Jump to content

Sikorsky HRS-2 Chickasaw – Italeri 1/72


Moses
 Share

Recommended Posts

Pierwszy lot śmigłowca S-55 odbył się 10 Listopada 1949 roku, produkcja natomiast została rozpoczęta w 1950 roku. Chicasaw to pierwszy prawdziwy śmigłowiec transportowy w siłach zbrojnych USA. Śmigłowiec ten odegrał bardzo ważną rolę w tworzeniu koncepcji sił aeromobilnych, wkraczających do walk przy użyciu helikopterów. Na tego typu maszynach testowano także koncepcje ewakuacji medycznej z pola walki (MEDAVAC)oraz kontroli taktycznej, wykazując dużą przewagę w porównaniu do maszyn H-5 Dragonfly używanego wcześniej przez siły zbrojne USA. H-19 były używane były do pierwszych dni wojny wietnamskiej, kiedy to zastąpione zostały przez UH-34, wywodzącego się konstrukcyjnie z modelu S-55.

 

Model wykonany z zestawu Italeri w skali 1/72, przedstawia maszynę HRS-2 HR-10 BuNo 127795 z dywizjonu HMR-161 stacjonującego MCAF Santa Fe, służącego podczas wojny koreańskiej na lotniskowcu USS Sitkoh Bay, wspierając działania 1wszej dywizji piechoty Korpusu Piechoty morskiej. 30.10.1952 uległ wypadkowi i został spisany ze stanu.

 

buno127795-1.jpg?w=510&h=443

 

hrs2-001.jpg

hrs2-002.jpg

hrs2-003.jpg

hrs2-004.jpg

hrs2-005.jpg

hrs2-006.jpg

hrs2-007.jpg

hrs2-008.jpg

hrs2-009.jpg

hrs2-011.jpg

hrs2-012.jpg

hrs2-013.jpg

hrs2-014.jpg

Link to comment
Share on other sites

Moses gapo ! Zrobiłeś ten sam błąd co ja Na tej wersji nie powinno być wzmocnień na belce ogonowej, to jest HRS-1 na kalkach jest błąd. Poza tym śliczny

 

Ja też mam taka parkę, tyko Ch-34 z litaleri, jeszcze muszę kiedyś popełnić łaciatego CH-46 i pustynnego CH-53 z babeczką. I byłby mniej więcej komplet latających dostawczaków USMC

Link to comment
Share on other sites

O patrz, a na zdjęciu oryginału jak w mordę strzelił widać brak tych wzmocnień.

Jak się człowiek spieszy to się diabeł cieszy.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam jego braciszka starszego, w malowaniu z pomarańczową pokrywą za wirnikiem, CH-21 Shawnee, Chinnok'a... wszystko to czeka od 10 lat na odpowiednie wyeksponowanie i brakujące urwane części, jak łopaty wirnika głównego i inne...

 

Twój model to taki czyścioszek, ale ładny. Kolor opon trochę jakiś blady nieco, ładnie siadły kalki, ogólne git majonez.

Link to comment
Share on other sites

Lipstein, patrząc po zdjęciach nie znalazłem zdjęć mocno zużytych HRSów USMC (no może oprócz jednego albo dwóch), kolejna sprawa maszyna ta zbyt długo sobie nie polatała zaledwie ponad rok (wpisana na stan w maju 1951, skasowana w październiku 1952) więc nawet nie miała jak się zużyć ;)

Link to comment
Share on other sites

Ależ spoko, ale przyznasz, że guma zazwyczaj jest czarna, chyba że zdjęcia przekłamują

 

Mało kto lepi śmigłowce na tym forum i Twój jest generalnie jednym z niewielu ostatnio.

W szafie mam prawie wszystkie śmigłowce latające w Wietnamie (z Italeri), poza Kiowa chyba, ale są w stanie posuniętego rozkładu mechanicznego.

 

Kiedy SeaKnight?

Link to comment
Share on other sites

Lipstein opony malowany Guinzowskim Tire Black, pewnie zdjęcia przekłamują. Dopiero fotografując przed chwilą inny model będący w budowie, udało mi się ujarzmić aparat, te wszystkie balanse bieli i inne pierdoły ;)

 

Seaknight będzie w 48 z Namu kiedy? cholera go wie ;) Po roku zmagania się z wiatrakami trochę temat mi się przejadł Dlatego przyszły rok będzie przebiegał pod znakiem gwiazdy dawida, i jeepów USMC

 

Tombie o co chozi w tym projekcie bo nie za bardzo mogę znaleźć opisu idei ;)

Link to comment
Share on other sites

Fajny modelik. Łopaty ma składane?

 

W oryginale tak, w modelu nie

 

i piękne linie papilarne na dziobie ;)

 

Aby go nikt nie zajumał ;) A na serio, błysk Vallejo jest bardzo dobrym lakierem, ale nie jak się go dotyka wcześniej niż przed upływem 24h, pomimo tego co piszą na puszcze ;) Teraz już wiem o tym

Link to comment
Share on other sites

to jutro jest piwo?

kutwa a ja mam rozmowę w sprawie pracy wieczorem ;( czy Wy ostatnio specjalnie to robicie że się umawiacie wtedy kiedy nie mogę?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.