Skocz do zawartości

Volvo FH12 Sweet Candy 11-Henrik Guldager - Relacja z budowy


SmalTrak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Już pewnie sama nazwa tematu mówi o modelu, jaki zaczynam budować. Będę się starał jak najwierniej przenieść to, co jest w oryginale na model.

 

Pewnie ktoś spyta "A co z malunkami?" Tak, więc odpowiadam, że malunki na kabinie jak i jaśniejsze zielone esy floresy będą malowane pędzelkiem. Jest to mój pierwszy tak odważny projekt, w którym dokonam tylu przeróbek.

 

Z dodatkami nie będzie problemu, bo prawie wszystkie elementy tuningowe już uzbierałem.Pikowana skóra we wnętrzu będzie robiona za pomocą poxiliny i główki od szpilki.

 

Ps.Bardzo lubię trudne wyzwania bo po jego ukończeniu satysfakcja jest 2x większa

 

 

Tutaj Fotki Oryginału:

a871a8292ead9191.jpg

be73da9bcc3b8969.jpg

 

A tutaj pokazuje, co do tej pory zrobiłem:

 

Nadkola z żywicy takie jak w oryginale:

s5002694gp9.jpg

 

Tutaj skrócona odpowiednio 2x po 5mm rama.Do tego dochodzi zawieszenie od Daf-a XF.Silnik załozony na przymiarkę:

s5003006mr0.jpg

 

Tutaj silnik w wstępnej fazie okablowania:

s5003007dh6.jpg

 

Tutaj silnik już Pomalowany na pożądany kolor oraz pomalowana skrzynia biegów na srebrno.Okablowanie jest zrobione fantazyjnie, ponieważ nie miałem żadnych dokładnych fotek.

s5003011nu1.jpg

s5003012hf3.jpg

 

-Etap kolejny

 

Tym czasem pomalowałem kilka elementów w silniku i przykleiłem wstępnie pomalowaną turbinę:

s5003031ky0.jpg

s5003032sy8.jpg

 

Tutaj nie pomalowana oś z kołami super single:

s5003033se9.jpg

 

Rama pomalowana już na czarny mat:

s5003035nx4.jpg

s5003036om5.jpg

 

W kabinie zaszpachlowane miejsca na obrysówki:

s5003038nn6.jpg

 

Oraz zeszlifowane miejsca na emblematy mocy silnika:

s5003039xj3.jpg

 

-Etap następny

 

Ostatnimi czasy przy modelu pracuje nad kolorystyką.

 

Najpierw lakier na kabinie był taki...

d83e0fa4dabd0f59.jpg

 

 

Lecz dowiedziałem się że w oryginale lakier jest metaliczny...Więc kabina wykąpała się w DOT4 i musiałem znaleźć w Poznaniu taki sam spray jak w oryginale ale udało się.Kabina jest teraz pomalowana na odpowiedni kolor.

 

P.S.Na łączenie globa ze ścianą nie patrzcie, bo na fotce od dołu wygląda jakoś strasznie.

 

303721cee1046c4e.jpg

 

Więc narazie wygląda to tak :

 

Na kabinie jasny zielony jest już pomalowany dwoma warstwami, ale na fotce wyglada jak była by jedna natomiast na zderzaku jasny zielony jest pomalowany jedną warstwą.

 

e9444e4a8c359086.jpg

 

Drobny update…

 

d740de7c13e76c3b.jpg

 

Parę błędów w malunku i zepsuty słupek na kabinie nie dawał mi spać więc wykąpałem kabine w DOT (poraz 3) i Zdemaskowałem wszystkie błędy w kabinie oraz pomalowałem juz dwoma warstwami jasny zielony na kabinie.

 

Do tego pracowałem troche przy wnętrzu.Zrobiłem płaską podłoge oraz zrobiłem z PCV taki schowek za skrzynią biegów, bo niestety Italeri się o to nie postarało.Nie jest to tak dokładnie jak w oryg. ale ważne że to chociaż przypomina oryg.

 

PS.Fotki robione przy sztucznym słabym świetle, więc fotka kabiny nie jest znakomita.

