Skocz do zawartości

Spitfire Mk.Vb Zumbacha, czyli jak walczyłem z Hobby Bossem.


fiedotow

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu wpadł w moje lepkie na Spitfire łapki model Mk. VB 1:32 Hobby Bossa.

Trzęsącymi się jak w delirce rękoma otworzyłem wielkie, sztywne pudło i oczom mym spragnionym widoku plastiku ukazał się cudny (?)widok. Masa części czysto odlanych, ładnie zapakowanych, dwie oponki gumowe, blaszka z pasami i kilkoma drobiazgami… Dokupiłem też blaszki Edwarda do „wnętrza i zewnętrza”…

190520111124.jpg

… oraz śmigło z kołpakiem i stateczniki poziome Exito.

Niezwłocznie przystąpiłem do pierwszych przymiarek i montaży. Zdyskwalifikowałem od razu stateczniki poziome, których górna powierzchnia ma formę krytych płótnem (jak w Trump. 1:24).

Na pierwszy rzut poszedł silnik… Ładny i owszem, ale jakiś taki „trumpetrowski”. Początkowo myślałem o wstawieniu pzp, ale o tym po tym…

180520111116.jpg

Ten biały klocek to RR z Revella

180520111119.jpg

Następnie zabrałem się za wyposażenie kokpitu. Tablica to Edward z małymi moimi podmalówkami, podobnie jak pedały z paskami…

p1030355t.jpg

… fotel ma boki i plecy z blaszki, miskę z papieru (szeroko stosuję) i tapicerkę z plastiku. Pozostałe elementy to pancerka z Edka i stelaż z wręgą HB.

kopiap1030382.jpg

Drążek sterowy jeszcze bez przewodów i nie do końca pomalowany…

p1030469q.jpg

Czas na silnik… Kiedyś w necie znalazłem świetną wycinankę RR45 w 1:33. Porównując ze zdjęciami 45 – tki, dostępnymi rysunkami stwierdziłem, że „nasz” silniczek bardziej wygląda na okrętowy niż Siptowy. Co było robić? Albo zamknąć go i nie przyznawać się, albo robić od podstaw albo…

Rozmontowałem go pozostawiając blok w którym wyciąłem wnętrze.

p1030427.jpg

Po przecięciu na pół zeszlifowałem nadmiar, jak się później okazało ciut za dużo, wstawiłem płytki ze starej karty bankomatowej i skleiłem .

p1030436a.jpg

Podobnie postąpiłem z dołem (misa olejowa) silnika…

p1030441d.jpg

p1030445q.jpg

W oparciu o “wycinankę” poprawiłem sprężarkę.

p1030447l.jpg

Całość skleiłem dodając doprowadzenie ze sprężarki do silnika wykonane z plastiku u wykałaczki.

Tak się prezentuje w chwili obecnej:

p1030449r.jpg

p1030450k.jpg

p1030451i.jpg

CDNN (ciąg dalszy na pewno nastąpi)

Pozdrawiam.

Aleks Fiedotow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj toczyłem łączki przewodów do drążka chyba ze dwie godziny - wariactwo!. Średnica około 0,5 mm. Toczyłem w plastiku, próbowałem w miedzi ale nici wychodziły. W desperacji umocowałem w wiertareczce wykałaczkę i poszło! Po wstępnym "toczeniu" utwardzam Super Glue i dopieszczam detal. Wytoczyłem tego trochę, ale tylko cztery nadawały się do użycia. Dziś je przykleję. Wieczorem powinny być zdjęcia. Przewody zrobię z czarnej ramki Hellerowskiego Spita Mk. XVI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace powolutku posuwają się na przód. Skończyłem drążek i zamocowałem go. Może nie tak, jak w oryginale, ale następnym razem poprawię się. Coraz częściej dochodzę do wniosku, że wnętrze jednak należałoby bardzo mocno modyfikować. Same wręgi pozostawiają dużo do życzenia. Niebawem chyba zacznę Spita na pływakach. Wnętrze Trumpka jest jeszcze gorsze, więc wszystko od podstaw pójdzie.

