Skocz do zawartości

HMMWV M1114 z figurkami w Iraku - pytanie


wojtek_fajga

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Koledzy!

Zazwyczaj zajmuję się modelarstwem lotniczym i o innych branżach mam niewielkie pojęcie, stąd moje pytanie. Czy uda się połączyć te dwa zestawy?

Bronco 1:35 M1114 UP ARMORED TACTICAL VEHICLE

http://www.luckymodel.com/scale.aspx?item_no=BRO%20CB35080

PI000000142684.jpg

 

i

 

Master Box 1:35Iraq events. Kit#1, US Marines

http://www.luckymodel.com/scale.aspx?item_no=MB-3575

PI000000134127.jpg

 

?

 

Chodzi mi oczywiście o jedność miejsca i czasu. No i ewentualnie jakie modyfikacje należy wprowadzić w pojeździe (przeróbki, uzupełnienia, malowanie) oraz jakimi zestawami aftermarketowymi można pojazd uzupełnić.

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi i sugstie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na umundurowaniu i wyposażeniu żołnierzy się nie znam, tu pomogą inni. Ale podpowiem w sprawie pojazdu - wersja Humvee, którą można zbudować z zestawu Bronco, jest używana w Iraku od 2005 roku właściwie do dzisiaj. Właśnie od 2005 roku w M1114 montowany jest nowy typ drzwi (pochodzący od wersji M1151) i takie drzwi daje Bronco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, zerknij jeszcze do in-boxa tego modelu M1114:

http://www.hmmwv-models.yoyo.pl/viewtopic.php?f=9&t=271

A tu masz spis dodatków:

http://www.hmmwv-models.yoyo.pl/viewtopic.php?f=9&t=7

Wszystko co jest dedykowane do Tamiyi powinno pasować i do Bronco (oczywiście trzeba wziąć poprawkę na różne wersje Humvee). Żeby Humvee był ciekawszy, polecam przede wszystkim urządzenie Rhino, zderzak Ibis Tek i anteny Duke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę tylko pamiętaj aby nie zrobić misz maszu pod tytułem Korpus w armijnym Hmmwv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje mi jeszcze wyszukać odpowiednie malowanie.

Zerknij przez googla do sieci - znajdziesz mnóstwo zdjęć M1114, często bez oznaczeń (tylko eksploatacyjne oraz taktyczne na zderzaku i na masce). Ale Bronco wybrało dość ciekawe warianty oznakowań. Może warto wybrać coś z pudła i pod nie dopasować figurki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo! Świetny materiał!

Poszukałem trochę zdjęć w internecie i nie udało mi się natknąć na pojazd, w którym jest jednocześnie zamontowany Ibis Tek i Rhino. Znalazłem natomiast model cyfrowy i realny w skali 1:4, w którym modelarz zamontował oba urządzenia. Czy były egzemplarze, na których montowano oba urządzenia, czy to raczej modelarska fantazja?

http://www.lifeinscale.com/HMMWV_renderings.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, Humvee z Twojego linku to jest M1151. Łatwo odróżnić go po kratkach klimatyzatora. M1114 ma kratki na obudowie bagażnika tylko z lewej strony, natomiast M1151 na nadkolach z obu stron. M1151 bardzo często wyposażane były w oba urządzenia jednocześnie.

 

 

 

Bardzo trudno upolować zdjęcia standardowych M1114 (czyli taki, jak daje Bronco w pudle) z samym Rhino. To jest z bazy w Niemczech:

34-1.jpg

To z Iraku:

43630016.jpg

I... tyle.

 

 

 

Częściej zdarzają się zdjęcia z samym Ibis Tekiem:

15.jpg

21-1.jpg

 

 

 

Tu jest z Ibis Tekiem, ale to co wyłazi za obrazek to nie Rhino, ale jego "ptotoplasta" - dość prymitywne urządzenie montowane w warunkach polowych, gdzie układ elektryczny był często umieszczany w skrzynce po nabojach do półcalówki:

Humvee1.jpg

 

 

 

Natomiast często można spotkać zdjęcia M1114 z pancerzem Frag 5 (charakterystyczne dopancerzenie drzwi) zarówno z samym Rhino, z samym zderzakiem, albo z tym i tym:

10-7.jpg

21-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest szansa na zdobycie szkiców/rysunków tego opancerzenia drzwi?

Najprawdopodobniej Bronco w przyszłym roku wyda M1114 z Frag 5, czyli wersję taką jak na ostatnim zdjęciu. Może lepiej poczekać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Bardzo dziękuję za pomoc merytoryczną, szczególnie Koledze kubiszowi.

