Skocz do zawartości

Czy trzeba koniecznie używać retarder?


duszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Do tej pory malując farbami akrylowymi vallejo przy użyciu aerografu używałem oryginalnego retardera vallejo retarder medium. Problem w tym że ten retarder jest strasznie gęsty, to nawet nie jest płyn tylko maż gęsta. Moje pytanko. Czy musze koniecznie stosować retarder? Co on mi daje? Czy tylko to że farba wolniej schnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast opóźniacza dolewaj odrobinę sidoluksu

Myślę, że to jeden z tych "genialnych" wynalazków, które nic nie dają.

Retarder to opóźniacz - głównie na bazie gliceryny.

Sidolux to roztwór szybkoschnącego lakieru akrylowego, który sam w sobie zasycha szybciej niż większość farb akrylowych - więc jakim cudem może działać jako opóźniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Retarder spowalnia schniecie farby, co ma duże znaczenie przy używaniu aerografu (farba nie zasycha tak szybko i nie zakleja dyszy), farba schnie również wolniej na modelu, co ma znaczenie dla jakości powłoki malarskiej.

Używam tamiya od kiedy tylko pamietam i nigdy nie musiałem używac retardera (chociaż jest taki produkt dedykowany do tej firmy). Farby tamki nie sa robione na bazie wody tak jak np: vallejo, revell itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retarder pomaga głównie przy malowaniu aerografem, dlatego że farba nie zasycha w dyszy. Nie jest on konieczny, ale bez używania retardera co jakiś czas będziesz musiał przepłukiwać rozpuszczalnikiem. Nie obowiązkowy, choć zalecany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie masz pojęcia w temacie, to po co zabierasz głos?

Masz rację. Przepraszam.

Raptem, współpracowałem z firmami produkującymi lakiery tylko 17 lat, a przez 12 nadzorowałem pracę lakierników - więc moje doświadczenie jest mniej niż marne i wiecej głosu zabierać nie będę.

Ty jako osoba fachowiec możesz już pisać co chcesz.

PS. Właśnie wczoraj wyrzuciłem 6 farbek revella, które kupiłem wraz z modelem, bo sprzedający posłuchał "fachowców" na forum i dopełnił je by się nie psuły - zmywaczem bezacetonowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ja po każdym malowaniu czyszcze aerek także pokusze się narazie o nie używanie retardera. .

 

Chyba nie zrozumiałeś wpisów Kolegów ,retarder nie służy temu że by farba nie zaschła w aerografie a temu ,że by nie zasychała w dyszy podczas malowania ,przy akrylach jest to bardzo istotne i wpływa na jakość powłoki ,płynność malowania i komfort operatora .

 

A myć aero i tak musisz po każdym malowaniu i przy zmianie koloru /tu płukanie jest wystarczające/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha ok dobrze że mi to wyjaśniłeś. To jeszcze jeszcze jedno. Czy do farb vallejo, tamiya, mm czy pactra moge używać retardera Mr. Retarder Mild od gunze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

wątek mówi o aero (przepraszam za wcięcie) - ja maluję pędzlem i dla mnie retarder mild Mr. hobby działa z pactrą świetnie. Używam przy malowaniu dużych powierzchni (np. kadłub).

Łączenie tego samego retardera z Vallejo skończyło się porażką. Przy kładzeniu drugiej warstwy (1 schła cały dzień) pędzel zmazywał spodnią... Firmowy retarder vallejo rozwiązał problem.

Pozdrawiam,

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

innymi słowy chodzi z grubsza o to, by malujac wodnym akrylem marki valejo, za pomocą aerografu miec jak najwiekszy komfort pracy, czy tak? no ta ja powtórze, jak chcesz miec wysoki komfort malowania valejo, pozbyc sie problemu z farbą zasychającą na igle w dyszy i na ich osłonie, oraz uzyskac łądną powierzchnie, to do farb vallejo

zamiast opóźniacza dolewaj odrobinę sidoluksu

 

No to ja dopytam czy do Aira też? bo ponoć ma opózniacz juz w mieszance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pal tyle albo sobie elektryka kup /ja też pale ale 10 dziennie/

 

co do chromu to nie doświadczyłem jego nisczenia bo nie uzywam clinluxu a napisałem o tym bo na PWMie wielu użytkowników aero firmy H&S się na to skarżyła .Ja myje swoje aerografy /piwatę i Ultra/ nitro albo srodkiem do mycia pędzli z Baufixa kupionym w lidlu i nic się nie zmywa ,jedynie w piwaci chrom zszedł w zbiorniku ale to raczej z długiego uzytkowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że miałeś możliwość malować HSem wystarczająco długo by poznać ten aerograf i zgrać się z nim (lub właśnie przeciwnie). Wprawdzie nie uważam, że trzeba koniecznie czegoś dotknąć i polizać, by mieć zdanie na ten temat, ale jednak waga tego zdania zwykle wtedy wzrasta.

Wiesz, można snobować się na drogi aerograf, ale można też robić to na mieszanie aerografem zupy. Tak samo źle, czy dobrze, jak kto woli.

 

Istotne jest to, że o jakości malowania i tak decyduje klasa malarza, a nie sprzętu. Ten drugi ewentualnie zaczyna mieć znaczenie już poza granicą 'bardzo dobrego efektu'. Tym niemniej uważam, że nie ma nic złego w używaniu narzędzi dobrego sortu. Obcowanie z produktem technicznym lepszej klasy jest po prostu przyjemne.

 

To pisałem ja, posiadacz H&S nabytego w znacznej mierze z pobudek snobistycznych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greatgonzo nie jestem "miszczem" aerografu ,maluję raptem coś ok 7 lat ,ale dla mnie osobiście bardziej pasuje pseudoiwata i uważam ,że H&S jest mocno przereklamowany i to nie jest tylko moje zdanie a kupowanie aero za 700 albo powyżej 1000zł EVO lub Infinity w 90% przypadków to czysty snobizm

 

To pisałem ja posiadacz H&S kupionego nie z pobudek snobistycznych

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,kiedyś malowało się aerkami zrobionymi z długopisu,igły i dętki,potem ruskimi i też wychodziły modele cacka.Mniej ważne czym,ważne jak.Reszta to komfort pracy.Można też posiadać super wypasiony aerek a spaprać malowanie brakiem umiejętności.Obecni maluję swoje modele starym Revellem-Profi i to mi wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem właśnie na noc zalane całkowicie dwa aerografy przez cleanlux. Były strasznie zabrudzone. Ciekawe czy coś się doczysci czy będe musiał jeszcze poprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.