przedstawiam ostatnio ukończony model. Malowany głównie MrHobby seria H i na to lakier bezbarwny Microscale. Dodałem blaszki Eduarda do kokpitu i komór podwozia oraz żywiczną dyszę silnika. ACMI z przerobionego Sidewindera. Od siebie kilka elementów dodatkowych w kokpicie i komorach podwozia. Kalkomanie Twobobs. Travel pod i drabinka "pożyczone" z zestawu Hasegawy. Oryginał był bardzo czysty i wszelkie wykonane przeze mnie brudzenie jest bardzo oszczędne (być może nawet za mocne). Na zdjęciach tego samolotu owiewka ma niebieskawy odcień i chciałem coś podobnego uzyskać, choć na zdjęciach modelu efekt wygląda na przesadzony. Zapraszam do oglądania i komentowania.
 20. Całość lakierowana tak jak pisałem we wstępie (mieszanka satin i gloss microscale) i może niepotrzebnie dodałem gloss.... Może lepiej było dodać mat... Nie będę poprawiał, bo efekt połysku na zdjęciach jest zwiększony oświetleniem, a przy świetle dziennym tak bardzo nie razi. H307 Co do świecenia to jest tak jak pisałem wyżej. Na warsztat jakoś nie mogę się zdecydować. Zestaw farb; gdzieś czytałem, że Alclad white alu wydaje się być OK i poszedł jako baza, a potem próbowałem super stainless, silver c8 i smoke podpatrując jednocześnie zdjęcia. Na stożek dałem H303.
 21. Witam, poszukuję ACMI pod w skali 1/48. Może ktoś nie wykorzystał np. z zestawu F-16 C/N Tamiya.
 22. Jeżeli nie uda się zdobyć podwieszeń to daj znać, może uda mi się pomóc.
 23. Dziękuję wszystkim za komentarze. Tak jak pisał Wachmistrz "papier toaletowy" nieco zakłóca odbiór. Tak, trochę ten ręcznik papierowy (papier toaletowy wykorzystuję do czego innego; ale co kto woli.., może w warsztacie się przydaje ) nie pasuje... Po prostu użyłem tego co mi wpadło w ręce i niestety nie pomyślałem o walorach estetycznych. Postaram się zapamiętać. Próbowałem wykonać głowicę naprowadzającą i przez to zestawowe elementy przeźroczyste nie za bardzo pasowały. Może i dobrze, bo według mnie są trochę za bardzo wystające/obłe. No i trzeba było szkiełka zrobić samemu... Tak jak pisał Leszek.Sz. i ja we wstępie samolot był pomalowany jednym kolorem (przez to dość długo zastanawiałem się jak podejść do tematu). Mimo to da się zauważyć pewne różnice w odcieniach paneli oraz podmalówki, które starałem się zaakcentować na kadłubie. Dodatkowo postanowiłem jeszcze je trochę pocieniować. Przyznam, że na skrzydłach z kolei efekt na zdjęciach wygląda na przesadzony (może w ogóle go nie powinno być...z taką opinią też się liczę). W rzeczywistości kontrast tak nie razi.
 24. Jeżeli jeszcze jesteś zainteresowany tym modelem to daj znać. Mam taki. Pozdrawiam
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.