Jump to content

13.XII.1981r. - trzydzieści lat później


Recommended Posts

13.XII.1981 r. to była Niedziela. Miałem 9 lat. Chodziłem do drugiej klasy. To był pochmurny, mroźny dzień. Na "Teleranek" o 9:00 jak zwykle zaspałem. Byłem na siebie zły, bo zawsze puszczali fajne kreskówki. Koło południa mama, która uczyła w tej samej szkole powiedziała, że juto nie muszę iść do "budy", bo właśnie wprowadzono dodatkowe dwa tygodnie ferii. Skakałem po tapczanie w swoim pokoju – tak się cieszyłem. Tego roku był miesiąc wolego w zimie. Pół wakacji! Żadnego patosu.

 

btr60pbzomoimage4.jpg

 

Wiele lat później popełniłem model BTR-60PB firmy ICM w skali 1:72:

 

btr60bpzomoimage5.jpg

 

btr60bpzomoimage2.jpg

 

btr60bpzomoimage1.jpg

 

btr60pbzomoimage7.jpg

 

Pojazdu tego nie było na wyposażeniu Wojska Polskiego. Kilkunastoma sztukami dysponowała Milicja. Kilka z nich miało zamontowane lemiesze do taranowania barykad, do dziś w różnej fazie rozkładu dogorywają w Policji.

Link to post
Share on other sites
Hah, przed chwila czytalem wspomnienia Jaroslawa Kaczynskeigo z tego dnia, powiem ci ze obaj przezyliscie go w ten sam sposob

znaczy, że też skakał po tapczanie…

 

A chcesz zobaczyć BTR a jest w Drzonowie bez lemiesza.

w Muzeum Orła Białego w Skarżysku jest BTR-60PB o numerze 4408, też bez lemiesza i co ciekawe na "chodzie". Organizują tam nawet kilkunastominutowe przejażdżki.

 

BTR-60 były na uzbrojeniu WP w pulkach bodajże rakietowych.

To fakt, lecz w wersji PU (wóz dowodzenia) bez wieży

 

Szczecińska Policja takowy posiada, w barwach granatowych.

Ten jest (był) z Katowic:

 

btr60pu3image1.jpg

 

model zrobiony w faktycznym malowanku czy trochę fikcja? Bo widziałem milicyjnego BTRa jedynie z białymi pasami na bokach.

 

Pewnie myślisz o czymś takim:

 

btr60pb2image1.jpg

 

W prawdzie wzorowałem się na tym zdjęciu, jeśli chodzi o koncepcję (to nie jest zdjęcie z grudnia '81)

 

btr60pb2.jpg

 

ale to nie żadna fantastyka:

 

btr60pb2image2.jpg

 

to już ruina, w "barwach" Policji (znaczy się dwie litery w napisie się zmieniły):

 

btr60pb1image3.jpg

 

Liczyłem na offtop'a , bardziej niż na komentarze Galerii, ale Szanowni Panowie proszę bęz prywatnych wycieczek i bez polityki, bo zaraz zrobi się "kopalnia Wujek" a tow. Admin, jak wtedy ZOMOza, zabanuje temat na 586 dni czyli do 22 lipca 2013r.

 

Cieszę się, że “chwyciło”.