 

Fotki:

6be25e77a8811bc4.jpg

ab26964a02a98242.jpg

Troche popracowałem przy kabinie dla odmiany...Jak widać pomalowałem czarną ramkę dookoła szyb Oraz zrobiłem fotke z przymiarką zderzaka.

 

06742dd7ee829120.jpg

b159772e711470d7.jpg

 

Lekkie postępy w pracach...Pomalowałem i przykleiłem osłonę przeciwsłoneczną.Czarny na niej pójdzie jeszcze do lekkiej poprawki.

 

92f53c50a3322c65.jpg

c28d5abc836c16f4.jpg

8f2bc3c4cc483ecf.jpg

 

Tak więc dziś zacząłem robić malunki na kabinie.Na początek dwa razy namalowałem Wulkan na PCV a potem trzeci raz malowałem już na modelu.

 

Jest to mój pierwszy model gdzie wykorzystuje technike malowania malunków pędzlem więc wybaczcie co nie co ;)

 

687ef4adc9f747ec.jpg

d3f11257e242f4b5.jpg

 

C.D.N.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się za wodę i lwy...Wyszło moim zdaniem bardzo fajnie Już mówie ,że lwy to początkowa faza.Dojdą jeszcze czarne paski, oczy itp.

 

5864874fcaf8e836.jpg

 

Następny update...Doszło parę bajerów do malunków...

 

879d3fe170c375b8.jpg e0e44de200c3eb80.jpg

 

Zacząłem robić malunki na drugiej stronie kabiny ale to nie oznacza ,że skończyłem pierwszą strone.Tak narazie wygląda wulkan z chmurami.

 

1b16f7fc341cb7b4.jpg

 

Namalowałem wodę oraz tygrysy.Woda jest dopiero pomalowana jednym podstawowym kolorem...Pojawią się tam też inne kolory.

 

9899cd916c819166.jpg

 

W okresie świątecznym i po świątecznym dostałem chęci na model i znów zacząłem dłubać Wrescie zacząłem dokańczać ramę.Przykleiłem nadkola ,zrobiłem skrzynkę na koniec ramy ,wykonałem osłony między osiowe i zrobiłem pikowaną skórę do wnętrza.

 

Skrzynka przed malowaniem:

7738d077b656ab6b.jpg

 

Przednie błotniki:

81d26d4673d41b4d.jpg

 

Rama z przyklejonymi przednimi błotnikami i nadkolami:

052bbaf829c83eea.jpg

7a781662e16a03b7.jpg

95a00d99c5a7cf93.jpg

 

Prawie skończona skrzynka:

60f84b567ed70a2b.jpg

 

Tył ramy:

061f50fabb1ea0f7.jpg

 

No i pikowana skóra wykonana z Poxiliny za pomocą główki od szpilki.Na żywo wygląda ona jeszcze realistycznej.Masa (kit) jest jeszcze nie pomalowana...

582588fa1ca02cbb.jpg

 

Zrobiłem zderzaki na koniec ramy ;) Muszę je jeszcze trochę po szpachlować i potem pomalować na chrom...

 

c0e5bbd8cdac9258.jpg

31ef93ff71b1b1d1.jpg

 

 

Zderzaki a raczej ich powłoka lakiernicza jest ukończona.Teraz pozostaje mi zrobić światła. Przykleiłem też "gumy" trzymające w realu nadkola.Zrobiłem też małą przymiarkę całości dla pokazania efektu. Naderwany lakier na górze skrzynki bedzie zasłonięty.

 

7f3655b3c55e3869.jpg

f0955d3f25e26304.jpg

ca45bbc9f6d32315.jpg

d17f85db0745a861.jpg

da76c8f495f8abdc.jpg

69e17b126dfb9693.jpg

 

A tutaj pomalowałem białe ramki pierwszą warstwą.Myślę ,że jak od ręki to nie wyszło najgorzej.

 

72a06ea9698d8220.jpg

71871424a73e1115.jpg

 

Streszczę co zrobiłem:

-Pomalowane białe ramki wokół jasnego zielonego na kabinie,zderzaku i osłonach międzyośowych (narazie 1 szt.)

-Wykończone prawie obydwie osłony między osiowe

-Zrobione światła do zderzaków i przyklejenie na stałe zderzaków.

