Skocz do zawartości

Honda CBR 1100XX - Tamiya 1:12


Connector

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy publiczny warsztat, pierwszy poważny projekt, toteż liczę na wsparcie:)

 

Link do In-boxa:

viewtopic.php?t=24901

 

Czas start: :P

 

Na początek postanowiłem zająć się owiewkami - sklejone połówki i szlif krawędzi:

P1147321.jpg

 

No i pierwszy zonk - krawędź mająca podtrzymywać korek wlewu paliwa została zrobiona za wysoko, w skutek czego wlew wystawał ponad bak:

 

P1157333.jpg

P1147324.jpg

 

Zeszlifowałem go, dzięki czemu koreczek ładnie wskoczył niżej:

 

P1157335.jpg

P1157336.jpg

 

Nie mogłem się powstrzymać - mała przymiarka:

P1157326.jpg

P1157327.jpg :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny model fajnego motocykla. Mam go również (model) w swoim magazynie

 

Zestaw doskonałej jakości - zresztą w przypadku modeli motocykli Tamiya nie ma dużej konkurencji; w moim egzemplarzu trochę nadlewek i śladów po łączeniach form na przedniej owiewce, ale to łatwe do usunięcia.

 

Czytałem in-boxa i piszesz tam o dodatkach do modelu... cóż, nie ma tego zbyt wiele na rynku. W zasadzie nic nie ma poza zestawami blach z AcuStion, które mają bardzo kiepski stosunek jakości/ilości elementów do ceny - są drogie! No i niedostępne w Polsce.

 

Najprostszą metodą waloryzacji modelu na zewnątrz jest dodanie/zastąpienie wszystkich ''plastikowych'' śrubek metalowymi śrubkami i nakrętkami. Polecam te z firmy T2M - mają duży asortyment i naturalny kolor metalu. Wymieniłbym śrubki/nity (powinieneś pomyśleć o tym już na tym etapie budowy - przed malowaniem kolorem docelowym) w owiewkach, zawieszeniu przednim (półki, zaciski hamulcowe), zawieszenie tylne (amortyzator, wahacz, zacisk) itp. Wypełniłbym również wahacz od wewnątrz paskami polistyrenu, dodałbym trochę przewodów do silnika, może jakieś metalowe wentyle (Hobby Design, Top Studio, T2M)... Zabiegi, których wykonanie nie będzie Cię kosztować specjalnie dużo czasu, a znacznie podniesie efekt końcowy.

 

Będę kibicować! Powodzenia w budowie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny model, aktualnie tez nad nim pracuje, w zasadzie juz koncze, ale to dopiero moj drugi model więc nie bedzie idealny, szkoda tylko ze tak poźno sie za niego zabrales, moglbym podpatrzec troszke , no ale nic to będą na forum dwa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za słowa otuchy;) Mr. Jekyll przyznaje, ze Twój warsztat Hayki jest jednym z podstawowych na którym się wzoruje i parę pomysłów o których mi napisałeś mam w planie z Ciebie zerżnąć:P Śrubki są jednym z nich. Jutro zamierzam nawiedzić jeden z modelarskich, ale i tak spytam na zaś - gdzie się zaopatrywałeś w te metalowe gadżety? Bo albo ja jestem ślepy, albo nie umiem szukać na znanych mi stronach:P I pytanie nr. 2, może laickie, ale co tam:P - czym wierciłeś tak małe otworki na te śrubki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej wszystkie drobiazgi z T2M dostaniesz na hobbyeasy.com są jeszcze na hiroboy.com i np. scalehardware.com, ale tam już będzie drożej i przesyłka też nie będzie najtańsza.

Otworki pod te wszystkie drobiazgi wiercimy mikro wiertełkami, które swobodnie można dostać na allegro łącznie z uchwytem do wiercenia.

