Jump to content

Nakajima B5N2 Kate 1/72 Hasegawa


Banny
 Share

Recommended Posts

kate_1.jpg

 

kate_2.jpg

(źródło: monografie wydawnictw Bunrin-do (1) oraz Militaria (2) )

 

O samolocie

 

Nakajima B5N2 (aliancka nazwa kodowa "Kate") z 12. Kokutai, prawdopodobnie gdzieś w Chinach, około 1941... Jak widać mało jest pewnych informacji. Znane jest tylko jedno zdjęcie tej maszyny z prawej strony, ale pokazuję także interpretację rysownika dotyczącą lewej. Moja wizja delikatnie się różni. Niewiele wiem o historii tego konkretnego egzemplarza, wybrałem go ze względu na efektowne przedwojenne malowanie z czerwonym usterzeniem. W połączeniu z aluminium i czarnym kolorem samoloty japońskie z tego okresu wyglądają niczym członkowie elitarnej grupy akrobacyjnej heh.

 

O modelu

 

Zestaw Hasegawy ma swoje lata na karku (pojawił się w katalogu 1989), ale dobrze znosi próbę czasu. Ma delikatne wklęsłe linie podziałowe i przyjemnie się składa bez większych pułapek. Dlatego trochę się dziwię, że model tego samolotu pojawia się tak rzadko na forum. Szpachli użyłem w większej ilości tylko w celu spasowania owiewki kabiny. Model wykonałem prosto z pudła, bez dodatków. Wnętrze może ustępuje współczesnym standardom zdetalowania, ale mnie zadowala (dla ciekawych wstawię fotkę środka przed przyklejeniem osłony). Malowanie emaliami, werniks akrylowy, wash MIG'a.

 

Czekam na Wasze opinie!

 

b5n2_kate_0.jpg

 

b5n2_kate_1.jpg

 

b5n2_kate_2.jpg

 

b5n2_kate_3.jpg

 

b5n2_kate_4.jpg

 

b5n2_kate_5.jpg

 

b5n2_kate_6.jpg

 

b5n2_kate_7.jpg

 

b5n2_kate_8.jpg

 

b5n2_kate_9.jpg

 

b5n2_kate_10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cieszę, że model przypadł wam do gustu!

 

Jeśli idzie o torpedę to nosi ona oznaczenie Type 91. Jak wrzucisz w google, to odszukasz ileś tam zdjęć. Jak robiłem Peggy to wrzuciłem kilka fotek tej torpedy: http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=29132

 

Najczęsciej miała głowicę malowaną na czarno, korpus w naturalnym kolorze metalu. Ale nie był to stały element samolotu, zdarzały się inne malowania (np całość na czarno, na szaro itp) zależnie od okresu, producenta itp. Chciałem, żeby torpeda trochę się wyrózniała od całości malowanej aluminium, dlatego potraktowałem ją jasnym szarym.

Link to comment
Share on other sites

"Kaśka" wyszła Ci bardzo fajnie. Niczego się nie uczepię
Kornik dzięki, ale czuję się jakoś nieswojo bez Twojej krytyki! W następnym modelu będę musiał chyba coś "zepsuć", albo przynajmniej wydechy potraktować czystym brązem hehe.

 

PS Tutaj może słabo to widać, ale trochę kombinowałem z rdzą na wydechach!

Link to comment
Share on other sites

Kornik dzięki, ale czuję się jakoś nieswojo bez Twojej krytyki! W następnym modelu będę musiał chyba coś "zepsuć", albo przynajmniej wydechy potraktować czystym brązem hehe.

 

Tu się nie ma z czego śmiać. Twoje modele naprawdę coraz milej się ogląda. Nie dość, że zabierasz się za coraz ciekawsze maszyny, to jeszcze technicznie prezentują one coraz wyższy poziom. Mam cichą nadzieję, że w Twoich galeriach znajdzie się więcej Japońskich samolotów.

 

"Kaśka" wygląda bardzo dobrze. Jeśli już miałbym się do czegoś przyczepiać (choć tego nie robię), to popracowałbym jeszcze trochę nad wnękami i goleniami podwozia, które wyglądają bardzo czysto. Nie są złe, ale zawsze mogłyby być lepsze.

 

Wydechów niestety nie widzę, choć mam nadzieję, że potraktowałeś je ciemnym metalizerem i rdzawym nalotem

 

Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam

Kornik

Link to comment
Share on other sites

Mam cichą nadzieję, że w Twoich galeriach znajdzie się więcej Japońskich samolotów.

 

Prorok jakiś czy co? Po serii japońskich dwusilnikowców (Peggy, Nell, Frances) tym razem planuję telenowelę z jednosilnikowymi samolotami uderzeniowymi marynarki. Kate poszła na pierwszy ogień, rozgrzebuję już Judy, a równolegle będą powstawały Jill i Grace.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.