-Drobne poprawki

 

Ukończone zderzaki i światła:

df93147c3d214a19.jpg

 

Rama z osłoną międzyośiową od strony kierowcy:

da1e0c32d1ba9fca.jpg

 

Osłona międzyośiowa od strony pasażera (nieskończona):

f2bb1c0c32c54a9e.jpg

 

Podwozie:

e111d5dfdb381739.jpg

 

Kabina z pomalowanymi białymi ramkami (ramki jeszcze nie skończone):

69ce1ba08b8de304.jpg

78a0c699ce73f9d5.jpg

aa1ea50234defb86.jpg

 

Przymiarka z resztą:

2529f6ccca919197.jpg

e89978d7288835ed.jpg

68ecb5ce9f9ebb8d.jpg

 

 

Moje obawy sprawdziły się.Na kawałku PCV namalowałem wszystkie kolory użyte na kabinie i niestety 50% z nich zważyła się pod lakierem bezbarwnym tak więc model będzie bez bezbarwnego.Ale nie ma się co załamywać ;)

 

A tym czasem przy modelu nadal pracuję..Zrobiłem też bullbar na przód z wyprasek i pozostałości bullbara od spraycana...Została mi jeszcze siatka i malowanie. Zderzaki tylne po szpachlowałem i na nowo pomalowałem tym razem bez śladów łączenia.Dokończyłem też prawie lewą strone kabiny (od przodu)...Zostało mi jeszcze parę krzaczków i detali...Jestem zadowolony z napisu ESSO który namalowałem pędzlem (wielkość główki od zapałki)...'

 

 

Fotki:

0733f9f06787f559.jpg

2e37ef3c25d5a47f.jpg

7fb2b8592b0dfe34.jpg

7e3f7c64a9d50fc8.jpg

7513d5e7166aa34c.jpg

f9455fd4d299216c.jpg

fcfc3ac6fa2c351c.jpg

 

Ferie nadal trwają...W trasy z Ojcem nie jeżdżę więc pracuję przy modelu.Wykonałem skrzynki aby wypełnić pustą przestrzeń w ramie i poprawić przyczepność osłon między osiowych.Osłony między osiowe zostały juz przyklejone do modelu na stałe jak również siodło zostało przyklejone do ramy.

 

Podwozie jest na wstępnym wykończeniu...Zostało mi jeszcze zrobić trochę elementów (m.in. chlapacze ,tłumiki itp.)...Wstępnie też zrobiłem małą wieże za kabiną na której będą 4 światła i wtyki do kabli od naczepy...Pomalowałem też przyciski na desce rozdzielczej, deska jest w kolorze czarny mat.

 

5998a70ddbd7dc51.jpg

c8e29e071cb797e3.jpg

3d74cdf71c904cf6.jpg

c3e8a974f37e2e10.jpg

4b0b9b7338f70685.jpg

c3f5d4ddb05cd898.jpg

16b38112b39e9646.jpg

7a6520f060ea7cd9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku witam ziomka z miasta

Model jak dla mnie bomba. Podziwiam malunki - są extra. Co do ważenia się tych farb - po fotkach domyślam się, że malujesz farbami Humbrola i Revella - są to emalie. Sprawdź czy bezbarwny którym je pokryłes próbnie nie jest lakierem akrylowym. Jeżeli tak to masz odpowiedź czemu się zważyły. Pozdrawiam i czekam na dalsze postępy prac bo model jest super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ciekawie, ale warstwa poxiliny powinna być odrobinę cieńsza, a główki szpilek bardziej widoczne. Ale ogólnie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Na początku chciałbym przeprosić za długą nieobecność w tym temacie.

 

Budowa modelu nareszcie dobiegła końca. Naklejki na model zrobiłem i wydrukowałem sam. Kupiłem przeźroczysty papier do naklejek dla drukarki atramentowej i wziąłem się do roboty. Prawdę mówiąc to nie jest takie trudne...

