Skocz do zawartości

Lockheed P-38J Lightning 1/48 Hasegawa


Jarek C

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich uczestników i obserwatorów konkursu.

Przyłączam się do rywalizacji z modelem P-38 , zawsze strasznie podobał mi się ten samolot i mam nadzieje teraz wreszcie zbudować jego model.

 

Oto in-box :

PB180049.jpg

 

PB180064.jpg

 

Model zakupiłem z pomalowaną częścią kadłuba ale farba zostanie zmyta .

 

PB180065.jpg

 

PB180070.jpg

 

PB180071.jpg

 

PB180072.jpg

 

PB180074.jpg

 

PB180075.jpg

 

PB180076.jpg

 

PB180077.jpg

 

PC020004.jpg

 

PC020011.jpg

 

PC020013.jpg

 

 

PB180058a.jpg

 

Model prawie na pewno będzie wykonany w naturalnych barwach metalu.

Zastanawiam się jeszcze tylko nad wersją malowania ale bardzo kusi mnie Virginia Marie z tytułowego obrazka.

 

Bardzo liczę na Waszą merytoryczną pomoc przy budowie

 

Pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć z postępów w pracy nad modelem .

 

Pomimo że spasowanie części jest bardzo dobre nie da się uniknąć żmudnego szlifowania i odnawiania zatartych lini podziału .

Szlifowanie pod metalizer musi być dokładne także jeszcze mam dużo pracy .

 

PC020040.jpg

 

PC020043.jpg

 

PC020044.jpg

 

PC020051.jpg

 

PC020053.jpg

 

Obciążenie nosa

 

PC020055.jpg

 

PC020062.jpg

 

PC020070.jpg

 

Dość uboga kabina pomalowana wstępnie kolorkiem interior green.

Tyle na razie wracam do szlifowania

 

 

Pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie szlifowania powierzchni modelu a w szczególności miejsc połączeń form maluje te okolice metalizerem Humbrola 27003 Stainless steel który to traktuje jako coś w rodzaju wywoływacza pomagającego mi ukazać wszelkie nierówności , rysy , itp.

 

Następnie miejsca te zalewam punktowo klejem CA , szlifuję ,maluję metalizerem , znów szlifuję itd. itp. pracy jeszcze sporo .

 

PC030072.jpg

 

PC030076.jpg

 

PC030082.jpg

 

PC030087.jpg

 

PC030104.jpg

 

 

Pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak malujesz tym sreberkiem,

 

Dzięki za link , co do opcji malowania to jestem uzależniony od posiadanych lub dostępnych w sprzedaży kalek , jednak to pudełkowe malowanie coraz bardziej mi się podoba i na 80% je wybiorę.

 

Sreberkiem maluje normalnie , no może prawie normalnie bo do pigmentu metalizera Humbrol 27003 Stainless steel dodaje rozpuszczalnika nitro .

Potem polerowanie szatką i w zakamarkach szczoteczką do zębów .

Oczywiście już do innych celów jej nie używam

 

Największy jednak problem to czym , jakim lakierem bezbarwnym pokryć metalizer aby nie stracił metalicznego połysku .

 

Może ktoś ma jakieś pomsły , rady, patenty ?

 

Pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny połysk Ci wychodzi! W ogóle fajny temat, tylko szkoda, że nie wcześniejsza wersja

 

Jak robiłem P-47 w aluminium to metalizer MM pokrywałem ich "Sealer for metalizer" - lakierem utrwalającym metalizer. Następnie pokrywałem to sidoluksem w późniejszych etapach ale nie wiem na ile efekt jest dobry, w sumie robiłem to pierwszy raz. Próbka:

IMG_7041.JPG

 

Model fragmentami był polerowany co chyba wyszło tym fragmentom na zdrowie w przeciwieństwie do miejsc nie polerowanych. Polerowane miejsca widoczne są przy lukach kaemów. Widać, że inaczej się błyszczą.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja malowałem metalizerem MM na czarny błyszczący podkład. PO polerce pokrywałem mgiełką selera, kilka razy. Do obu specyfików dodawałem dedykowanych do nich rozcieńczalników, wtedy działały tak jak trzeba. Efekt możesz zobaczyć TU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Widzę, że szykuje się piękna błyskawica.

Jak dla mnie malowanie NMF jest najtrudniejsze ze wszystkich jakie robiłem.

Próbowałem metalizery Humbrola, Testorsa, Allclady. Dopiero po użyciu metalizerów Mr Hobby Super Metallic zaczęło mi się podobać, jednak nadal nie jestem do końca zadowolony.

Poniżej mustang pomalowany metalizerem Mr Hobby, pociągnięty bezbarwnym połyskiem, również Mr Hobby oraz wypolerowany.

