Jump to content

Drugowojenny SAS (Dragon 1/35) [w budowie]


Tomek
 Share

Recommended Posts

SAS00.jpg

 

Jakiś czas temu dłubałem sobie przy zestawie Dragona "2nd SAS Regiment (France 1944)" nr kat. 6199, a teraz wznawiam przy nim prace i chciałbym je Wam przedstawić.

Ze złożeniem figurek nie miałem większych problemów, poza dopasowaniem ułożenia rąk do broni żołnierza z Brenem. W tym przypadku, bez sporych ingerencji chirurgicznych nożykiem nie obyło się.

Aha, ręce są tymczasowo przymocowane do tułowi maskolem.

 

SAS01.jpgSAS02.jpg

SAS03.jpgSAS04.jpg

SAS05.jpgSAS06.jpg

SAS07.jpgSAS08.jpg

 

Spodnie pomalowałem Pactrą A69 Polish Khaki II i próbowałem cieniować w zagłębieniach Pactrą A67 Polish Khaki I, chociaż na figurkach niezbyt to widać, a na fotkach jeszcze mniej.

Kurtki są potraktowane Pactrą A104 Dunkelgelb 1943.

Skórzaną kamizelkę malowałem olejnymi farbami artystycznymi. Dłonie i twarze zresztą też. Tak się zastanawiam, czy pokazywać Wam zbliżenia głów, czy może jednak nie. Ale jeżeli będziecie chcieli, to mogę jednak pokazać.

Na koniec mam zaś do Was prośbę. Czy wiecie może, w jakim kolorze powinienem zrobić oporządzenie i owijacze na nogach?

Link to comment
Share on other sites

Świetny temat!

Jak dla mnie to bardzo dobry początek. Figurki wyglądają nader zachęcająco. Poszpachluj dobrze tylko łączenia rączek do tułowia (gdziesik tam Ci się szpachla wklęsła), żeby potem sztucznie nie wyglądało. Stojący koleś z Thomsonem i w denisonie - jak u niego wygląda sprawa lewego ramienia? Trochę to wszystko na razie pobłyskuje, ale do końca to i tak zupełnie zmieni wygląd.

 

Oporządzenie jest parciane i powinno być w kolorze... hmm... khaki, ale jaśniejszym niż battledress. Opinacze na buty brezentowe mogą być albo w kolorze oporządzenia. Bywały jeszcze getry szaro-niebieskie (takich używały wojska lotnicze) ale ich raczej SAS nie używał, a np. Commando Wolnych Francuzów.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

uuu....

Szanowny...

TUTAJ i TU obszerne wykłady Grzegorza Czwartosza na temat kolorystyki alianckich mundurów na ETO... generalnie temat - rzeka i wynika z niego, że właściwie masz dość dużą dowolność - byle mundury dwóch stojących obok siebie wojaków nie były zbyt podobne kolorystycznie...

Link to comment
Share on other sites

Piotrze przebrnąłem przez te wszystkie przytczki w nos na Modelistowaniu. Tam jest mowa o amerykańcach, prawda? Wniosek jest dość oczywisty - oporządzenie i inne gadżety na polu walki blakną, płowieją, wycierają się; ze względu na niedoskonałość ówczesnych materiałów nówki nieśmigane też były niejednakowe - jednak zieleń to zieleń... To już zabawa modelarska by to odwzorować.

 

Kolor wyjściowy jakiś modelarz musi jednak dobrać. Figurki Dragona jakie robi Tomek (na razie nie deklarował większych odstępstw od tego co dał producent) mają zbliżone oporządzenie - parciane pasy, zasobniki, kabury. Wszyscy mają brytyjskie getry. Zbliżone w sensie wykonane z podobnego materiału, możemy założyć, że jak brytyjskie lub kanadyjskie to khaki (tu w odcieniu jasnym)?

 

W punkcie początkowym, chyba nie ma innego wyjścia jak pomalować to na khaki jaśniejsze od tego i na spodniach - takie to po prostu było. Nie podaję numerków farb, odpowiednie nie przychodzą mi do głowy (najwyżej mieszanki) - ja dobrałbym eksperymentalnie i tak by ładnie licowały ze sobą (spodnie, oporządzenie, kurtki). Potem ich porządnie sponiewierać .

 

Można się zastanowić czy są równi stopniem. Jest 2 w denisonach, jeden w skórzanej kapocie i jeszcze jeden w kurtce z kapturem - tu już można robić w miarę niejednakowo.

 

Jasne, że jak się zrobi figurki w mundurach o różnym stopniu zużycia, sprania itp. będą się ciekawie prezentować.

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki za zianteresowanie i pomoc.

Ręce są tymczasowo przymocowane do tułowi maskolem, żeby mi było wygodniej kamuflaż malować.

A co do błyszczenia, to się je jeszcze zlikwiduje.

Ciekawe te teksty na modelistowaniu, ale jeszcze wszyskich przeczytać nie zdążyłem.

Link to comment
Share on other sites

Tak przedstawia się moja próba pomalowania denisonów, ale niestety nie mogę powiedzieć bym był z niej zadowolony. Chyba będę to musiał spróbować jakoś poprawić. Na usprawiedliwienie powiem tylko, że to mój pierwszy taki kamuflaż, a na dodatek moje doświadczenia z malowaniem kamo ograniczają się tylko do kilku figurek w "chocolate chipie".

SAS09.jpg

SAS10.jpg

SAS11.jpg

SAS12.jpg

 

Wpadło mi do głowy, żeby przetrzeć suchym pędzlem skórzaną kamizelkę. Zrobiłem to piaskową Pactrą A123 Pale Stone. A żeby trochę zróżnicować wygląd kurtek 2 z nich także przetarłem tym kolorem.