Link to post
Share on other sites

A panowie jestem rocznik 59 i przeżyłem stan wojenny. Ba stan wojenny wprowadzili jak wiadomo 13.12. 1981 a ja poszedłem do wojska 7.01.1982. Co przeżyłem to ja tylko wiem. Tę wielką niepewność co będzie dalej. Kobiety jak staliśmy przy koksownikach, które przynosiły nam herbatę i jedzenie. Byłem w Kołobrzegu gdzie za płotem mieliśmy ruską jednostkę. Wartownicy radzieccy cały czas pokazywali w naszą stronę, że będą do nas strzelać, a my nie byliśmy im dłużni. Także dośpiewajcie sobie co by było jak by tą sąsiednią jednostkę ruszyli tak jak poprzednio w Czechosłowacji czy na Węgrzech. Wracając do modelu. Skoro jest to 13.12.1981 to figurki oprócz tego, że kolor mundurów ZOMO są nie takie to po co mają podwinięte rękawy. Chcę wyjaśnić, ze mundury polowe ZOMO różniły się od mundurów LWP tylko kolorem cętek. Wojskowe - zielone, ZOMO - niebieskie. Z daleka praktycznie nie do odróżnienia. I skoro jest to zima to ZOMO-wiec powienien mieć kurtkę zimową tzw. bechatkę. Ktoś może powiedzieć, że to jest lato. Otóż latem 1982 skutki wprowadzenia stanu wojennego były sukcesywnie zdejmowane. To po pierwsze a po drugie BTR z pługiem już nie miał w tym czasie co forsować, bo większość fabryk była opanowana na początku stanu wojennego. I jeszcze jedno. Panie Marku jednostki LWP w tamtym czasie nie miały ani jednej sztuki BTR-a. Na wyposażeniu były SKOT- 2 i SKOT - 2 AP a potem zaczeły się pojawiać BWP. Przepraszam za ten trochę przy długi wywód, ale jako uczestnik tamtych lat, chciałem kolegom trochę naświetlić te czasy.

Link to post
Share on other sites

Imek jednostki rakietowe w tym czasie posiadały. BTR-y 60-tki na pewno w wersji PU i nie jestem tego pewien na 100procent ale tak na 95 tez wersje wieżowe. Nie było tego wiele ,ale były. O wieżowych to wiem od Ojczulka bo o nich opowiadał i je widział .A w tej materii to mu wierzyłem bo na sprzęcie się znal dobrze.

Link to post
Share on other sites

Jakoś tak większości ten 13 .XII . 81 tak się smutno kojarzy.A mi wprost przeciwnie .Mój wieczór kawalerski , połączony z imieninami Dziewczyny kumpla .Zabawa do rana .Do tej pory mam co wspominać.I noc i poranek .

Link to post
Share on other sites

BTR-y były owszem nie przeczę, 152 ale nie takie. Jedno choć zdjęcie pokażcie BTR-a 60 to uwierzę. Ja w tym czasie byłem w wojsku w Kołobrzegu, które to miasto było wtedy dosłownie zapchane jednostkami wojskowymi różnej maści i nie widziałem tam BTR-60. Chyba że w jednostkach radzieckich.

Edited by Guest
Link to post
Share on other sites

BTR-60, był używany przez Wojsko Polskie. Dokładniej było 50 sztuk wersji BTR-60PU-12 dostarczanej w latach 1976-1980 jako część zestawu przeciwlotniczego razem z wyrzutniami rakiet przeciwlotniczych 9K31 Strieła-1 oraz 15 sztuk tej samej wersji latach 1986-1988 również jako część zestawu przeciw lotniczego razem z wyrzutniami rakiet przeciwlotniczych 9K35 Strieła-10.

Link to post
Share on other sites

Imek jakieś 12 lat a może i więcej temu bylem u gościa pod Tczewem , miał pokaźna kolekcje wozów bojowych . Miedzy innymi posiadał BTR-60 z wieża zakupionego po likwidowanej jednostce plot. Polskiej jak by się kto pytał . Miał tez polskiego Stara66 z nadwoziem izotermicznym służącym do przewozu głowic atomowych dla polskich scudow. Jak mi powiedział ,gdy mu go sprzedawali to się z niego śmiali by za długo w nim nie siedział bo może się później świecić.BTR był na chodzie i co ciekawsze jeszcze był na tyle szczelny ze woził wycieczki po jeziorze.Miał tylko jeden mały felerek - zamiast KPWT miał założona atrapę lufy Potem coś tam się stało i firma stamtąd wybyła w nieznanym kierunku. Dałem namiary eliazowi - był tam w tym roku i nic tam nie zastał Gościu tego BTR przemalował na trójbarwne rosyjskie kolorki(znalazł zdiecie w jakimś kalendarzu i tak go wymalował bo tak mu się podobał).Zdiecia które wtedy zrobiłem dałem chłopakom do Torunia .

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.