Skocz do zawartości

Hobbyboss


Abominus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Nie bardzo wiedziałem gdzie umieścić ten temat więc wrzuciłem go tutaj. Mam pytanie związane z modelami samolotów z firmy Hobbyboss w 1/72. To, że są to prostackie modele to wiem i zastanawiam się czy nie kupić sobie właśnie tym razem coś prostszego z tejże właśnie firmy. I teraz pytanie do znawców. Jak jest z jakością oraz prawidłowym odwzorowaniem kształtów wszelakich Focke-Wulfów, Spitów i Messerów? Czy dalece odbiegają od oryginału czy może stoją jakościowo na poziomie np. Revella?

Pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się po co ci taki model? Ze sporymi uproszczeniami, grubym oszkleniem i byle jakimi kalkomaniami...

 

W wykonaniu modelu samo złożenie nie zajmuje aż tak wiele czasu... Oszczędzisz może na sklejeniu połówek kadłuba i skrzydeł, ale włożysz identyczną pracę w malowanie i wykończenie. A gdyby ci przyszło do głowy poprawiać takiego hobbybossa, to nawet poświęcisz więcej czasu niż sklejając klasyczny model.

 

Bo chyba nie chodzi o kasę? Modele HB wcale nie są takie tanie... Szczególnie jeśli trzeba dokupić do nich kabinkę vacu i kalkomanie.

 

Tutaj opisałem swoją przygodę ze Spitfire V hobbybosa: http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=26407

 

Wniosek mam jeden: nigdy więcej! W większości przypadków można znaleźć znacznie lepsze "klasyczne" modele w tej klasie cenowej. A nawet tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ten Spit, którego wykonałeś nie wygląda źle ale zraziłem się nieco babolami, które wymieniłeś np. brak osłon goleni podwozia głównego czy cieńkie łopaty śmigieł. Wspominałeś też o nie najlepszych kalkach. Ciekawe czy pozostałe modele też mają podobne minusy? W galerii ukazał się Mig-3 Hobbyboss'a, ładnie zrobiony zresztą i stąd zrodziła mi się myśl czy warto spróbować z tą firmą ale o tym co napisałeś Banny muszę się poważnie zastanowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba z tą serią HB jest tak, że jak nie złożysz to się nie przekonasz. Ja mam na warsztacie gdzieś w kącie tego MiGa 3 i powiem tak, że po prostu mi nie podszedł. Ogólnie jest fajny i w sumie godny polecenia, ale jakoś mi cała ta otoczka Easy kita nie podeszła i preferuje modele z większą ilością detali. Zrób może po prostu eksperyment zakup sobie np. Fw 190 z Revella i z HB, zrób sobie oba i będziesz miał porównanie przy czym Ci się fajniej pracowało, który wygląda lepiej.

 

Co do kalek HB to jako zupełny ignorant i laik w tej dziedzinie mogę je spokojnie polecić, fakt są dość grube, ale idealnie współpracują z płynami zmiękczającymi i są stosunkowo wytrzymałe, co w przypadku osób zaczynających przygodę z tym hobby nie jest bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dobrze Ci radzą. Ja osobiście polecałbym Ci z Revella w skali 72. Szczególnie P-51B, Hurricane Mk.IIC, Spitfire Mk.Vb i P-47D są godne uwagi. Za nieduże pieniądze masz całkiem fajny i przyjemny w budowie model. Na początek w sam raz. Pomijając kwestie merytoryczne, to jedynie oszklenia w tych modelach są nieco gorszej jakości. Szczególnie widać to w przypadku Me-262 i Mustanga Mk.III (ciężko już teraz dostępnego niestety).

 

Jeśli chciałbyś naprawdę dobrze wykonany zestaw w 1/72, to musiałbyś wydać nieco więcej kaski na Tamiyę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i FW-190A Revella nie ma konkurencji w tej klasie cenowej... Ale revell nie jest żadnym odniesieniem, bo ma modele bardzo zróżnicowane jakościowo, zarówno dobre (które wymienił kornik), jak i gorsze jakościowo (np matchboxy i frogi). Specjalnie trzeba uważać na revellowskie starocie jak Bf 109E czy P-51D.

 

Kalki HB może są niezłe jeśli idzie o jakość kładzenia, ale FATALNE merytorycznie! Oznaczenia są zazwyczaj złej wielkości, kształcie, w złych kolorach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylewacie dziecko razem z kąpielą, a tymczasem Hobbybossowe MiG-15/MiG-15UTI to najlepsze zestawy tych maszyn w 1/72 na rynku.

 

Są zestawy lepsze i gorsze - nie ma co demonizować.

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że są to prostackie modele to wiem i zastanawiam się czy nie kupić sobie właśnie tym razem coś prostszego z tejże właśnie firmy.

 

 

 

Proste tak. Prostackie, zdecydowanie nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.