 

Zdjęcia skończonego modelu:

 

s5007432ml1.jpg

 

s5007433mj4.jpg

 

s5007434io4.jpg

 

s5007438pf6.jpg

 

s5007440re0.jpg

 

s5007442xo6.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniały model pana wykonania, oby takich więcej było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miodzio

W całym modelu jedynie nie widzi mi się kolor koguta, jest- nienaturalny mdły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Widze, ze nie musze juz szukac fotki admina na kolejny tydzien

 

Jest mi niezmiernie miło

 

W całym modelu jedynie nie widzi mi się kolor koguta, jest- nienaturalny mdły.

 

Próbowałem pomalować go Clear Colorem, lecz to zbyt duża powierzchnia na pędzelek i zostawały mi nieziemskie smugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda cudaśnie

 

Clear colora należy używać w ten sposób, że moczymy dany element w puszeczce trzymając go pęsetą. Taki sposób mi wychodzi najlepiej. Nie próbowałem malować aerografem, ale myślę, że też mogłoby być nieźle.

 

Pozdrawiam,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

innego forum znasz już moją opinię ale i tutaj napisze że model jest super. Wszczegulności że taki młody z Ciebie modelarz a taki utalentowany i już czyniący takie postepy w modelarstwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W całym modelu jedynie nie widzi mi się kolor koguta, jest- nienaturalny mdły.

 

Teraz sie dolukalem. Mam jeszcze pytanko co do reflektorow: sa tak daleko cofniete czy ich nie ma wcale albo mi sie wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche sie poczepiam . Jak zwykle jak sklejacie Volvo. Znow silnik. To wogole nie od FH. Drugie to kolor silnika. Jezeli w tym konkretnym egzemparzu ma taki kolor to OK. Bo normalnie jest to kolor zielony. Volvo Engine Green. Tak sie nazywa w nomenklaturze Standox'a. Skrzynie biegow tez Volvo maluje na zielono. No chyba ze jest po wymianie. Dodatkowo tyne zawieszenie. Zupelnie nie takie jak w modelach FH12. Co do okablowania to jest wpuszczone w tzw wiazki ADR-owskie i oczywiscie malowane na zielono :-)) . Polecam strone producenta :-) Wracajac jeszcze do koloru TWOJEGO silnika , to tylko i wylacznie na takie kolory maluje sie na targach silniki ktore prezentuje sie jako osobne elementy bez ciezarowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche sie poczepiam . Jak zwykle jak sklejacie Volvo. Znow silnik. To wogole nie od FH. Drugie to kolor silnika. Jezeli w tym konkretnym egzemparzu ma taki kolor to OK. Bo normalnie jest to kolor zielony. Volvo Engine Green. Tak sie nazywa w nomenklaturze Standox'a. Skrzynie biegow tez Volvo maluje na zielono. No chyba ze jest po wymianie. Dodatkowo tyne zawieszenie. Zupelnie nie takie jak w modelach FH12. Co do okablowania to jest wpuszczone w tzw wiazki ADR-owskie i oczywiscie malowane na zielono :-)) . Polecam strone producenta :-) Wracajac jeszcze do koloru TWOJEGO silnika , to tylko i wylacznie na takie kolory maluje sie na targach silniki ktore prezentuje sie jako osobne elementy bez ciezarowki.

 

Niebieski silnik to efekt zamierzony. Chciałem aby był koloru silników wystawowych. Zawieszenie tylne nie takie jak w Volvo ? Hmm jest na poduszkach a to już połowa sukcesu, ponieważ Italeri zrobiło w modelu zawieszenie na resorach

 

@okonek: Reflektory są wszystkie na swoim miejscu. Po prostu w tym modelu Volvo są trochę schowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary !! Chyle czola! Jezeli chodzi o nadwozie . Wypas. Wracajac do silnika. Jezeli chodzilo CI o model wystawowy. NIE CZEPIAM SIE !! PELEN SZACUNEK :-)) A tak BTW! Chyba zajme sie odlewaniem z zywicy silnikow do FH . Moze cos sie uda zarobic na tym.... A co do zawieszenia tylnego... Mozna by sie nie czepiac..... :-) Poza tym ze Italerka jest beznadziejna. Co prawda jezdza FH12 na resorach. Szczegolnie z rocznika 94 do 97. Ale to 90% sprzetu ktory jezdzi po Francji. Jak bedziesz potrzebowal jakiejs pomocy dot. Volvo dawaj cynk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.