 

P-51D8.jpg

P-51D24.jpg

 

Życzę powodzenia ! Mój Lighting będzie w kolorystyce OD/NG

 

Pozdrawiam

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne Dzieki ; Ostach , Marek D , SAGITARIUS , za miłe słowa i porady . Oczywiście zgadzam się z opinią że kolor NMF jest bardzo trudny do uzyskania , ale będę się starał choc trochę do niego zbliżyć , zamówiłem farbkę Alcallad Polished Aluminium , Model Master metallizer , i Humbrol metalizer.

Jako werniksu użyję Seler for Metalizer MM , X-22 Clear Gloss Tamiya , i Sidolux-u.

Jeszcze raz Dziękuje i Pozdrawiam wszystkich którzy pomagają w budowie mojego modelu , i Tych którzy obserwują moją prace życzliwym okiem

 

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Drobna aktualizacja ;

Kołpaki śmigieł wymagają drobnych poprawek zaszpachlować musiałem linie łączenia i odtworzyć linie podziału. Pomalowałem też śmigiełka , do zrobienia jeszcze żółte końcówki oczywiście .

 

 

PC080014.jpg

 

PC090025.jpg

 

 

Pokrywy podwozia pomalowałem metalizerem MM aluminium a nastepnie po drobnym wypolerowaniu sidoluksem .

 

PC090028.jpg

 

Zbiorniki paliwa podwieszane pod centropłatem postanowiłem zamienić i wykorzystać podobne, a moim zdaniem lepsze z modelu P-47 Tamiya.

 

 

 

PC090003.jpg

 

Potem pomalowalem : metalizer >polerowanie> sidolux>kalki> sidolux.

 

 

PC090057.jpg

 

 

 

PC090049.jpg

 

 

Ulżyło mi gdy zobaczyłem że film z kalek Hasegawy pod warstwą sidoluxu nie będzie widoczny .

 

 

PC090040a.jpg

 

Tą samą metodą pomalowałem też nos kadłuba , przymierzałem na sucho i powinien bez szlifowania pasować do reszty kadłuba.

 

PC090058a.jpg

 

 

 

 

PC090074.jpg

 

 

Pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sido walisz z pędzla czy aero? Na jaki podkład dajesz metalizer?

 

Sidolux z aero , leciutko rozrzedzony denaturatem , z pędzla nie próbowałem ale chyba na większych powierzchniach wyszły by zacieki .

Metalizer maluje na podkładzie wypolerowanego metalizera stainles stell humbrola.

 

Pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sidolux z aero , leciutko rozrzedzony denaturatem , z pędzla nie próbowałem ale chyba na większych powierzchniach wyszły by zacieki .
Na dużych powierzchniach istotnie łatwo o zaciek ale umiejętnie malując da się tego uniknąć i według mnie, wychodzi lepsza powierzchnia niż z aero, gładsza na pewno i bardziej gloss.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi powiedzieć jaki podkład trzeba zastosować pod Alclad 2 Polished Aluminium ALC-105 , z tego co zdołałem wyczytać w necie to powinien być czarny połysk najlepiej firmowy z Alclad'a , ale już nie będę inwestować , czy wiecie może czym można to zastąpić ???

 

 

P.S.

Uważaj na śmigła, są prawe i lewe. Ale to na pewno wiesz.

 

Zdołałem zauważyć to przed naklejeniem kalek na śmigiełka , a mógł być problem bo nie wiedzieć czemu hasegawa dała po 4 smigła na każdy silnik , ale to chyba dla tego że te dwie ramki są identyczne i na każdej są 2 lewe i 2 prawe śmigiełka.

 

Dziś będę testować farbkę Alclad 2 oraz Vallejo 790 silver.

 

 

 

 

 

Pozdrawiam jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie !

 

Testowałem farbkę Alclad 105 polished aluminium na drobnych elementach które wcześniej były pomalowane metalizerem MM i sidoluksem .

Efekt jest dla mnie trochę dziwny bo wyszło z tego coś bardziej w rodzaju chromu niż aluminium . Nie wiem czy taki połysk nie będzie zbyt lustrzany i taki trochę zabawkowy , no ale zobaczymy , będę jeszcze eksperymentować.

 

Ps. Moja prośba o porady w sprawie Waszych doświadczeń z Alcladami nadal aktualna.

 

PC110007.jpg

 

PC110009.jpg

 

 

PC110017.jpg

 

 

PC110019.jpg

 

 

PC110035.jpg

 

 

PC110038.jpg

 

PC110047.jpg

 

Pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w zasadzie wyszło tak jak ta farbka powinna wyjść, w końcu to polished allu, całkiem też nieźle wyszło to na innym podkładzie niż zaleca producent (Alclad zaleca stosowanie ich czarnego podkładu z połyskiem).

Chociaż z drugiej strony, może wash zniweluje zbytni połysk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.