Skocz do zawartości

Supermarine Spitfire Mk I a Airfix 1/72


lukasz.tur

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczynam nowy projekt ale nie posiadam jeszcze dokładnej dokumentacji. Na dzień dzisiejszy pozostało mi jedynie pojechać do sklepu i odebrać zamówienie a or razu zapodałbym farbki. I tu proszę o podpowiedź.

Nie wiem czy sugerować się kolorami na schemacie malowania z pudła i wziąć te, które proponuje producent czy inne.

Przy oznaczeniu dywizjonu 610 DW-K występuje H 29, 139 i 90 na spód.

Akurat posiadam dark green 130 ale czy będzie pasował?

Pewnie 139 i 195 różni się tylko matowością...

Proszę o pomoc (w miarę możliwości jak najszybciej) to może coś wrzucę przed świętami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj, też wziąłem ten modelik na szybki warsztacik na koniec roku bardzo przyjemnie zrobiony, co do kolorów to 29 jak najbardziej, jako zieleń ja daje 116 (albo Pactre A29 Jungle Green, sie zobaczy jeszcze), a dół zamiast H90 daje też Pactre, ale jaką to nie powiem bo by mnie miłośnicy Spitów zlinczowali tyle powiem że odpowiednik wg tabelek

generalnie od siebie dodam że jestem bardzo pozytywnie tym modelem zaskoczony, przyjemnie się go dłubie nie wiem jak u ciebie ale u mnie w praniu wyszło pare minusów początkowo niewidocznych, może warto o nich wspomnieć bo pewnie niejedna osoba sięgnie po ten model w niedalekiej przyszłości:

- po rozcięciu okazuje się że oszklenie jest BARDZO grube, szkoda bo przez zamknięte niewiele widać ciekawie zrobionego wnętrza, mi pozostaje próbować z tłoczeniem na bazie oryginalnej szyby, bo pocięta jest tak gruba że nie idzie jej osadzić jak należy.

- po wycięciu drzwiczek widać koszmarną grubość burty, takiego pancerza Tygrys by się nie powstydził...

 

poza tym modelik fajny, a za taką cene (16zł dałem) rzec można - rewelacyjny

 

czekam na fotki spita kolegi !

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ilu modelarzy,tyle wersji zestawu farbek do tego malowania.Z tego co sprawdzałem to farbka nr 163,to po prostu półmatowa wersja ciemnozielonego.Osobiście skłoniłbym się do użycia matowej wersji tego koloru,nr 30,a efekt półmatu uzyskał na etapie werniksu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ze względu na świąteczne przygotowania i służbowe obowiązki nie odebrałem jeszcze ani modelu ani nie kupiłem farbek. Zrobię to zaraz po świętach w poniedziałek i zaczne na pewno coś dłubać. Fotki będą w poniedziałkowy wieczór. Ja zostanę przy kolorach producenta, chyba że ktoś poradzi inne emalie.

Z góry ostrzegam, żę nie jestem przygotowany w 100% więc będe potrzebował pomocy Ekspertów. To mój pierwszy II wojenny wiatrak w końcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reszta kokpitu(oprócz fotela i tablicy przyrządów) to jak najbardziej ten sam kolor co ścianki wnętrza i wręgi(Interior green). Na starych modelach Airfixu jako ciemną zieleń producent podawał Humbrolla 30. Ja osobiście skłaniałbym się do Humbrolla 149. 116 Humbrolla natomiast bardziej pasuje mi na Amerykańskie samoloty,moim zdaniem zbyt ciemny odcień. To co podaje Airfix można zastosować na modelu, będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem, wrzucam kilka fotek.

Wypraski robia dobre wrażenie. Pamiętam swój pierwszy chyba model (spitfire od Plastyka). Pomimo, że było to z 19 lat temu, to pamięta się te niedoróbki.

Ale tak na szybko pierwszy przymiarki i wszystko ładnie wygląda i pasuje.

eb724f6f5a0ce177med.jpg

5dbced0fba80e8c2med.jpg

2f151cae8d3c5fabmed.jpg

Pierwsza warstwa malowania wnętrza. Kolor raczej będzie pasował. A jeśli nie to i tak chyba zamknę owiewkę.

