Jump to content

ADMIRAL GRAF SPEE 1/350 ACADEMY


r.kalkowski
 Share

Recommended Posts

Witam

Powyższym modelem okrętu z okresu II wojny światowej, rozpoczynam swą przygodę z modelarstwem okrętowym.

Z powodu nie lubienia zbędnego pisania, pozwolę sobie na wklejenie kilku fot. z pierwszych godzin pracy nad modelem NIEMIECKIEGO PANCERNIKA KIESZONKOWEGO KLASY DEUTSCHLAND ADMIRAL GRAF SPEE.

Zawartość box-a i nie tylko znajdziecie w innym moim wątku niestety przez pomyłkę zamieszczonym w in box...

Link to comment
Share on other sites

Dzień 1.

Kadłub.

Złożenie 2 elementów kadłuba do kupy, przyniosło pierwsze rozczarowanie.

Elementy niestety zdeformowane (wykrzywione) prawdopodobnie w procesie produkcyjnym.

bd4c30912dbd2967gen.jpg

Pierwszym krokiem było porozwiercanie okienek w kadłubie, co nadało lepszego wyglądu(moim zdaniem).

4202174477eb9bb6gen.jpg

Przed wierceniem

9d0c9a32de2a57d1gen.jpg

Po wierceniu.

 

Niestety z braków w warsztacie(ścisków) nie mogłem tego o tak skleić, do połączenia dwóch elementów przyszedł mi z pomocą producent, dodając opcjonalne elementy wersji kadłuba waterline.

2dc41ce018e9f49cgen.jpg

 

No i oczywiście pierwsze szpachlowanie i szlifowanie.

649ab3d4dc3a5f51gen.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator

Gratuluję startu

 

Jeśli mogę coś doradzić to:

 

1. wstaw w kadłub jakieś rozpórki tak by pokład wszedł ci delikatnie na wcisk - w przeciwnym razie możesz mieć problem dopasowywaniem tego. Sprawdź jak wchodzi pokład jak najszybciej - coś mam przeczucie że się pospieszyłeś z tym szpachlowaniem szczeliny pomiędzy połówkami kadłuba - obym się mylił

2. Dużo pytaj - wielu z nas z całą pewnością bedzie mogło ci dać wiele cennych wskazówek tak, by model który powstaje cieszył w trakcie budowy jak i po jej zakończeniu.

 

Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Marcin Rogoza dziękuję za bardzo dobrą radę w tym przypadku rozpórki nie były potrzebne wręcz przeciwnie kadłub musiałem ściągnąć do środka bo się rozchodził na boki.

Właśnie w tym celu wkleiłem opcjonalne dno.

Oczywiście sprawdziłem czy pokład da się jak ty to napisałeś gładko wkleić, aby tak było będę musiał pod samym pokładem wkleić belki ściągające burty.

Link to comment
Share on other sites

Dzień 2.

Prace nad pokładem w części rufowej.

-wycięcie łańcucha od kotwicy rufowej, waloryzacja blachami.

168915d2eb083dfegen.jpg

449c5bf82ab5a779gen.jpg

 

Mam pytanie kiedy najlepiej wkleić pokład, kiedy go malować.

Może ktoś zna średnicę łańcuchów od kotwic niestety nie dysponuję jeszcze suwmiarką, a łańcuchy Edka nie zadowalają mnie wizualnie w 100%.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator
Mam pytanie kiedy najlepiej wkleić pokład, kiedy go malować.
wklejaj od razu i nic nie kombinuj - i tak trzeba będzie pewnie szpachlować linie połączenia pokładu z burtami.

 

łańcuchy Edka nie zadowalają mnie wizualnie w 100%
Firma LARSENAL robi łańcuchy do modeli - zerknij na ich stronę - z całą pewnością wybierzesz odpowiednią wielkość. Ewentualnie poszukaj na eBay
Link to comment
Share on other sites

Witaj r.kalkowski

Graf Spee jest jednostką od której zaczęło się moje zainteresowanie ww2 na Atlantyku. Historia jednostki jak i całej klasy ciekawa, oj ciekawa. Z przyjemnością będę śledził postępy. Może nawet uda się coś wspomóc jeśli zajdzie potrzeba

Reasumując- Masz kibica w pierwszym rzędzie

Link to comment
Share on other sites

Dzień 3.

Główna artyleria pokładowa.

troszkę szpachlowania, piłowania, wiercenia i klejenia.

Efekt myślę że mógł by być lepszy.

03c8dd81076cee58gen.jpg

c3c476653fba9f89gen.jpg

Armaty jeszcze do dopracowania bo nie spełniają moich oczekiwań.

Jutro wszystko prysnę podkładem, mam nadzieję że będzie wyglądało lepiej niż teraz.