 

Nie będziesz męczył palców Tomku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Pomalowane elementy "nadwozia" :P

 

Jest trochę bubli i mnóstwo doświadczeń na następny raz:P

Położone dwie warstwy bazy i trzy warstwy clear - wszystko jeszcze oczywiście do wypolerowania.

 

Kalki nakładane przy pomocy płynu "Wamod pod kalki" - nie mam doświadczenia z innymi płynami tego typu, ale praca z tym była całkiem przyjemna;) Niestety kolor samych kalek trochę za słabo kontrastuje z kolorem lakieru, więc są one stosunkowo słabo widoczne - zwłaszcza małe napisy na bokach "zadupka":/

 

P2177359.jpg

 

P2177365.jpg

 

P2177362.jpg

 

P2177357.jpg

 

P2177358.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Connector eee no kolego nie rób ładniejszej od mojej , a tak na serio to fajny kolorek, będzie ładnie jak to jeszcze wypolerujesz na zbiorniku widać drobne ryski, może polerka je zlikwiduje , miałem ten sam problem jesli chodzi i kaleczki, są słabo widoczne, ale przy takim ciemnym kolorze tak musi chyba zostać, powodzenia przy dalszych pracach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z metalikami jest taki ze kazda ryska niestety bedzie widoczna... ( chodzi o powierzchnie przygotowana pod lakier). Czeka cie troche polerowania:D Te wszystkie male czesci i zakamarki:P Powodzenia w dalszej budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czeka cie troche polerowania:D Te wszystkie male czesci i zakamarki:P...

 

Eee, tragedii nie ma. Uważaj tylko na wszystkie krawędzie.

Czym werniksowałeś?

 

Kolor fajoski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmorka spokojnie, myślę, że Twoja Honda może się czuć jak najbardziej bezpiecznie

Werniksowałem akrylowym lakierem bezbarwnym w sprayu - Ranal Clear Lack - zakupiony skąd inąd do polakierowania innego motocykla tyle, że w skali 1:1

Obecnie pracuje nad modyfikacją tylnego zawieszenia - Tamiya dała wg mnie niezłą plamę na tym polu:/ - w wolnej chwili wrzucę zdjęcia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Obecnie pracuje nad modyfikacją tylnego zawieszenia - Tamiya dała wg mnie niezłą plamę na tym polu:/ - w wolnej chwili wrzucę zdjęcia:)

 

Co dokładnie masz na myśli? Dysponujesz może jakimiś szczegółowymi zdjęciami tylnego zawieszenia? Chętnie je obejrzę, bo sam mam ten model w magazynie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądają oryginalne części zawieszenia:

 

P2137345.jpg

 

P2137346.jpg

 

Tamiya za dużo różnych elementów w oryginale połączyła w jedno, co wg mnie: po pierwsze do kitu wygląda (:P), a po drugie stwarza liczne problemy w obróbce. Np. część będąca amortyzatorem zawiera w sobie dość istotną cześć wahacza:

 

P2137344.jpg

 

Dlatego postanowiłem że rozczłonkuje ten trójkącik, a brakujące elementy dorobię z płytki polistyrenu:

 

P2217369.jpg

 

Jeszcze popracuje nad ich kształtem - obróbką tego materiału, jak i dorabianiem jakichkolwiek nadprogramowych części zajmuje się pierwszy raz w życiu:P

Dodatkowo wnęki wahacza, za radą Mr. Jekyll( ), wypełniłem płytkami z polistyrenu:

 

P2217370.jpg

 

Obecnie głowie się nad wykonaniem przyczepów na ramie dla drążka wystającego z jednego z wierzchołków tego śmisznego trójkąta. W modelu nie są uwzględnione w ogóle:/ Ni cholery niestety nie mogę nigdzie znaleźć żadnego zdjęcia, pokazującego gdzie się one znajdują w rzeczywistości:/ Będzie improwizacja :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że przywiązujesz taką uwagę do szczegółów.