Później naniosłem zieloną Pactrą A33 Medium Green (FS 34102) oraz brązową A22 Earth Red (FS 30117) pozostałe kolory kamuflażu na kurtkach.

Oporządzenie żołnierza w kamizelce pomalowałem akrylowym Model Masterem 4812 US Army/Marines Gulf Armor Sand.

 

Proszę, napiszcie, co o tym wszystkim sądzicie i co mam zrobić, by denisony wyglądały lepiej.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Żebyście nie myśleli, że się obijam, to pokazuję, co ostatnio zdziałałem. Ale w ramach mojego zainteresowania Brytami lekko zboczyłem z właściwego kursu, co zaowocowało pojawieniem się w moich koszarach komandosów, z zestawu Master Boxa (nr kat. 3512).

Caen00.jpg

In-box możecie znależć tutaj:

viewtopic.php?t=1212

 

Prace nad tymi panami zacząłem z takim zamiarem, by potrenować na nich cieniowanie, nim zabiorę się za SASów. A wrzucam ich w tym wątku, bo to bardzo podobny temat i nie ma po co zakładać nowego.

 

Caen01.jpg

Caen02.jpg

Caen03.jpg

Caen04.jpg

 

Ja to jednak najbardziej lubię napoczynać kolejne modele he, he.

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj przedstawiam Wam efekty wieczorno-nocnych malowań. Jako, że wzrok już u mnie nie ten, co kiedyś a i w sztucznym świetle gorzej mi się pracuje, to po przejrzeniu fotek okazuje się, że w paru miejscach muszę jeszcze co nieco domalować.

Caen05.jpg

Caen06.jpg

Caen07.jpg

Caen08.jpg

 

Dzięki Waszym wcześniejszym uwagom postanowiłem, by żołnierze wyglądali trochę inaczej i każdy battle dress pomalowałem innym odcieniem. Mam nadzieję, że różnice w kolorach nie są zbyt drastyczne i może tak zostać.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zebrałem się w końcu w sobie i podjąłem próbę cieniowania komandosów. W zagłębienia mundurów nałożyłem pędzlem artystyczny brąz Van Dyka prosto z tubki, a następnie wycierałem go patyczkami higienicznymi, ale tak, by coś w fałdach pozostało. Wyszło mi to z różnym skutkiem. Farba artystyczna przyciemniła kolory i nadała figurkom połysk. Po paru dniach, gdy już podeschła, polakierowałem je matem. Nie wiem, czy to ja malować nie umiem, czy akrylowy Model Master Flat Clear tak ma, ale jak widać dalej się jeszcze błyszczą. Na koniec suchym pędzlem przejechałem piaskowym Model Masterem po wypukłościach.

A oto efekty moich zmagań:

 

Caen09.jpg

Caen10.jpg

Caen11.jpg

Caen12.jpg

 

Bardzo ciekaw jestem Waszy opinii, czy dobrą procedurę cieniowania stosuję i jak mi ono wychodzi?

Link to comment
Share on other sites

Cieniowanie wyszlo super. Natomiast faktycznie moglbyc jeszcze zrobic cos, zeby sie tak nie blyszczalo. Nie wiem ile razy lakieorwales matem, ale wiedz, ze jednokrotne polozenie matowego lakieru na blyszczaca powierzchnie nie zmatowi jej calkowicie. Poloz jeszcze ten mat ze dwa razy i powinno byc ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Niestety muszę stwierdzić, że ten matowy lakier MM nie jest jednak w pełni matowy, ponieważ zrobiłem eksperyment i pomalowałem nim po farbie, która wcześniej była zupełnie matowa. A po potraktowaniu lakierem zaczęła się lekko świecić.

 

A tym razem pokażę Wam głowy komandosów :

Caen13.jpg

 

Oraz kolejnego pocieniowanego:

Caen14.jpg

Caen15.jpg

 

Oczywiście wszelkie opinie będą mile widziane.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ja mam taką małą uwagę co do Gruzina/Niemiaszka- chlebak mu się przesunął Paski, na których wisiał na pasie głównym są na srodku, a sam chlebak po prawej (fakt, że tak jest bardziej regulaminowo). Manierkę też bym do chlebaka przytroczył, po to były te oczka i rzemyki. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jestem jednym z widzów tej relacji, i jestem pod wrażeniem. Mogę służyć pomocą przy niemiaszku, mam ich zdjęć na dysku całe mnóstwo: ekwipunek, broń, mundury, stare zdjęcia... oraz znam adresy do ciekawych stronek. Mam nadzieje że będzie c.d.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

W celu stonowania kolorów kurtki oraz spodni zaaplikowałem im suchopędzlowanie zieloną farbą, tak jak to wyczytałem w poniższym poradniku na temat malowania Denisona:

http://www.hfmodeling.com/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=306

 

Następnie zaś pocieniowałem je artystycznym brązem Van Dycka (dlatego figurka tak się teraz błyszczy). Jak już farba trochę podeschnie to jeszcze posuchopędzluję piaskowym.

Caen18.jpg

Caen19.jpg

 

A teraz zadam zapewne głupie pytanie, ale nie wiem jakiego koloru powinny być guziki w brytyjskich mundurach.

Link to comment
Share on other sites

No nareszcie coś tu się zaczeło dziać, a z guzikami nic nie rób takie mają byc jakie są tzn taki kolor na jakim tle (np. guzik leży na zielonej plamie więc jest zielny) ale na 100% mi nie ufaj,super znawcą od brytów nie jestem

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.