Macisso moje zainteresowanie tym okrętem i innymi z okresu wwII zaczęło kiełkować od jednego filmu jeszcze wtedy obejrzanego na video, tytułu niestety nie pamiętam ale był o ostatniej potyczce i końcu tej jednostki.

Link to comment
Share on other sites

Macisso moje zainteresowanie tym okrętem i innymi z okresu wwII zaczęło kiełkować od jednego filmu jeszcze wtedy obejrzanego na video, tytułu niestety nie pamiętam ale był o ostatniej potyczce i końcu tej jednostki.

Tytuł to "Bitwa u ujścia rzeki". Film z lat 50-tych- klasyk Z tego co wiem w jednej z głównych ról wystąpił uczestnik tej historii czyli HMS Ajaks. Nie pamiętam kto się wcielił w rolę "admirała", ale miał o jedną wieżę za dużo

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam

 

Taaak.... pamiętam ten film, zrobił na mnie wrażenie. Cóż u mnie w kolejce Admirał już czeka tylko nie wiem czy stocznia nie zdecyduje się na inną jednostkę. Na razie jeszcze DKM Bismarck na tapecie

"Kieszonkowce" jak i inne większe jednostki Kriegsmarine są moimi ulubionymi jednostkami. Mam w zamyśle porwać się na "ojca" kieszonkowców czyli pancernik Deutschland/Lutzow, rzadko wykonywanego ze względu na skąpy wybór na rynku.

To tyle o przyszłości. U Ciebie jak widzę ruch w stoczni na całego. Jestem ciekawy jakie malowanie wybierzesz. Masz szczęście bo dopiero od zdaje się 2 lub 3 m-cy są na rynku blachy Edka dedykowane specjalnie dla Academy.

3-mam kciuki za dalsze postępy.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Alex304 ja mam w zamyśle zrobić sobie kolekcje pancerników niemieckich, po jednym z klasy.

W między czasie jeszcze dłubię przy MUSASHI TAMKI 1:350 ale to nie jest to, bardziej go traktuje jako przerywnik w budowie GRAF SPEE. Bardziej podoba mi się jego wygląd i wydaje się lepiej przemyślaną jednostką.

Nie mówię że Japończyki są bee, bo planuję zakup ( do szafy) MOGAMI i TONE TAMKI.

Link to comment
Share on other sites

Dzień 3.

Główna artyleria pokładowa.

troszkę szpachlowania, piłowania, wiercenia i klejenia.

Efekt myślę że mógł by być lepszy.

03c8dd81076cee58gen.jpg

c3c476653fba9f89gen.jpg

Armaty jeszcze do dopracowania bo nie spełniają moich oczekiwań.

Jutro wszystko prysnę podkładem, mam nadzieję że będzie wyglądało lepiej niż teraz.

Macisso moje zainteresowanie tym okrętem i innymi z okresu wwII zaczęło kiełkować od jednego filmu jeszcze wtedy obejrzanego na video, tytułu niestety nie pamiętam ale był o ostatniej potyczce i końcu tej jednostki.

 

Te >okapy< na dachu powyżej otworów na lufy zeszlifuj. Na fotkach jakoś ich nie widać.

Link to comment
Share on other sites

Tu się jeszcze nie wpisałem jako kibic. Ale widzę że warto popatrzeć bo idzie Ci całkiem całkiem. Jeśli chodzi o ten okap na dachu wież to Iron Duke ma chyba rację. Nie dysponuje niestety dokładną dokumentacją zdjęciowa ale z tego co widzę na zdjęciach które posiadam to nie ma nawet żadnego zarysu tychże okapów. Tak więc tnij śmiało najwyżej będziesz wklejał nowe własnej roboty.

 

Pozdrawiam

Michał.

Link to comment
Share on other sites

Iron Duke ja też coś znalazłem ale spójrzcie sami na poniższe fotki.

 

Na zdjęciach które znalazłem w swoich książkach tylko Deutschland ma takie coś. Na zdjęciu zaznaczyłem czerwonym obramowaniem ten okap.

Deutschland:

92a16f3c82523b5bgen.jpg

Admiral Scheer:

640c1b6105e64d7dgen.jpg

Admiral Graf Spee:

0c39e8a3e472d0d0gen.jpg

To tyle w temacie. Sorry za zaśmiecanie wątku zdjęciami które nie należą do Ciebie r.kalkowski

 

Pozdrawiam

Michał.

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie dotyczące drabinek czy nie powinny one odstawać od wierz, u mnie one przylegają.

Koniecznie. Wszystkie drabinki muszą odstawać. Zaginaj w płaskiej pincecie same końce drabinek pod kątem 90 stopni i małymi kropelkami kleju przyklejaj do powierzchni.

 

Pozdrawiam

Maciek

Link to comment
Share on other sites

Zdjęcia świetne, na wszystkich widać gładki pancerz na wieżach artylerii głównej

Michał15, ten zaznaczony przez ciebie "okap" to po prostu poręcz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.