Skocz do zawartości

Podkłady


Lucas HS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

gdy zobaczyłem na moim Gripenie rysy pod farbą, nie byłem zadowolony

i myślałem jak tego na przyszłość uniknąć. Jako, że jestem jeszcze mało doświadczony nie wiedziałem jak temu zapobiec. Jakiś czas temu wpadłem na pomysł używania podkładu. Długo szukałem na Intenecie tego specyfiku i znalazłem: Mr.BaseWhite. Stąd moje pytanie. Czy ktoś z panów (pań) używa podkładu, zwykłej farby matowej zamiast podkładu, czy może nic z tych rzeczy? Troszkę o tym czytałem i wiem, że zdania są podzielone. Moje warstwy farby są cieńkie, bo maluję z bliska, małą ilością powietrza więc farba nie jest w stanie zapełnić rowków. Chyba zdecyduje się na Mr.BaseWhite, ponieważ robię dość duży model i bardzo nie chcę go zepsuć. OH trochę się rozpisałem i nie wiem czy komuś będzie się chciało tyle cztać tylko po to żeby pomuc jakiemuś tam "Lucasowi HS", proszę jednak o pomoc w tej sprawie. I ostatnia rzecz: Czym to rozcieńczać?

 

Pozdrawiam,

Lucas HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami używam zwykłego Humbrola z dodatkiem nitro jako pierwszej warstwy, która jednocześnie spełnia rolę podstawy do preshadingu. Ale jeśli chcesz zrobić model na glanc, to typowy podkład na pewno nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamiya w w spreju. Fajny podkład tylko troche kosztuje ;-) ale polecam go

 

http://www.modelcentrum.pl/go/_info/?id=11546

 

 

PS ja rozcieńczałem farbki benzyną lakową w stosunku 1:1 i przyjemnie się malowało. Chociaż jak mówią, że rozcieńczalink WAMOD'a jest gites :)

 

Drugie P.S jakie polecacie podkłady do ciemnych kolorów? :]

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ciemnych szare, a do jasnych, białych, żółtych i pochodnych tylko biały lub jasno szary podkład (ten też bardzo dobrze się sprawdza.

 

 

Polecam rozcieńczalnik WAMODA. Śmierdzi strasznie, ale jest na prawdę dobry.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami używam zwykłego Humbrola z dodatkiem nitro
A nie wazy Ci sie farba od tego nitro?

Jeśli doda się go tylko trochę, to farba będzie zachowywać się normalnie, tylko nieco lepiej przywrze do podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

przede wszystkim dzięki. Dobrze zrozumiałem? Ten podkład w Nitro rozcieńczać? Aha, a jaki jeszcze jest podkład (ciemno szary)? Tę Tamiye w spreju trzeba potem polerować, czy nie koniecznie? Olej:z tą benzyną lakową to miałeś na myśli farbki czy jakiś inny podkład?

 

Podrawiam,

Lucas HS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten podkład w Nitro rozcieńczać?

Ja tylko napisałem, że jeśli pomijam typowy podkład, to do pierwszej warstwy farby olejnej dodaję 2-3 kropelki nitro, żeby się lepiej trzymała. Bo nitro jako rozcieńczalnik się raczej nie nadaje.

Do tego MrBaseWhite najlepszy byłby chyba oryginalny rozcieńczalnik Gunze, ale pewnie da się znaleźć jakieś alternatywy, ale to już musi się ktoś inny wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno pytanie, ale to już tak z ciekawości. Wiem, że to nie nawiązuje do tematu ale mam tyle pytań, że szkoda dla każdego osobny temat zakładać...

a mianowicie: co to są SUCHE kalkomanie???

 

http://www.modelcentrum.pl/go/_category/index.php?idc=id_390&page=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zwykłą kalke nakładasz przez nasączenie kartonika w wodzie i niejako przyklejenie folii na model. Suchą kalke przykładasz do modelu (stona nadrukowaną) i odbijasz pocierając od strony nienadrukowanej. Generalnie fajny bajer i o ile sam miałem małą styczność z tymi wynalazkami tak po tym co widziałem u innych muszę powiedzieć że wygląda to bardzo ciekawie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suche kalkomanie to jest taki smieszny wynalazek. Kiedys, dawno temu, mozna bylo kupowac takie arkusiki z literkami, nie moge sobie przypomniec, jak to sie nazywalo... W kazdym razie dziala to tak, ze przykladasz taka literke, powiedzmy sobie, do modelu ta strona, po ktorej widzisz lustrzane odbicie tej literki, a nastepnie odgniatasz ja od papieru jakims dlugopisem, czy twardym olowkiem, malujac po tym papierku. Nie wiem, czy w miare jasno wytlumaczylem o co chodzi... Jakos mi sie dzisiaj slowa nie klaja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako początkujący w plastiku mam małe pytanie.Jaki podkład powinno się stosować?Czy na przykład do jaśniejszych barw tych "górnych"(położonych na podkładzie)może być na przykład zwykły biały matowy humbrol?I czy ktoś mógłby mi opisać jaka jest różnica w efekcie między modelem z podkładem od tego bez niego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkład to (można powiedzieć) płynna substancja, która wypełnia mikro szpary i rysy w modelu. Stosuje się ją po to, ażeby mieć na modelu fajną gładką powierzchnię. I bez podkładu może nie być rys, ale model musi być dobrze wypolerowany albo trzeba zatosować dużo grubych warstw. Aha malujesz aero czy pędzlami, bo jak pędzlami to podkład jest chyba zupełnie zbyteczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkład ma jeszcze dodatkowo poprawić przyczepność farby do modelu i pomaga wykryć wszelkie niedoróbki. Ale jak malujesz pędzlem to możesz go pominąć. Jak ja malowałem pędzlem, to jedynie pod jasne, słabo kryjące kolory dawałem jasny podkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed położeniem podkładu teoretycznie tak, bo jest duże prawdopodobienstwo, że pomacałeś model brudnymi palcami. Jeżeli po naniesieniu podkładu nie dotykałeś zbytnio modelu to moim zdaniem odtłuszczanie możesz sobie podarować, jeśli nie jesteś pewien lepiej odtłuść. To wszystko wynika z tego co wyczytałem, ale ja sam w moich jedynych 10-ciu malowanych modelach nigdy nie odtłuszczałem i nic się nie działo, nie chcę jednak żeby moje "szczęście" i związane z nim rady wpłynęły niekorzystnie na jakość twoich modeli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.