Jump to content

Jak-23 KP 1/72


Kamil232
 Share

Recommended Posts

Samolot chyba jedyny w tej skali. Rzeczy, które przy nim zrobiłem to przetrasowanie linii podziału z wypukłych na wklęsłe oraz odcięte usterzenie i klapy. Golenie podwozi wraz z pokrywami to też samoróbka. Malowanie metalizerem Humbrola27002. Lakierowany mieszanką MM: Sealer for metalizer oraz lakier matowy. Brudzing to wash temperowy, suche pastele oraz zwykłe kredki ołówkowe

 

Malowanie Ludowego Lotnictwa Polskiego z początku lat 50'

 

Poddaje do Waszej oceny koledzy

 

ajk1.jpg

jak2.jpg

jak3.jpg

jak4.jpg

jak5.jpg

jak6.jpg

jak7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Model bardzo ładnie się prezentuje. Ładnie wyglądają ślady eksploatacji. Chodź według mnie model wygląda bardziej na samolot w stanie muzealnym . I jeżeli tak miało by być to przydało by się wiatrochron lekko przyciemnić po przez zastosowanie lakieru bezbarwnego o kolorze rdzawo-żółtym . By wyglądała lekko zżółknięta . Jak to się spotyka w naszych muzeach. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.

Link to comment
Share on other sites

witaj!

gratuluję zabrania się i kończenia tego urokliwego choć dość niewdzięcznego modelu! nie często widać Jaczka na forum

 

przy całym szacunku za włożony wkład pracy muszę cię zmartwić - otóż podwozie, pomijając że za wysokie, Jakczek siedzi dość nisko i bardziej poziomo, jest wykonane bardzo dalece od oryginału, żeby nie powiedzieć błędnie, fotki z muzeum w Krakowie:

muzeum032.jpg

muzeum029.jpg

 

podstawową korektą mogło by być jakże charakterystyczne załamanie osłon podwozia głównego, które u Ciebie są praktycznie proste, skrócenie goleni w miejscu montażu koła, a także skrócenie goleni przedniego kółka (które też dalekie jest od oryginału, można by to w prosty sposób poprawić).

 

Model KP (czy mastercraft, wsio ryba) to baza w której jest więcej do poprawiania niż składania, tym bardziej należą się słowa uznania za podjęcie tego tematu model sprawia bardzo przyjemne wrażenie nie mniej jednak serio namawiałbym do poświęcenia mu jeszcze kilku godzinek pracy,

jak byś potrzebował jakieś materiały to służę pomocą, mam bardzo dużą własną bazę zdjęć krakowskiego muzealnego Jaczka, jest to jedna z moich ulubionych maszyn

 

pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

I takie małe pytanko , co to za twór " Ludowe Lotnictwo Polskie" ?

Dawno temu, było sobie państwo nad Wisłą które nazywało się Polska Rzeczypospolita Ludowa, no i wszystko w nim było ludowe, wojsko, lotnictwo itd...

Bardzo ładny Jak, gratulacje , porządna robota.

Pozdr

Link to comment
Share on other sites

Ja wiem że według ówczesnych władz to wszystko było ludowe . Ale czy czasem oficjalną nazwą nie było "Wojska Lotnicze" i "Wojska Obrony Powietrznej Kraju" ? Jaki-23 to chyba do połączenia tych dwóch rodzajów lotnictwa stworzyły w "WOPK"?

Link to comment
Share on other sites

Mam wrażenie że oglądam samolot z jakiegoś muzeum. Gdybyś Kamilku owiewkę zmatowił na żółto, wtedy jeszcze bardziej wyglądałby na weterana z muzeum. świetny model wyszedł z tego mało dokładnego zestawu, brawo.

Link to comment
Share on other sites

przy całym szacunku za włożony wkład pracy muszę cię zmartwić - otóż podwozie, pomijając że za wysokie, Jakczek siedzi dość nisko i bardziej poziomo, jest wykonane bardzo dalece od oryginału, żeby nie powiedzieć błędnie,

 

Doskonale o tym wiem I przyznaje że już w trakcie prac zastanowiłem się i stwierdziłem, że już trudno, będzie niezgodnie z oryginałem, ale i tak dużo lepiej od tego co proponuje zestaw. Choć przyznaje, że nie dysponowałem tak dobrymi zdjęciami więc dzięki Jak czegoś będę potrzebował to się odezwę

Link to comment
Share on other sites

o zdjęcia wal śmiało, mam tego całe mnóstwo ja jednak będę nalegał na te proste przeróbki (no chociaż załamanie osłon!) bo warto! bo modelik jest fajnie wykonany i szkoda to tak zostawiać, a zajmie co to może 15 min. także bardzo bardzo namawiam!!

 

pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Ale czy czasem oficjalną nazwą nie było "Wojska Lotnicze" i "Wojska Obrony Powietrznej Kraju" ? Jaki-23 to chyba do połączenia tych dwóch rodzajów lotnictwa stworzyły w "WOPK"?
tofik były np. wojska pancerne i zmechanizowane, czy też wojska ochrony pogranicza, ale całościowo składały sie na Ludowe Wojsko Polskie.

Podobnie różne jednostki lotnictwa (przecież nie wszystkie były w strukturach OPK) stanowiły Ludowe Lotnictwo Polskie.

Link to comment
Share on other sites

To jest dowód na to jak absurdalny był to system, dawali medale za rozwój czegoś co oficjalnie nie istniało . Chociaż na medalu marynarki pisze poprawnie, a nie Ludowa Marynarka Wojenna.

Dopatrzyłem się tez na tym jednym małym Siły zbrojne w służbie ojczyzny. Niezły bajzel był w tym PRLu

Link to comment
Share on other sites

jeszcze za wikipedią:

Nazwa "Ludowe Wojsko Polskie" używana była powszechnie przez propagandę, władze państwowe oraz piśmiennictwo tego okresu (przymiotnik - "ludowe" często pisany małą literą) w celu podkreślenia związku z panującym w państwie ustrojem. Niemniej jednak nie była nazwą oficjalną (nie jest więc nazwą własną). Oficjalnymi zaś nazwami w tych okresach były: Wojsko Polskie, następnie Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, a od 1952: Siły Zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Tak więc tego typu medale jak i nazwa miały znaczenie przede wszystkim propagandowe.

Link to comment
Share on other sites

PRLu nie ma już od dwudziestu lat, więc nie widzę sensu ciągnąc ich propagandy w nieskończoność Osobiście jestem za tym aby używać nazw rodzajów sił zbrojnych takich jakie one faktycznie nosiły. Jedynie słuszna partia już nie patrzy nam na ręce i nie musimy odstawiać tej "ludowej" szopki

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.