Skocz do zawartości

VTOL z filmu Avatar, scratch 1:48


Roobert

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po długiej przerwie. Najazd rodziny w zeszły weekend uniemożliwił klejenie Na tym etapie model wygląda tak:

DSC02533.jpg

DSC02534.jpg

DSC02535.jpg

DSC02536.jpg

Część silnikowa już prawie skończona. Przerobiłem wydechy i zmontowałem mocowanie wirników. Przykleiłem też kilka drobiazgów i te niby skrzydełka w tylnej części kadłuba. Zdjęcia robione na szybko i przy jednej lampce bo na dworze niezła ulewa i ciemno jak w d... Widać pełno farfocli i zaschniętego szlamu po szlifowaniu. Nie chciało mi się myć modelu bo i tak jeszcze pełno szpachli do wyrównania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zdjęcia robione na szybko i przy jednej lampce bo na dworze niezła ulewa i ciemno jak w d...

 

Lampce czego ? Pijmy szybciej bo się ściemnia Dobra robota. Czekam aż wirniki dostanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jednej lampce żarówki

Sporo roboty jest z tym wszystkim bo skomplikowane kształty są. Na zdjęciach tak nie widać wszelkich obłości krawędzi i takich tam

 

Zanim dostanie wirniki to muszę jakoś określić średnicę pierścienia osłaniającego śmigła a potem wymyślić z czego go zrobić, żeby miał obły kształt, był lekki a jednocześnie wytrzymały. Mam pewien pomysł ale trzeba sprawdzić średnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny post. Tym razem zabrałem się za kabinę pilota. Na podstawie tego zdjęcia:

Tiale.jpg

 

 

zrobiłem sobie szablon z cienkiej tekturki i skleiłem sobie tzw. surówkę. Tak kartonowcy mówią na sklejanie testowe modelu Polepiłem to wszystko na taśmę klejącą i gdzie trzeba to przycinałem nożyczkami aż pasowało. Nie było sensu kleić drugiej strony, ponieważ jest odbiciem lustrzanym elementów z prawej.

DSC02537.jpg

DSC02538.jpg

Na polistyrenie 0,5 mm odrysowałem części. Następnie powolutku i delikatnie wyciąłem "szyby". Ramki mogą się wydawać grube ale jakbym ciął cieniej to by się wszystko rozpadło. Założone na sucho na model, dlatego wielgachne szczeliny są

DSC02539.jpg

DSC02540.jpg

DSC02541.jpg

Elementy skleiłem ze sobą punktowo na CA a następnie łączenie przeciągnąłem klejem Revella z igłą. Dzięki temu spoina będzie w miarę elastyczna w trakcie ostatecznego montażu.

Są narazie szczeliny i nierówności. Jak jutro wyschnie to zaszpachluję i wygładzę krawędzie. Następnie pomaluję ramę na czarno od środka i wkleję szyby. Dopiero wtedy przykleję do kadłuba. Będzie trzeba też zbudować od nowa jakiś nos

 

Schowek01-1.jpg

 

Low pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no Roobert, jesteś mistrz

 

 

Swoja droga to ciekawe czy takie maszyny w ogole by lataly itd.

 

Avatara nie oglądałem, więc nie wiem co się tam obracało i ruszało, ale konstrukcja tego przypomina większą wersję takiego czegoś:

transport_backpack_ductedpack.jpg

źródło

Oczywiście w tych tubach są śmigła.

Więc... może jakoś by się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewielki krok naprzód. Poszpachlowałem i wyszlifowałem owiewkę. W kilku miejscach do poprawki. Zastanawiałem się też z czego by zrobić nos ale jak przyjrzałem się bliżej screenom to okazało się, że jest dość prosty w budowie. Zrobiłem też mocowanie optyki na nosie W kabinie przedłużyłem konsolę, żeby nie było dziury i dorobiłem HUDa dla pilota. Jest taki wielki bo wyświetlane są na nim wszelkie informacje o otoczeniu. W innym statku powietrznym też jest taki duży (C-21 Dragon):

Quaritchdirecting.png

To tak dodatkowo żeby uprzedzić pytania w tej sprawie

DSC02542.jpg

DSC02545.jpg

DSC02546.jpg

DSC02547.jpg

DSC02548.jpg

DSC02549.jpg

DSC02550.jpg

DSC02551.jpg

DSC02552.jpg

 

Najgorsze to będzie połączenie wszystkiego z kadłubem. Trochę jak przeszczep

 

edit: Macie może pomysł z czego zrobić te osłony wirników? Jakoś nic mi nie przychodzi do głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit: Macie może pomysł z czego zrobić te osłony wirników? Jakoś nic mi nie przychodzi do głowy

Może poszukaj odpowiedniej średnicy rury kartonowej, wytnij z grubsza i zaimpregnuj CA. Powinna być mocno sztywna wtedy, powinna dać się szlifować i szpachlować.