 

Model zacząłem juz grzebać.

 

Zacząłem od pomalowania i zmontowania ramy z osprzętem.

 

hmmwv_01.jpg

 

hmmwv_02.jpg

 

hmmwv_03.jpg

 

hmmwv_04.jpg

 

Zrobiłem nową tablicę ze wskaźnikami i kilka elementów na desce rozdzielczej. Ta w modelu nie jest tragiczna, ale naklejki, które przewidział producent juz zbyt ciekawe nie są.

 

hmmwv_05.jpg

 

hmmwv_06.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, tylko nie wiem czemu zamontowałeś koła w różnych kierunkach po jednej stronie. Powinny one raczej być w tym samym kierunku po prawej stronie, natomiast w przeciwnym po lewej. Rama wygląda ładnie

Co do blaszek, to mógłbyś spokojnie pokusić się o wydanie jakiegoś małego arkusika z podobnymi częściami dla Hummeromaniaków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czemu zamontowałeś koła w różnych kierunkach po jednej stronie. Powinny one raczej być w tym samym kierunku po prawej stronie, natomiast w przeciwnym po lewej.

Na poprzednim zdjęciu koła zamontowałem na rybkę

W rzeczywistości bieżniki wyglądają tak:

 

hmmwv_07.jpg

 

Popatrzyłem sobie na zdjęcia i rzeczywiście bieżniki powinny być umieszczone tak jak piszesz. W instrukcji budowy modelu producent zaleca montaż kół tak jak ja to zrobiłem, nawet na rysunku na pudełku z modelem bieżniki są w tym samym kierunku na prawym i lewym kole. Wygląda to na błąd producenta.

A tak przy okazji to z jakiego powodu bieżniki były odwrócone z jednej strony pojazdu?

 

...jeżeli piaskową, to rama też powinna być raczej w tym kolorze.

No właśnie, obserwując zdjęcia widziałem, że przy piaskowym malowaniu ramy bywają czarne lub piaskowe. Często kolor piaskowy całemu podwoziu nadaje pył piaskowy, który oblepia szczelnie każdy element. Czy były jakieś ściśle przestrzegane zasady malowania ram w zależności od koloru nadwozia?

 

Żadnej waloryzacji ramy i zawieszenia chyba nie przewidziałeś

Nie, ramy nie będę waloryzował. Silnik będzie niewidoczny.

 

Kolejna wątpliwość. Dostałem w prezencie 4 żywiczne fotele do pojazdu.

Wcześniej poprawiłem siedzisko w fotelu zestawowym, bo wyglądało jakby dłuższy czas siedziała w nim Jagienka, która pośladkami potrafiła orzechy łupać.

W porównaniu z figurką w skali 1:35 fotele wypadają tak:

 

hmmwv_08.jpg

 

hmmwv_09.jpg

 

hmmwv_10.jpg

 

hmmwv_11.jpg

 

Wydaje mi się, że ten żołnierz będzie miał bardzo niewygodnie na tym zestawowym fotelu

 

A tak wyglądają testowo zamontowane elementy deski:

 

hmmwv_12.jpg

 

hmmwv_13.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor ramy - M1114 malowano raczej fabrycznie w całości na piaskowo. Bardzo rzadko zdarzało się przemalowywanie nadwozia - wtedy rama pozostawała czarna. Owszem, na zdjęciach często nie da się odróżnić piaskowej farby od pyłu na podwoziu, jednak w przypadku piaskowego M1114 stawiałbym w ciemno, że i rama jest piaskowa.

 

Fotele - fotele w modelu Bronco są niedoskalowane. Co ciekawe, wyczytałem na Armoramie w kilku przypadkach kolesi budujących ten model, że mają oni kłopoty z posadzeniem w zestawowych fotelach figurek żywicznych Legenda czy Nemroda. Z Twojego zdjęcia porównującego fotele chyba widzę, w czym tkwi problem - fotele Bronco mają zbyta małe oparcia (to jest to niedoskalowanie), natomiast za długie siedziska. Tak na dobrą sprawę nie ma nigdzie wymiarów oryginalnych foteli, jedynie na podstawie porównywania zdjęć można wyłapać, które są prawidłowe. Ja stawiam na żywiczne.

 

Kierunek bieżnika - gdzieś o tym czytałem, tylko gdzie... I co ja tam wyczytałem? Nie pamiętam.... Poszukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.