181d657d2e46bf84med.jpg

7ad6b4c8515f4376med.jpg

Na powyższym zdjęciu (bez lampy, kolor wydaje się ciemny ale obie połówki są tak samo pomalowane.

a774331e29155710med.jpg

ef315188f4fba427med.jpg

Fotki nie są najlepsze ale jednorącz trzynając lustrzankę i w dodatku bez statywu i szkiełka do makro to i tak jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to kontynuacja budowy Spitfire'a.

Jak do tąd wszystko idzie gładko. Części elegancko pasują. Minimum szapchli.

2d2bbaf6ad3e3a65med.jpg

d368ce3ab208cd27med.jpg

b6d65fa3562f6020med.jpg

4ada509a279fa116med.jpg

cc9827185befe339med.jpg

05e91631ff517149med.jpg

38dc0e2ab2c9865dmed.jpg

667be4835cb9e36fmed.jpg

1d4ad740b21aa925med.jpg

9ec65624848304bbmed.jpg

Od momentu zrobienia zdjęć doszły pasy, których chyba nie będzie widać bo chciałem zamknąć kabinę...

Może pod koniec następnego tygodnia będzie galeria jeśli dalej będzie szło z górki.

Liczę na sugestię i podpowiedzi

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sugestia i podpowiedź: podmaluj zagłówek na brązowo

u mnie średnio pasowała tablica z zegarami, musiałem jej troche boki zeszlifować, i nie wiem jak u ciebie ale u mnie jak skleiłem płat i kadłub, i przyszła pora to łączyć to się okazało że miejsce w płacie jest za wąskie, no i było troche kombinacji alpejskich u mnie żeby płat w miare połączyć z kadłubem, ale widze że mogłem trafić na coś skopany egzemplarz bo np u mnie zupełnie niedolany jest przód środkowego (podkadłubowego) wlotu powietrza, no i se musze dostrugać... aha i obawiam się że jedynka nie miała całego fotela wyścielonego, tylko to oparcie, instr. prawidłowo pokazuje jak to malować

poza tym spoko, widze jakoś idzie ci bardziej gładko niż u mnie

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie było takich problemów. Trochę tylko zmieniła się geometria ramy fotela ale dzięki wpasowaniu we wręgiładnie to wyszło elegancko. Plastik jest dość miękki więc łatwo można w nim rzeźbić.

Fotel chciałem, żeby wyglądał na taki zeszmacony i wytarty ale pod tyłkiem dlatego mocno rozrzadziłem farbę. Pociągne delikatnie jakimś ciemnym metalizerem albo czernią na suchy pędzel a oparcie poprawię brązem. Instrukcja pokazuje dokładnie to fakt ale jakoś mi się to wydawało mało ciekawe i wydaje mi się z tego co czytałem w literaturze że podkładano sobie różne "amortyzatory".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka uwaga natury ogólnej: śmigło warto wklejać na samym końcu. Przeszkadza w manewrowaniu modelem, w malowaniu, łatwo można uszkodzić łopaty itp. Z tego względu nawet jeśli producent tego nie przewidział, to ja z reguły zadaje sobie trud, aby tak przerobić sposób montowania śmigła, aby móc go wkleić na samym końcu, po pomalowaniu modelu i zamontowaniu podwozia.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka uwaga natury ogólnej: śmigło warto wklejać na samym końcu. Przeszkadza w manewrowaniu modelem, w malowaniu, łatwo można uszkodzić łopaty itp. Z tego względu nawet jeśli producent tego nie przewidział, to ja z reguły zadaje sobie trud, aby tak przerobić sposób montowania śmigła, aby móc go wkleić na samym końcu, po pomalowaniu modelu i zamontowaniu podwozia.

Akurat Airfix przewidział możliwość uszkodzenia śmigła ale ja już chciałem z niecierpliwości przykleić i przykleiłem...

Do tej pory nieznacznie mi przeszkadzało ale mam już wprawę w delikatnym obyciu z modelami.

Kiedyś przyklejałem anteny, czujniki, nadajniki itd. na samym końcu ale teraz wolę się trochę pomęczyć za cenę solidnie sklejonych elementów.

 

Co do linii podziału to chyba nie będę ich ruszał (w sensie zalewania i żłobienia) może obędzie się na solidniejszym pomalowaniu.

Dzięki za wszelkie rady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.