Poszukaj bardziej w sieci, CBRa to popularny motor więc musi coś być.

Ja jak szukam jakichś szczegółowych fotek do modelu wpisuję często w google nazwy po angielsku i zdarza się że jakieś przydatne zdjęcie znajduje na 20 albo 30 stronie wyszukiwań przeglądarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Dlatego postanowiłem że rozczłonkuje ten trójkącik, a brakujące elementy dorobię z płytki polistyrenu (...) dorabianiem jakichkolwiek nadprogramowych części zajmuje się pierwszy raz w życiu (...)

 

O to mi właśnie chodziło! Tak samo zacząłem juz przerabiać zawieszenie w moim ''iksie'' Takie przeróbki właśnie i dorabianie/rzeźbienie sprawiają mi największą frajdę przy budowie modelu.

Z górnym mocowaniem amortyzatora zrobiłbym tak samo - odetnij oryginalne mocowanie i zrób nowe, bardziej zgodne z oryginałem od podstaw! I na koniec, po pomalowanie wszystko umocuj śrubkami

Większość po złożeniu i tak będzie prawie niewidoczna, ale co tam, ważna jest dobra zabawa podczas składania

 

Aaaa... i jezszce jedno! Jak już zacząłeś zabawę w, częściowy przynajmniej, scratch, zaopatrz się w różnego rodzaju/średnicy rurki i pręciki polistyrenowe - znacznie ułatwią Ci życie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa... i jezszce jedno! Jak już zacząłeś zabawę w, częściowy przynajmniej, scratch, zaopatrz się w różnego rodzaju/średnicy rurki i pręciki polistyrenowe - znacznie ułatwią Ci życie!

Dokładnie!

Ja już uzbierałem tego całą masę. Mam chyba wszystkie rozmiary pręcików, rurek i trochę płaskowników. Miedziane i mosiężne też się przydają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fanie robisz to zawieszenie, bardzo mi się podoba ten pomysł, jeszcze pomyśl coś na tylnym amorkiem i bedzie super. Widzę, że poziom jest wysoki, trzeba się bardziej przykładać do szczegółów, muszę bardziej popracować teraz nad swoim warsztatem, bo zaczynam wyglądać bardzo blado na tle kolegów ale póki co jestem w trakcie więc bacznie sie będę przyglądał i "kopiował" poczynania innych i Twoje. Z jakiej grubości polistyrenu robiłeś te trójkątne podkładki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi

Górne mocowanie amortyzatora zostało już zrobione - wrzucę zdjęcia gotowej ramy jak ją pomaluje w końcu :P

 

Płytka ma 0,5 mm. Co do amortyzatora to przechodzi on również kilka modyfikacji. Przede wszystkim oryginalna sprężyna ma 6 zwojów, dołączona do zestawu ma ..o wiele więcej:P Będzie przerobiona. zrezygnowałem też z tej zawleczki, która fiksuje sprężynkę, zamiast tego wyciąłem krążek z polistyrenu i przeciąłem oryginalną część.

Teraz wszystko czeka na pomalowanie, a niestety trochę czasu na to znajdzie się najwcześniej w piątek:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Kolejny update, tym razem silnik. Bez szału, nic nie przerabiałem/dorabiałem, jak było w pudle tak jest. Efekt moich pierwszych poczynań z washem (gaźniki) :

 

P6180147.jpg

 

P6180151.jpg

 

P6180150.jpg

 

P6180145.jpg

 

Kret rulez, czyli Tamiyowskiemu chromowi mówimy nara:

 

P6180144.jpg

 

Co ciekawe najpierw próbowałem DOTem 4, ale bez spektakularnych rezultatów. Nie wiedzieć czemu w ogóle nie chciał ruszyć tego trochę bardziej matowego "chromu" po drugiej stronie formy A poza tym za długo to trwało - kretem pozbyłem się lakieru w 10 minut

 

Uwagi jak zawsze mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.