Jump to content

Jak-1b Eduard 1/48 1plm ''Warszawa''


Leszek.Sz.
 Share

Recommended Posts

Witam, pierwsza 48-ósemka zrobiona, czas na kolejną. Jak-1b(lub jak kto woli Jak-1M ) z zestawu Eduarda. W pudełku wygląda to bardzo przyzwoicie, barwione blaszki do kokpitu + siatki do chłodnic, dodatkowo blaszka Part ( klapy). Kalki zestawowe oferują kilka atrakcyjnych malowań ale ja zrobię białą 4 Chromego. Przez lata nasze Jaki-1b kojarzyły mi się z zielono-brązowym kamo, ale po konsultacji z Mikołaj75 stanęło na tym że nasze były szaro-szare. Mniej więcej w takim schemacie jak poniżej:

29_4-1.jpg

Zawartość zestawu:

IMG_2276.jpg

IMG_2277.jpg

IMG_2278.jpg

IMG_2279.jpg

IMG_2280.jpg

IMG_2281.jpg

IMG_2282.jpg

Mało jest zdjęć naszych jak-1b wiec jakby ktoś miał wiarygodne informację odnośnie malowania to proszę pisać.

Link to comment
Share on other sites

Pamiętam, że jakieś zdjęcia miałem we wkładce w którymś z późniejszych wydań Chromego - "Szachownice nad Berlinem". Niestety książka zaginęła mi gdzieś w odmętach historii, ale można ją kupić w antykwariatach czy na allegro za kilka złotych.

Link to comment
Share on other sites

Robert - galeria będzie jakoś w tygodniu.

Grześ- 1/48 jest ok. Cenowo prawie zbliżona do 72, zwłaszcza profipaki Eduarda a efekt dużo lepszy niż 1/72 + blaszki i żywice. Za często już musiałem używać lupy dlatego przeszedłem na większą skalę.

Jacko - zakupiłem na allegro Lotnictwo Polski Ludowej 1944-1947 Koliński, może coś tam wyczytam istotnego w temacie.

Link to comment
Share on other sites

Mało jest zdjęć naszych jak-1b wiec jakby ktoś miał wiarygodne informację odnośnie malowania to proszę pisać.

 

Królikiewicz w wydanej już w 1981 roku książce "Polski samolot i barwa" po raz pierwszy chyba zamieścił planszę z malowaniem w kamuflażu z dwóch odcieni szarego. Ten problem jest rozwiązany na 100%.

To na pewno znasz:

http://www.polishairforce.pl/1plmzdj.html

http://www.polishairforce.pl/ludowego.html

http://lotnictwo.net.pl/10-lotnictwo_wojskowe/115-lotnictwo_wojskowe_do_ii_wojny_swiatowej_wlacznie/48913-1_1_mysliwski_pulk_warszawa_w_radzieckiej_fotografii.html

Warto przyjrzeć się szczegółom malowania podwozia, umiejscowienia oznaczeń, granicom kolorów i typowym miejscom powstawania przetarć i uszkodzeń lakieru.

Link to comment
Share on other sites

Warto przyjrzeć się szczegółom malowania podwozia, umiejscowienia oznaczeń, granicom kolorów i typowym miejscom powstawania przetarć i uszkodzeń lakieru.

Tak, ale to już na fotkach innych Jaków. Nie mam żadnego zdjęcia białej 4 Chromego. Kamo szaro-szare to już mam ustalone. Dzięki za linki, część już przeglądałem wcześniej.

Pozdr

Link to comment
Share on other sites

Wstępne pasowanie elementów, z kadłubem nie będzie problemów jest dobrze spasowany:

IMG_2358.jpg

W kołpaku nawierciłem wylot działka:

IMG_2359.jpg

Skrzydła, tu jest gorzej słabo spasowane góra-dół. Ale to pikuś. Klapy wg. planów stykają się z lotkami, w modelu niekoniecznie:

IMG_2361.jpg

Reflektor do lądowania, nie ma go w planach - na modelu jest. Światła pozycyjne chyba trochę za wielki na wypraskach.

IMG_2360.jpg

Usunąłem pokrywy wnęki kółka ogonowego - były odlane razem z kadłubem. Zrobię je z kawałka blaszki. Wyczytałem że w jak-1b usuwano mechanizm wciągania koła ogonowego i blokowano je na stałe. W takim przypadku usunąłbym również pokrywy. Zbędny opór powietrza. Ale na wielu jakach te pokrywy są, więc je zostawię. Kratownica kadłuba była zrobiona z rur, w modelu(kabina) mają przekrój kwadratowy( trza to wymienić)

Potrzebuję informacji odnośnie reflektora na lewym skrzydle( był-nie był) i świateł pozycyjnych na końcach skrzydeł.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Cześć Leszek, zarówna ML jak i opracowanie Z. Luranca przewidują niewielki odstęp pomiędzy lotkami i klapami (ok. 1 mm) Plany z airwar.ru też - choć nieco mniejszy, ale jest. Reflektora w lewym skrzydle nie stwierdziłem (rzuć okiem nie tylko na plany, ale choćby na słynne zdjęcie "12" z Bydgoszczy). Światła w postaci małych "żarówek" na końcówkach płatów. Tu należy uważać, bo w innych wersjach były na zasadzie "wpuszczonych" w obrys płata. Także tu pomocne będzie zdjęcie "12".

