Skocz do zawartości

Trawa "elektrostatyczna" - jak sadzić/siać?


Lipstein

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, czy działając na podstawce przy użyciu tzw. trawki elektrostatycznej/flock/modelarskiej jakoś ją elektryzujecie czy po prostu maleńkimi kępkami na Wikol i tak do "obsiania" całości pożądanej powierzchni?. chodzi o "wstawanie" drobinek trawki posypywanej na klej z pewnej wysokości. moja nie wstaje, muszę nakładać pęsetą po kilka ździebełek, a to trochę trwa... Ma któryś z kolegów jakiś własny sposób na to coś i zechce się podzielić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko parę razy siałem trawę ale troszeczkę już wiem o co biega. Najlepiej sprawdzał mi się wikol zabarwiony ta teren ziemi oraz rozcieńczony do konsystencji gęstej pasty. Taką mieszankę należy położyć na już pomalowaną wstępnie podstawkę dość grubą warstwę i posypać w miarę szybko trawką. Trawy nie żałować bo późniejsze dosadzenie na już posadzonej trawce praktycznie niemożliwe. Po okraszeniu sowicie trawą podstawki odczekać 4-5minuty i odwrócić miniaturowy świat do góry nogami i pukając od spodu pozwolić nadmiarowi trawki odpaść a ta co zostanie ustawi się pionowo ot i cała filozofia...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, każdym unigruntem czy ma on zawierać jakiś konkretny składnik? Wiesz, pod płytki gresowe jest inny, pod farbę lateksową może być jeszcze inny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podpowiedź. przy iluś tam remontach w życiu zauważyłem, że po wyschnięciu unigruntu powierzchnia jest bardziej chropowata, bardziej spoista, twardsza itd., bo takie jest zakładane działanie tego preparatu, ale nie sadziłem, że da się to wykorzystać w modelarstwie. rozumiem, że połyskliwość powierzchni znika całkowicie po posypaniu trawą/imitacją gruntu?

 

Kamil, a z czego robisz zeschłe liście? gotowe, zbierasz/mielisz/suszysz, coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sadziłem, że da się to wykorzystać w modelarstwie
Myślę, że wszystko, lub prawie wszystko da się wykorzystać w modelarstwie

 

Kamil, a z czego robisz zeschłe liście? gotowe, zbierasz/mielisz/suszysz, coś innego?
Wprawdzie nie do mnie, ale wtrącę 3 grosze... zrobiłem sobie zestaw z prawdziwych zeschłych liści różnych kolorów, tylko odpowiednio do skali pokruszonych. Sprawdzają się też niektóre przyprawy liściaste
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a próbowałeś nakładać unigrunt z aero? jeśli tak, to jak to po kolei wyglądało? chodzi mi teraz o tą cudowną właściwość nadawania większej spoistości i utrwalenie na makiecie jak największej ilości już wcześniej nałożonej na wikol trawy i innych posypek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, pomogłeś . z moim OTZ będzie już łatwiej, mam nadzieję. trawkę tego rodzaju sadziłem pierwszy raz w życiu, wcześniej ortodoksyjnie była "tylko natura", ale efekt był marny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 years later...
  • 3 years later...

Wiem, odgrzewam kotleta, ale ja mam elektrosadzarkę z zasilaniem sieciowym i po latach zaczęła bardzo szybko się rozładowywać.

Dlaczego?

Jestem kompletnym laikiem w temacie elektroniki, indukcji i fizyki...☹️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

1. Na ile podczas elektrosadzenia trawy faktycznie trzeba minus "twardo" podłączać do podstawki (za pośrednictwem popularnego gwoździa) ? Na niektórych filmikach w Internecie widziałem (np. na tym teście elektrosadzarek https://youtu.be/dM7O1X1eftk?si=QrYQz5JnYoijxZYC&t=542) że modelarze przykładają tylko przewód w okolice sadzonego miejsca. Podczas moich skromnych testów także nie zauważyłem różnicy z minusem na gwoździu, a minusem w powietrzu, ale nie wykluczam, że jako elektro-trawo-laik mogłem nie wiedzieć na co zwracać uwagę :D Dlatego chętnie poznam wasze zdanie. Nie ukrywam, że wbijanie ten podłącznony do gwoździka przewód troche przeszkadza 😉

2. Czy posadzoną trawkę można jeszcze czymś zabezpieczyć przed wypadaniem, ale tak by jej, powiedzmy, nie pogrubić? 😉 Są jakieś lakiery które się do tego nadają? Trochę obawiam się, że po polakierowaniu np. Tamiyą FX-86 trawa pod ciężarem lakieru opadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Oglądałem na yoytube film, w którym prowadzący relację z sadzenia trawy mówił, że ta z łapki na muchy się nie nadaje, bo jest za słaba czy coś tam i jak sadzarkę to tylko tą co on posiada.

Napiszę z mojego doświadczenia.
Jakieś kilka lat temu, wykonałem sobie taką elektroszadzarkę z łapki na muchy.

Porównując zasianą trawę moją elektroszadzarką z tą zasianą na jego filmie, nie widzę żadnej różnicy.

Moja jak i jego trawa "sterczy" pionowo jak trawa na trawniku. Tak że nie wiem o co tyle hałasu.

1) Sadząc trawę, używałem kleju wikol i gwoźdź trzymałem w jednym miejscu zamoczony w kleju. Co jakiś czas zmieniałem miejsce styku gwoździa jak najbliżej sadzenia.

2) Posadzoną trawę na wikol, zostawiłem, aż klej podsechł.  Następnie otrzepałem, by to co się nie przykleiło spadło na kartkę i bym mógł tego znowu użyć w kolejnym sadzeniu.

Niczym nie zabezpieczałem trawy i trzyma się ona do dnia dzisiejszego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.