Dziś zmontowane sterownice i tablica z wycięciem pod celownik.

p1030585r.jpg

p1030586h.jpg

CDNN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace nad silnikiem trwają. Przedłużenia wymagają pokrywy zaworów. Robię to tak: przecinam piłką – żyletką ( 0,2 mm) i wklejam płytkę 0,5. Zyskuję 0,3 mm długości (+ troszkę kleju). Później już szlifowanie.

p1030613c.jpg

 

Zabrałem się za wypełnianie kadłuba. Wręgi wycinam z płytki 0,5 mm a kształt wnętrza kadłuba kopiuję tym przyborem:

p1030649s.jpg

p1030641x.jpg

p1030645l.jpg

 

Wstawiam elementy metalowe, które mają barwę wnętrza.

p1030646mxc.jpg

p1030647c.jpg

p1030648i.jpg

CDNN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zabrałem się za wręgę nr 5, czyli ścianę ogniową. Początkowo chciałem wykorzystać jako podstawę tę z zestawu. Pościnałem co się dało i zeszlifowałem na gładko.

p1030837m.jpg

Zrobiłem w kadłubie małe spustoszenie, żeby umieścić pierwsze żebra płatów…

p1030840c.jpg

p1030842a.jpg

Na zeszlifowaną wręgę nakleiłem dwie warstwy płytki plastikowej 0,2 mm. I tu popełniłem błąd. Zamiast kleić klejem CA użyłem tego do plastiku. Efekt widać na zdjęciach…

Później żeby nie bawić się w wyrównywanie wyciąłem z płytki 1 mm kształt wręgi z dopasowałem do wnętrza kadłuba.

p1030846.jpg

Uzupełniłem wręgę o wzmocnienia i nity (wiem, że za wielkie, ale to moje pierwsze takie, bo uznałem, że nakłuwanie będzie fatalnie wyglądało. W następnym dużym Spicie będę robił je jednak od lewej strony. Teraz mi się już nie chce ;)…

Zrobiłem też wręgowe części dźwigarów. Za pewne spotkam się z krytyką, ale ciągle eksperymentuję się czegoś uczę…

p1030851t.jpg

p1030852e.jpg

p1030853x.jpg

p1030856y.jpg

I jeszcze zbiornik oleju

p1030858a.jpg

CDNN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zainstalowałem tylko zbiornik na wrędze nr5 i zrobiłem żebra w miejscu klap, które będą otwarte. Blaszka Edwarda + plastikowe elementy.

p1030863p.jpg

 

p1030864p.jpg

 

p1030866mu.jpg

 

p1030868.jpg

 

p1030869i.jpg

 

p1030871dg.jpg

 

p1030873y.jpg

 

I jeszcze coś pokrewnego. Tworząc Mk. V przygotowuję się do budowy PR. XIII w oparciu o starego Revella. Oto fotel, który „zaczął się kiedyś robić” do Matchbox-owskiego Mk. 22/24 ale chyba wypełni kabinę PRki.

p1030874k.jpg

 

p1030878x.jpg

 

p1030879r.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsze prace nad wnętrzem kadłuba objęły przygotowanie luku akumulatora. W tym celu wyciąłem drzwi luku i wkleiłem od wewnątrz dopasowaną płytkę plastiku tak, by w widoku z zewnątrz powstał uskok.

p1030906d.jpg

 

p1030905a.jpg

 

Następnie wyciąłem otwór luku i wywierciłem trzy otwory.

p1030908m.jpg

 

p1030911w.jpg

 

Coraz więcej wewnętrznej konstrukcji kadłuba. Nierówności pozostałe po klejeniu z braku szpachlówki w płynie znikają pod bezbarwnym lakierem. Humbrol 135 nadaje się do tego celu doskonale.

 

p1030933y.jpg

 

Mam pytanie: jakiego typu wyrzutnię flar miał Mk. VB? Czy taką, jak w Mk. I – II za fotelem skierowaną w dół, czy rewolwerową do góry jak w Mk. IX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" http://imageshack.us/photo/my-images/804/p1030649s.jpg Jak się nazywa ten przyrząd i gdzie go można kupić? "

 

Dla wszystkich zainteresowanych podaję, czego szukać. Jest w sklepach internetowych pod nazwą : Przyrząd do przenoszenia konturów. Wygooglacie raz - dwa

Wybaczcie, że nie podam linka, ale byłaby to kryptoreklama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.