Skocz do zawartości

Liberty 1:350


Rhayader

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 131
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

If there are stairs in the bay how does the upper deck look like?
O, i tak właśnie powinno to wyglądać . Na szczęście są koledzy lepiej ode mnie posługujący się mową Szekspira

 

lekko zawstydzona

wielkamucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

and one for morale

Końca drabiny nadal nie widać...but morale rose very high !

 

Kadłuby obu znanych statków typu Liberty różnią się między sobą.

Kadłub W.Brown-a ma albo dołożone wzmocnienia, albo jest inaczej konstrukcyjnie wykonany.

Przez to poziome linie podziału blach są dużo lepiej widoczne niż na O'Brien-ie

 

Liberty_014.jpgLiberty_015.jpg

Liberty_016.jpg

Liberty_017.jpg

Liberty_018.jpg

Liberty_019.jpg

Liberty_020.jpg

 

 

Wymyśliłem sobie, że zrobię imitacje łączeń blach poszycia. Aby wykonać dokładnie tak jak widać na Brown-ie, trzeba by było nakleić spore wzmocnienie dziobu i dodatkowe paski na burtach. Nie miałem pomysłu jak rozwinąć zaokrągloną powierzchnie kadłuba aby przenieść to na płytkę polistyrenu, a robienie tego metodą ciągłych prób i przymierzania przerosło moje siły...

Wystarczało mi, że w ogóle będą jakieś linie, a nie goły kadłub.

Koncepcja była taka - trasuje skalpelem linie; wybrany materiał tworzy 'górkę', potem delikatnie szlifuję wprowadzając z powrotem część materiału do wykonanej szpary - finalnie szpara jest zakryta, a na wierzchu zostaje delikatna wypukła linia.

 

Liberty_021.jpg

Liberty_022.jpg

Liberty_023.jpg

 

 

Wytrasowałem delikatnie linie skalpelem, ale wydawało mi się , że za mało wyszło materiału i zginie on w czasie szlifowania. Poprawiłem mocniej.

 

Liberty_024.jpg

Liberty_025.jpg

 

Jak już to zrobiłem pojawił się pomysł aby pociągnąć to wszystko surfacerem 500, który zaleje szparę (przynajmniej częściowo), a dopiero później szlifować. I zaraz potem następny - by wkleić w szparę żyłkę. Wydawał się najlepszy, bo żyłka zakryje szczelinę, a może nawet będzie ciut wystawać i nie będę musiał się bać, że zbyt mocno zeszlifuję wybrany skalpelem materiał i nic nie zostanie.

 

Liberty_026.jpg

 

Żyłka 0.08 wpadła w szczelinę całkowicie, 0.10 również. 0.20 była nie tyle za gruba, co za mało elastyczna i bardzo sprężysta - nie chciała się układać. Skończyło się na 0.14. Klej, którym wklejałem żyłkę (thin tamiyi) rozpuścił prawie całkowicie wybrany materiał.

Teraz wszystko schnie, ale obawiam się, że po przeszlifowaniu będę miał równie gładki kadłub jak przed tą całą robotą, tylko z żyłką w środku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale obawiam się, że po przeszlifowaniu będę miał równie gładki kadłub jak przed tą całą robotą, tylko z żyłką w środku..
To by była wredność losu . Bo nawet nie złośliwość...

 

Pozdrowienia,

wielkamucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę doczekać się finałowego efektu
z chęcią zobaczę co z tego wyniknie

Nie jest dobrze...a nawet jest źle.

 

To by była wredność losu

Cóż , trza się uczyć na błędach, choć ponoć tylko durnie uczą się na swoich...

 

Szpary zrobiłem zbyt duże, lub też klej, którym kleiłem żyłkę rozpuścił za dużo materiału. Suma sumarum w dużej części nadal widać szpary. Tam gdzie wystawała żyłka - ściera się przy szlifowaniu. Kiedyś położę na to gruby surfacer i zobaczę co dalej, ale teraz nie mogę na to patrzeć.

 

Wezmę się za Livermora...czas zakończyć projekt PBG.

 

Uwaga odnośnie blaszek Eduarda. Te blaszki pomimo nazwy - Liberty, dedykowane są do O'Briena. Im głębiej wchodzę w ten statek tym więcej widzę różnic pomiędzy O'Brienem a Brownem. Blaszki Eduarda w wielu miejscach nie pasują do Browna.

Pozostaje albo zrobić mix obu statków, albo wykonać część blaszek od podstaw, lub zrezygnować z nich w różniących się elementach.

 

Mały update:

 

Liberty_027.jpg

 

Liberty_028.jpg

 

Liberty_029.jpg

 

Liberty_030.jpg

 

Liberty_031.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może wklej plastikowe nitki i potraktuj klejem podobnie jak robią spawy pancerniacy

 

wydaje mi się też, że kiedyś Marek proponował zaznaczenie podziału blach poprzez odpowiednie maskowanie i napylanie surfacera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może wklej plastikowe nitki i potraktuj klejem podobnie jak robią spawy pancerniacy
Podobnie robiłem przy Gato, naklejając pręciki polistyrenowe 0,2mm na kadłub, aby imitowały linie podziału blach/spawy. Materiał jest giętki i nie tak sprężysty, jak żyłka. No, i klei się bezproblemowo "zwykłym" klejem do plastiku, jak trochę "naciągnie", to staje się miękki, można go "masakrować" - jak zastygnie, jest twardy jak reszta kadłuba.

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Betonowe stanowiska są świetne! Zaś co się tyczy kadłuba - chyba zeszlifowałbym te wypukłości wraz z żyłką a następnie zamaskowałbym kadłub pasami taśmy o szerokości pasów poszycia i pomalowałbym całość surfacerem (albo inną farbą podkładową). Utworzy się wtedy delikatny schodek, który będzie dosyć podobny do efektu, który widać na zamieszczonych przez Ciebie fotkach oryginału.

 

Tak, już zupełnie na marginesie - zazdroszczę sporej ilości wolnego czasu na modelarstwo. Po jakichś trzech tygodniach dopiero dziś udało mi się znaleźć odrobinę czasu na przejrzenie i skomentowanie wpisów na forum...

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
Ciężko się klei przy takiej temperaturze, ale coś tam do przodu..

a to prawda, jak się wszystko klei do rąk to się ciężko modeluje

niemniej za samozaparcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Cargo warto "posmyrac" delikatnie suchym pedzlem, zeby zlamac przestaly byc takie plaskie...

Zgoda, ale z drugiej strony pojazdy w czasie transportu raczej były czyste (chyba, że załadowali umorusane)

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Cargo warto "posmyrac" delikatnie suchym pedzlem, zeby zlamac przestaly byc takie plaskie...

Smyrałem, smyrałem, ale widocznie za słabo rozjaśniłem bazową, a może później jeszcze pociągnąłem jakimś filtrem i znikło? Już nie pamiętam, ale poprawię.

Żeby nie było, że zapomniałem...model cały czas 'in progress'

Kolejne stanowiska oerlikonów z dorobioną betonową osłoną i kawałek nadbudówki.

 

Liberty_050.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.