Ewentualnie coś powinno dać się dobrać z rur z PCV - choć to trzeba ciąć piłą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie coś powinno dać się dobrać z rur z PCV - choć to trzeba ciąć piłą ;)

 

Zwykła piłka Trumpetera daje radę. Męczę teraz rękojeść miecza świetlnego i bezproblemowo. Rura PCV to najlepszy pomysł chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie powyższe pomysły już przemyślałem wcześniej. Myślałem tez nad butelką po napoju. Ale idąc na spacer i przewietrzając mózg wpadłem na prosty a zarazem dobry pomysł. Po prostu wycinam paski polistyrenu a po połączeniu końców powstaje śliczny okrąg. Kilka warstw coraz mniejszej średnicy i szpachla załatwią sprawę. Właśnie wycinam paski. Może uda się zrobić jeden dzisiaj to pokażę jak to wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

trochę zdjęć z warsztatu różnych elementów.

Na początku zdjęcia osłon wirników w stanie surowym. Wycięte paski polistyrenu grubości 0,5 mm pociąłem na paski różnej szerokości i skleiłem ze sobą. Obecnie jest zaszpachlowane i czeka na szlifowanie.

DSC02553.jpg

DSC02554.jpg

 

Następną rzeczą są płozy. Rury zrobiłem z ramki od modelu a pałąki łączące z przyciętej łopaty wirnika Do tego dodałem od siebie kilka elementów wg. zdjęć. Trzeba jeszcze przeszlifować miejsca łączenia z kadłubem. Dopiero teraz dojrzałem, że są dwa reflektory przy płozach a nie jeden. Będę musiał dorobić następny uchwyt.

DSC02556.jpg

DSC02557.jpg

DSC02558.jpg

DSC02559.jpg

Fakturę na podnóżkach zrobiłem z grilli od Pantery bo został mi komplet siatek od Dragona

 

Tak to się mniej więcej teraz prezentuje. Kabina od środka pomalowana na czarno. Jak wyschnie to się dorobi co trzeba i wklei szyby.

DSC02560.jpg

DSC02561.jpg

DSC02563.jpg

 

To narazie tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoby o słabych nerwach niech wyłączą ten temat

 

Poszalałem ze szpachlą. Przeszczepiłem nosową część kadłuba i połatałem dziury. Jest kilka warstw szpachli dlatego taka masakra . Dzisiaj rano patrząc na model stwierdziłem, że jeszcze za bardzo przypomina Pave Hawka i dlatego dorobiłem te półokrągłe coś przed wylotami spalin. Takżesamo poszpachlowane i czeka na ciosanie. A jak już miałem szpachlówkę w ręku to od razu machnąłem cienką warstwą po wszystkich łączeniach, gdzie potrzebna była poprawka. Może to teraz wygląda jak "idź stąd i nie wracaj" ale spokojnie. Wszystko jest pod kontrolą. Jutro powinien przyjść do mnie papier ścierny to od razu inaczej będzie wyglądać. Na dodatek cały jest upierdzielony w pyle po szlifowaniu.

DSC02564.jpg

DSC02566.jpg

DSC02567.jpg

DSC02568.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Maszyna nabiera kształtu. Oszlifowałem już kadłub ale zrobiłem małe poprawki i czekam aż szpachla przeschnie. Dlatego jeszcze nie wkleiłem na stałe płóz.

Zrobiłem osłony wirników, dokleiłem pylony na uzbrojenie i wloty do silnika. Jeszcze nie wszystko zrobione. Muszę przejrzeć teraz screeny z filmu i dolepić wszelkie anteny i inne drobiazgi. Zbudowałem tez jeden wirnik. Są przeciwbieżne, dlatego góra z dołem się nie pokrywa Jeszcze muszę drugą stronę zmontować.

Wszystko jest złożone na sucho na taśmę klejącą do zdjęć. Między osłonami wirników a kadłubem będzie okrągła wstawka jako ramię i os obrotu. Obecnie schnie.

DSC02570.jpg

DSC02571.jpg

DSC02572.jpg

DSC02573.jpg

DSC02574.jpg

DSC02575.jpg

DSC02576.jpg

 

Już bliżej niż dalej końca Już nie mogę się doczekać malowania, bo ukryje wszelkie szpachlowania i model nabierze kształtu jak powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.