Skocz do zawartości

RWD-13 - (Ardpol 1:72)


MarCorp

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

To mój piewszy post na forum, chociaż zagladam tu sporadycznie

Wieszam kilka zdjęć, wypełniając obiecankę ("obiecany" będzie wiedział jak to zobaczy).

 

Model Ardpol. Przy okazji dorabiania bocznych szybek, powstały ramki okien. Boczne okna zmieniłem odpowiednio do wyglądu ostatnich serii -13stek, podobnie jak niektóre detale dla nich charakterystyczne.

 

Malowanie to w zasadzie interpretacja - nie znamy zdjęcia tej maszyny. Wiadomo tylko, że był to ostatni wyprodukowany egzemplarz, na zamówienie armii i fabrycznie pomalowany w kamuflaż z pełnym oznakowaniem szachownicami. Polatał we wrześniu trzy dni, zestrzeliła go polska OPL w Brzesciu.

 

cef80cd9eb49.jpg

 

7647d948e53a.jpg

 

61c0a3373d51.jpg

 

e6ac9d3cde37.jpg

 

2609d6542967.jpg

 

5ed01ebcc012.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mnie się Twoja trzynastka starannie i czysto wykonana. Sądzę jednak, że zbiornik oleju był w naturalnym kolorze blachy, a może i okapotowanie silnika również, jak i wewnętrzne "kołpaki" kół. Czy nierówne w części środkowej listwy napinające płótno na części ogonowej kadłuba, górna i dolna, to efekt zdjęcia, czy może wada zestawu?

Gratuluję i zazdroszczę ładnej 13-ki i do tego z historią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Sądzę jednak, że zbiornik oleju był w naturalnym kolorze blachy, a może i okapotowanie silnika również, jak i wewnętrzne "kołpaki" kół.

Nie znam żadnego zdjęcia 13-stki z niemalowanym zbiornikiem oleju ani okapotowaniem, ale twoja wersja była by na pewno bardziej kolorowa - i podobna do -8-mek .

Wybrałem wariant bardziej prawdopodobny - samolot malowano w malarni RWD, a nie PWS. Wojsko zamówiło tylko jedną sztukę i zapewne nie opracowano specjalnej instrukcji malowania. A malarze, jak zawsze malowali te blaszane elementy, to "pojechali" i tym razem po całości. To tylko moja interpretacja, a przez analogię też nie da się wnioskować, bo innych wojskowych RWD-13 nie było.

 

Czy nierówne w części środkowej listwy napinające płótno na części ogonowej kadłuba, górna i dolna, to efekt zdjęcia, czy może wada zestawu?

Nie wiem dokładnie o które miejsce chodzi - ale jeśli coś jest krzywe, to raczej moja wina niż Ardpolu Albo i zdjęcia, światło płata mi czasem różne figle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale twoja wersja była by na pewno bardziej kolorowa - i podobna do -8-mek .

Otóż to Faktycznie, jak zobaczyłem khaki 13-kę, to od razu pomyślałem o 8-kach z PWS, a to jednak produkcja DWL.

Swoją drogą z okapotowaniem i zbiornikiem oleju a'la 8-ka PWS, byłby z pewnością ciekawszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak można było tak ładny samolot zrobić w tak paskudnym malowaniu?
No taka to odwieczna walka, które ładniejsze - cywilne czy wojskowe...

 

Jak dla mnie modelik pierwszorzędnie wykonany i pomalowany, choć sam bardziej kojarzę go z cywilnego malowanka z błyskawicą na kadłubie.

 

Ale z biało-czerwoną zawsze są na tak!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo miło, że kolega zaszczycił nas galerią i to tak fajnego modelu. Całkiem schludne i udane wykonanie. Bardzo mi się podoba ostatnie zdjęcie w formie plakatu.

 

Czekam niecierpliwie na kolejne prace kolegi

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....jak można było tak ładny samolot zrobić w tak paskudnym malowaniu?

... Czerwone, kremowe bądź błękitne, ale z błyskawicą.

No bo tak: akurat ten konkretny typ maszyny jest dla mnie szczególny i go po prostu nezwykle lubię. No i jestem zawsze niezdecydowany, jeśli chodzi o malowania. Po - nie za długich - namysłach powstał plan: trzy będą z błyskawicą, dwa w kamuflażu. Jeden zielony (polski to na polskie forum, nie ?) wisi tutaj, zielono-brązowy wisi u czechów, niebiesko-srebrny zawiśnie na portalu który ma w nazwie plastik. A czerwono-srebrny i kremowy z błyskawicą (-13ST) zostawiałem sobie na później - te trzy dość mocno dały mi w kość i dla odpoczynku wrócę do jakiejś hitlerowskiej młockarni, za to z plastiku. Żywiczne modele nie są najłatwiejsze w obróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zwracam honor )) Teraz mi ten mundurowy już nie przeszkadza i nie razi. No i już się cieszę na te cywilki kolorowe.

A wiesz już jakie będą te trzy? Może LOTowski? Albo '22 Lipca'... tfuu! 'E.Wedel', chciałem powiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz już jakie będą te trzy? Może LOTowski? Albo '22 Lipca'... tfuu! 'E.Wedel', chciałem powiedzieć

...niebiesko-srebrny zawiśnie na portalu który ma w nazwie plastik.

Wedel już gotowy, na później zostawiłem sobie wersję 13ST z czerwoną błyskawicą (-BJU) i srebrną błyskawicę z malowania pudełkowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszcze Wedla, ja juz pol roku czekam na zamowiona kalke i nie wiadomo kiedy ja dostane. Gratuluje Ci, piekne te RWD-y zrobiles.

 

Dzięki za dobre słowo Mi się ostał zapasowy komplet to mogę wysłać (ale to już na PW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie wykonany model Ardpolu, bez wątpienia. Ponieważ jednak chyba nie ma zdjęcia tak malowanego RWD-13, ja poszedłem ostrożniejszą ścieżką, tzn. RWD - 13 nr 250, nr wywoławczy 250 - D, nr rejestru 12-7, który całkowicie obfotografowany przez Niemców ( a jakże) można znależć w Polish Air Force Through German Eyes, vol. I, A. Glass, T. Kopański, Stratus, Sandomierz 2010 - strona 189.

 

49e443070b2cbb17med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.