Pozdrawiam - Mikołaj

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
a będzie kiedyś IŁ 2?

pewnie kiedyś tak, chwilowo Jak daje w kość - zwichrowane skrzydła, szpary we wnękach podwozia, po wstępnym pasowaniu chłodnic w kadłubie kolejne niedopasowanie. Muszę podklejać rożne pręciki i płytki plastikowe i pasować elementy. Na razie nie mam co pokazywać bo walka z pilnikiem trwa. Zamówiłem klapy z Airesa żywiczne bo montaż wnęk z blaszek Parta kompletnie zawiódł. Wykorzystam wnęki klap z Airesa a same klapy zrobię z Parta. Po luzackim Me-109 Eduarda, tu przeciwnik daje w kość.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Powoli będę zamykał kadłub. Kokpit wymaga jeszcze trochę poprawek( drążek), przetarty suchym pędzlem.

IMG_2466_zps3ca4bd7b.jpg

IMG_2463_zpsb0bd427c.jpg

IMG_2451_zps90282a92.jpg

 

Zaszpachlowałem reflektor na skrzydle, pitot z igły strzykawkowej.

IMG_2470_zpsc7e4edac.jpg

Zgubiłem wlot powietrza na lewym skrzydle, trzeba będzie dorobić.

Link to comment
Share on other sites

ale drążek powinieneś zmienić na ten z "owalną" rączką. Pozdrawiam

Myślałem chwilę nad tym, ale w monografi wyczytałem że jak-1b dostał drążek który był kopią z Bf-109, wcześniej był problem z otwarciem ognia z obu luf, pilot musiał zdjąc lewą rękę z manetki gazu i obsługiwać obiema rękoma drążek.

Pozdr

Link to comment
Share on other sites

Leszku, zrobisz jak uważasz, chociaż obstaję przy "owalnym". Tak pokazują wszystkie rysunki 1b oraz fotki wnętrza kabiny z monografii Z. Luranca. Co więcej, także np. 9-tki miały ten owalny drążek. Zauważyłem przy tym, że zestaw zawiera kombinację szczegółow wnętrza kabiny z obu wersji tj 1 i 1b, stąd być może jest jakaś niekonsekwencja producenta. Zwróć tez uwagę, iż w 1b był tylko jeden km a nie dwa jak w 1 i tam były takie retro rękojeści do karabinów, co być może wymusiło zmiany w drążku.

Powyższe nie zmienia faktu, że detale w Twoim wykonaniu wyglądają ładnie, choć na obecnym etapie kabina zawiera nieprawidłowe merytorycznie pomieszanie drobiazgów z obu wersji - np. potrójne wskaźniki na prawej burcie.

Pozdrawiam - Mikołaj

Link to comment
Share on other sites

Drążek zmienię, i tak miałem go przemalować, dorobię ten uchwyt ala Spitfire. Odnośnie goleni kół głównych - w zestawie są imitacje gumowych osłon na amortyzatory( podobne do tych z wuesek), usunę to i wstawię normalne amory z igieł strzykawkowych, na fotkach róznych jaków nie widać tych osłon.

Link to comment
Share on other sites

Przerobiłem drążek:

IMG_2477_zps2bf01513.jpg

Próbuję zamknąć kadłub, jest problem z wlotem do chłodnicy wody, są spore szpary i trzeba je jakoś zniwelować. Jak dojdą do mnie żywiczne wnęki klap to myślę że pójdzie z górki.

Góra ładnie sie spasowała z kokpitem

IMG_2478_zpsf5514da4.jpg

Szpary w kanale chłodnicy, trzeba będzie coś porobić w tym temacie:

IMG_2480_zps6e2c12a8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Zobaczę jak to będzie wyglądać całościowo z kadłubem, ostatecznie mogę jeszcze raz prysnąć łopaty i spróbować delikatniej powycierać. W przypadku jaka można sobie trochę pofantazjować, brak dobrych zdjęć naszych jaków. Ciekawostka, kołpak nówka, a łopaty obdarte na maxa.

i16kopia_zps10bac648.jpg

Link to comment
Share on other sites

Też mam wrażenie, że za mocno. W ogóle ze śmigłem następujące kwestie:

- uważam, że nie powinno być żółtych końcówek;

- otarcia łopat na większości zdjęć są znikome, widać raczej coś w rodzaju spolerowania matowej farby. Jedyne znane mi zdjęcie Jaka z mocnymi otarciami (mówię o 1 z 1 Pułku) jest na str. 27 monografii pułkowej cz.1, przy czym prezentują się mocno odmiennie.

W tej sytuacji zachęcam do przemalowania (kołpaka chyba też)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.