Skocz do zawartości

M4A3E2 "Jumbo" 1:35


marioba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów!

Po szczęśliwym zakończeniu jednego projektu ( http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?t=23453 ), kilka dni temu rozpocząłem budowę czegoś takiego. Model jeszcze ze starych zapasów........

 

jum01.jpg

 

Jest to Tamiya M4A3E2 "Jumbo" 1:35.

W pudełku znajdowały się TRZY (!) ramki, wanna i winylowe gumisie.

 

jum02.jpg

jum03.jpg

 

Model jest stary jak węgiel kamienny (1973), a co za tym idzie dramatycznie uproszczony. Gąsienice wyrzuciłem od razu i to do kosza. Zawieszenie po pięciu minutach oglądania- to samo, do kosza....

 

jum04.jpg

jum05.jpg

 

Zainwestowałem w pełne zawieszenie Tasca

 

jum06.jpg

 

Po bezproblemowym poklejeniu, wygląda to tak:

 

jum07.jpg

 

Zestaw Tasca zawiera też koła napinające i napędowe (super!). Przy okazji zakleiłem dziury nad gąsienicami.

 

Jednym z większych błędów tego zestawu, to osłona transmisji. Jest zła, tzn jest od seryjnego M4A3. Posługując się literaturą i zdjęciami,( na oko niestety), przerobiłem Milliputem ten element...

 

jum08.jpg

 

Muszę jeszcze popracować nad tą osłoną. Zrobię chyba szablon i poprawię według niego kształt całości.

Całość trochę przepolerowałem i wanna w stanie surowym wygląda tak:

 

jum09.jpg

 

Z wieżą to samo. Uproszczenia i skróty myślowe.

Pokrywa włazu dowódcy do śmietnika. Zastąpiłem ją od Italeri i dorobiłem fototrawiony peryskop.

 

jum10.jpg

 

Dorobiłem klamki i uchwyt dla km.

 

jum11.jpg

 

Z zestawu Academy osłona peryskopu. Podpora lufy km od Italeri. Zlikwidowałem otwór na lampę-szperacz. Był w złym miejscu. Przesunę go 2mm w prawo, aby nie stał na linii peryskopu. Lampy nie będzie. Zostawię tylko sam fundament do niej.

 

jum12.jpg

 

Na tę godzinę wygląda to tak:

 

jum13.jpg

 

Modelik, mimo tego że to zabytek jest wart zainwestowania. Nikt nie robi Shermana w tej wersji. To unikat!. Zestaw można czasami jeszcze trafić w niektórych sklepach, ale praktycznie to już wyskoczył z produkcji.

I to tyle. Ciąg dalszy nastąpi......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Widzę że powstaje następny ciekawy Ronsonek.

 

Powiedz mi czy Tamiya zrobiła w dodatkowym bocznym do pancerzeniu kadłuba spaw w połowie długości ?.

Bo w oryginale dodatkowy boczny pancerz składał się z dwóch połówek zespawanych ze sobą.

 

Tak jeszcze na marginesie, ta tamiyowska wieża ma nie za wiele wspólnego z oryginałem. Ot powiedzmy że tylko z grubsza przypomina kształtem wieżę od Jumbo .

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Tak jeszcze na marginesie, ta tamiyowska wieża ma nie za wiele wspólnego z oryginałem. Ot powiedzmy że tylko z grubsza przypomina kształtem wieżę od Jumbo .

 

Generalnie cały model z grubsza przypomina Jumbo, nie tylko wieża. To starocie. Nikt nie robi innego i zdaję sobie sprawę z błędów jakie ten zestaw posiada.

 

Powiedz mi czy Tamiya zrobiła w dodatkowym bocznym do pancerzeniu kadłuba spaw w połowie długości ?.

 

Nie ma spawu. Będę go dorabiał.

 

 

 

a może masz jakieś inne taśmy do M4a3

 

Nie ,nie mam . Sam muszę jakieś kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie cały model z grubsza przypomina Jumbo, nie tylko wieża. To starocie. Nikt nie robi innego i zdaję sobie sprawę z błędów jakie ten zestaw posiada.

 

 

Formations robi fajną conversje - dostaje się praktycznie kompletną górę, trzeba tylko mieć wannę i zawieszenie.

 

http://www.formationsmodels.com/1871900.html

 

Oraz Tank WorkShop.

 

Swego czasu S.Zaloga w Military Modelling Vol.32 No.4 - 2002 opisywał swoje przygody z budowy Tamiyowskiego M4A3E2 Jumbo.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Formations robi fajną conversje

 

Wszystko wiem i znam, ale to nie z tym modelem. Zasadniczo oprócz zawieszenia i gęsi, które muszę kupić, to w zestaw już inwestować nie będę. Reszta gratów to będą śmieci i pozostałości z innych Shermanów. Mam zamiar pomalować go jakoś fajnie.

 

A co do Formatins to ta zgrabna kupka to kompletny żywiczny Sherman od Formations

 

jum14.jpg

 

Model przywiozłem z USA dwa lata temu. Jest to kompletny M4A1 Direct Vision. Zestaw nie zawiera tylko kół napędowych i gąsienic. Obu tych elementów firma nie produkuje. Inwestowanie w coś takiego ma sens, natomiast kupowanie żywicy do starego trupa, chyba raczej nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

Niewiele zrobiłem przez dwa tygodnie. Poza tym lepienie jest nudne i mało efektowne. Ale co tam....brnę dalej.

