Skocz do zawartości

[USMC] Stinson OY-2 Sentinel VMO-6 Korea 1950 - AzModel 1/72


Moses

Rekomendowane odpowiedzi

W latach 30tych w USA w przejętej przez firmę Stinson fabryce Vultee powstał lekki samolot oznaczony jako Model 105 Voyager. Po wybuchu wojny samolot został przekonstruowany i trafił do wojska pod oznaczeniem L-5 (OY-2 w USN i USMC), jako samolot łącznikowy. Latali na nim obserwatorzy artylerii, pełnił także rolę latającej sanitarki. Samoloty te miały zmodernizowane kadłuby mogące zmieścić jedną parę noszy.

 

W okresie od października 1942r do września 1945r wyprodukowano 3896 tych nieuzbrojonych maszyn, co czyni ją drugim najczęściej używanym lekkim samolotem obserwacyjnym podczas 2 wojny światowej w siłach USA. Samolot otrzymał od żołnierzy przezwisko „Latający Jeep”.

 

Konstrukcja L-5 oparta była na rurach stalowych oraz sklejkach, pokryte płótnem z domieszką bawełny.

 

1 Kwietnia 1945 r na Okinawie na lotnisko Yomitan.przybył obserwacyjny dywizjon piechoty morskiej VMO-6. Dywizjon wykonywał misje łącznikowe, naprowadzania ognia artylerii, rozpoznania fotograficznego, oraz ewakuacji medycznej. W lipcu 1945 roku, dywizjon został przebazowany do bazy Agana, na Guamie, gdzie pozostał do końca wojny. W październiku 1945 r., VMO-6 został wysłany do strefy okupacyjnej Tientsin w Chinach ze względu na wzrost w działalności komunistycznej . Dywizjon wykonywał misje łącznikowe, często niebezpieczne ze względu na bardzo intensywny ostrzał z ziemi ze strony sił komunistycznych. 3 stycznia 1947 r dywizjon opuścił Chiny i wrócił do MCB Pendleton.

W sierpniu 1950 r. HMX-1 w MCAF Quantico w Wirginii dołączył do eskadry OY-2 z dywizjonu VMO-6 tworząc Marine Aircraft Gruop 33 w Jinhae, w Koreii. Dywizjon został rzucony od razu do walk o przyczółek Pusan, stając się pierwszym eskadrą śmigłowców w Marine Corps biorącą udział w operacjach bojowych. OY-1 latały jako eskorta konwojów, rozpoznanie, oraz zwiad fotograficzny dla 1 Marine Brigade. Sentinele tak dobrze radziły sobie w tych misjach że stałą procedurą stało się utrzymywanie w gotowości tych maszyn. W sierpniu 1950 r. eskadra, przeprowadziła swóją pierwszą misję medevac, stając się rutynowym, działaniem dywizjonu VMO-6.

 

Model przedstawia samolot Stinson OY-2 Sentinel Nu.Bo.44 03929 z dywizjonu VMO-6 z okresu służby podczas wojny koreańskiej w bazie Hagaru.

 

dscf1396k.jpg

dscf1394ac.jpg

dscf1392r.jpg

dscf1391s.jpg

dscf1390l.jpg

dscf1388x.jpg

dscf1386r.jpg

dscf1385a.jpg

dscf1384v.jpg

dscf1383n.jpg

dscf1382q.jpg

dscf1381b.jpg

dscf1380f.jpg

dscf1379o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Niestety na póki co koniec z oryginalnymi, rzadkimi modelami, mam ochotę posklejać coś bezproblemowego (chodź oczywiście w swoim masochizmie wziąłem się za coś odwrotnego)

Co do opon, niestety mam jakieś problemy z pomalowaniem ich z ręki bez masek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Moses, skleroza cię dopadła, na to trzeba brać ... no to, no wiesz

Model mi zupełnie nieznany, wygląda oki, ale fotki zrobiłeś tak, że gdyby nie kalki ... . Możesz powtórzyć mu sesję? Ja spytam wujka, może mi pokaże jak wyglądał oryginał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny model, ale na stateczniku pionowym widać granice filmu na kalce. Poza tym na niektórych zdjęciach model wygląda jakby był malowany pędzlem za gęstą farbą. Może to wina światła? Poza tym przyjemnie się go ogląda. Pewnie stoi teraz dumnie na półce i przełamuje monotonię zieleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.