Skocz do zawartości

Problem z taśmą Tamiya.


pawel73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Chcialbym prosic o pomic z użyciem taśmy Tamiya. Problem polega na tym, że po zdjeciu taśmy po malowaniu okazuje sie że taśma zostawia ślady na modelu.

Próbowalem tego na farbach Valleyo Air oraz na Gunze - za każdym razem efekt jest ten sam. Widać ewidentnie inny odcień na fragmencie zamaskowanym. Nie wiem co z tym zrobić. Na początku myślałem że da się ti przetrzeć, ale nic nie pomaga. Dodatkowo gdy farba jest z połyskiem w miejscu maskowania to znika cały połylsk.

Proszę doradźcie jak temu zaradzić.

 

Chcialem jeszcze dodać że wcześniej nie przypominam sobie takich problemów.

 

Z góry dziękuję za wszelkie rady.

Pozdrawiam,

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie są metalizery (bo wtedy byłoby to normalne zjawisko), to zareklamuj taśmę.

Pod taśmę farbę powinna schnąć minimum dobę, a najlepiej 2-3 dni. Ale tego pewnie przestrzegasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak. Czas schniecia to nawet wiecrj niz tydzien albo jeszcze dluzej. Moze to kwestia "starosci" tasmy. Nie wiem juz.

A nie dodajesz czegoś do farb np. retardera? Ja z tymi farbami mam niewielkie doświadczenie.

Gunze "C" malowałem jeden motocykl. Wyszło super. A było dużo pasków robionych od taśmy. (Rozpuszczalnik firmowy)

Gunze "H" nie malowałem.

Vallejo Air malowałem jeden samolot. Przebarwień od taśmy nie było, ale z taśmą oderwały się płaty farby i zraziłem się do tej marki. (Farby bez rozcieńczania). Moje taśmy mają od roku do 4 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, taśma Tamiya tak ma niestety. Jedyna rada to maskowanie wszystkiego wyłącznie Tamiyą, bez dolepek innej taśmy. Wtredy wszystko jest równomiernie przebarwione.

Z tego powodu używam zwykłej tasmy budowlanej Tessa (chyba). Nie przebarwia, nie odrywa farby, jest tylko nieznacznie grubsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, taśma Tamiya tak ma niestety. Jedyna rada to maskowanie wszystkiego wyłącznie Tamiyą, bez dolepek innej taśmy. Wtredy wszystko jest równomiernie przebarwione.

Z tego powodu używam zwykłej tasmy budowlanej Tessa (chyba). Nie przebarwia, nie odrywa farby, jest tylko nieznacznie grubsza.

No z tym, to bym się akurat całkowicie nie zgodził. Stosowałem już różne taśmy, ale jak dla mnie tamiya jest najlepsza. Te wszystkie budowlane, to nie ta dokładność: a) nierówna krawędź, b) podcieki farby c) przyczepność w zależności od gatunku albo za słaba, albo za mocna i d) najgorsza ich wada, że bardzo często zostawiają klej. Kiedyś zamaskowałem szyby. Kleju nie dało się niczym zmyć. Po różnych środkach w końcu szyby zmatowiały i model wyrzuciłem.

Jeśli już, to przejść na inne modelarskie np: "jammydog" (czasem robi mi podcieki), albo "3M" (według mnie trochę za mocna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden z wymienionych przez Ciebie problemów u mnie nigdy nie wystąpił (15 lat). Opisuję przypadek taśmy Tessa. Tamiya jest cienka, dobrze się układa lecz niestety jej klej jest agresywny i przebarwia lakier (olejny - takich używam) i z tej to przyczyny została skierowana do kąta, czasem do maskowania kabin ją stosuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest przypadkiem tak że farba nieco przyschła "w locie" i zrobił się lekki meszek który zszedł razem z taśmą ?

To jedyna możliwość jaka mi przychodzi do głowy.

 

Taśmę Tamiyi stosuję też od kilkunastu lat na przeróżnych farbach i nigdy nie miałem takeigo efektu. Zdarzyło się natomiast wspomniane zerwanie farby , takze na Vallejo które znane są z umiarkownej przyczepnosci i chyba kiedyś z Pactrą kładzioną na plastik bezpośrednio.

Od tamtych przypadków pod akryle zawsze daję podkład (Surfacer lub Cahos Black)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.