Dzisiaj dokończyłem osłonę transmisji. Zrobiłem to na oko, na podstawie zdjęć i rysunków. Na pewno nie jest idealnie, ale przynajmniej z daleka przypomina trochę oryginał.

 

jum15.jpg

jum16.jpg

 

Podoklejałem klamoty, zrobiłem spawy na pancerzu itp...

 

jum17.jpg

 

Kupiłem w Jadarze gąski T62 i Duckbill's. Trzeba to powyginać pokleić i zobaczyć jak leży. Ale to za kilka dni.....

 

jum20.jpg

jum19.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam!

Odkurzam zapomniany warsztat. W Shermanie przez prawie miesiąc niewiele drgnęło. W tym czasie pomalowałem to: http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?t=24082. Na tyle tylko mi czasu starczyło.

Dzisiaj odkurzyłem mojego Jumbo i coś tam podłubałem.

Skróciłem i podoklejałem Duckbills do gąsek. Klejone zwykłym cementem, który to pięknie lepi polistyren z gąskami AFVClub

 

jum21.jpg

jum22.jpg

 

 

Zostało mi do doklejenia dosłownie kilka elementów i chyba zacznę go malować.

I to na razie na tyle.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam!

Zmęczony kompletnym brakiem czasu, stary wątek odświeżam! Poza tym jak zaczynam, to wypada skończyć.

Ciąg dalszy mojej walki ze starociem.

Model praktycznie gotowy do malowania. Wszystko jest prawie na swoim miejscu. Tracki siadły ładnie. Duckbills nie poodpadały. Popracuję jeszcze nad "pięćdziesiątką" i niektórymi spawami.

 

jum23.jpg

jum24.jpg

jum25.jpg

jum26.jpg

 

W międzyczasie zlepiłem coś takiego:

 

jum27.jpg

 

Ale to zupełnie inna historia i wątku warsztatowego nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

Ciągnie się za mną ten warsztat jak smród za wojskiem.......Ale coś drgnęło w temacie. Dzisiaj początek malowania.

Na wstępie czarny podkład. Pactra czarna, gloss mieszana z alkoholem izopropylowym. Doskonale maluje się taką mieszanką. Nic nie zapycha aerografu, pięknie kryje.

 

jum28.jpg

 

Tak to wyglądało po pomalowaniu.

 

jum29.jpg

 

Podpasowały mi farby Lifecolor. Pomalutku zmieniam paletę na te akryle. Na forach i stronach, można przeczytać różne opinie o tych farbkach. Od skrajnie złych, po fantastycznie dobre. Osobiście podoba mi się malowanie nimi. Nie zapychją aerografu. Nie ma plucia farbą, kleksów, pajączków, zacieków itp. Wadą jest to, że powierzchnia modelu musi mieć podkład. W moim przypadku najlepiej czarny i błyszczący. Czarny dlatego że farba jest strasznie transparentna i malowanie na jasnym podkładzie to kilkugodzinna ciężka praca. Gloss po to aby widać było co malujemy. Farba przez transparentność, na matowym podkładzie, gdzieś znika i wsiąka i nie widać że coś było malowane.

 

Model bedzie malowany z lekką modulacją.

Dwa kolory: olive drab i olive drab wyblakły.

 

jum30.jpg

 

Teraz wygląda to tak :

 

jum31.jpg

jum32.jpg

jum33.jpg

 

i tyle na dzisiaj.....

 

 

 

Ps. Model dokończę, ale odpuściłem go sobie. Zaniechałem kilku rzeczy i nic nie będę poprawiał. Dlaczego ? Zerknijcie tutaj http://www.missing-lynx.com/reviews/usa/tasca35021reviewbg_1.html

 

Nie warto kupować modeli na zapas.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów!

Brnę z Shermanem dalej.....

Pojazd polakierowałem błyszczącym lakierem i położyłem kalki. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak :

 

jum34.jpg

jum35.jpg

 

Nie używałem Sidoluxu. Lifecolor i Sidolux jakoś się nie komponuje razem. Ile by tego Sido nie nałożyć, to wsiąka w farbę i gdzieś znika. Trzeba malować kilka razy, a to nie jest dobre dla detali.

Wyglądając przez okno, zastawiam się nad zimowym malowaniem. Chyba porozmawiam z żoną o lakierach do włosów......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów!

No i zamalowałem wszystko białym. Model będzie w zimowym malowaniu. Już nie mogłem patrzeć na olive drab. Był by to kolejny pojazd w tym kolorze i dlatego potrzebuję odmiany.

Model tryśnięty leciutko lakierem do włosów, potem biały Lifecolor. Stało to wszystko ze trzy dni. Nie chciałem modelu mocno pozdzieranego z farby, dlatego wytarty jest bardzo delikatnie. Poszły już pierwsze filtry.

 

jum36.jpg

jum37.jpg

jum38.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.