Skocz do zawartości

3 Pułk Strzelców Podhalańskich 1/35


neptun1939

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Tym razem na warsztat trafia figura żywiczna Podhalańczyka. Jest to jakaś hybryda: Mundur jakby współczesny, Podhalanaka powojenna (Szarotka zamiast swastyki na jodełce) Na kapeluszu orzeł, który przypomina wz.43 Kuricę, buty Opinacze. Postaram się tego jegomościa przerobić na podoficera 3 PSP, tak bliskiego memu sercu (pradziadek służył w nim i przeszed szlak bojowy we IX od Bielska aż do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie pułk skapitulował.). Dodatkowo w warsztacie będę próbował ulepic od podstaw kilka figur z 3PSP z wrześniowych działań.

p9120450.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Podhalanka z szarotką:

p9120451.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p9120452.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Opinacze, lornetka i łapa:

p9120453.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Mordka:

p9120454.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

A więc do boju Pora przestudiować odpowiednią literaturę.

Bywojcie do nastepnej aktualizacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój ojciec służył natomiast w Karpackiej Brygadzie WOP w Nowym Sączu (lata 70-te i 80-te), kultywującej tradycje 1 PSP. Powodzenia w budowie, bo łatwo pewnie nie będzie. Z czego "orle" piórko? Broń będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Broni nie przewiduję, chyba że koalicyjka do Visa. Orle pióro albo z blaszki, albo z folii alum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem dość bezmyślnie tą figukę jakiś czas temu.

 

m1351.jpg

 

m1352.jpg

 

m1353.jpg

 

Nie jestem specjalistą od piechoty górskiej, ale od razu nie podobało mi się połączenie „opinaczy”, z karabinem mauser M98. Gdyby Mausera zamienić na mutację kałasznikowa karabin sks np. z tego zestawu:

 

kbsn.jpg

 

i pozostawić brązowe ‘opinacze’ był by piękny żołnierzy z 5 pułku strzelców podhalańskich z Krakowa z lat 70-tych XXw. Ewentualnie wykonać buty z owijaczami pod kolana i pozostawić Mausera…

 

W Twoim przypadku radzę faktycznie zrezygnowac z broni długiej, greenstuffem przerobić buty na oficerki, dodać Visa, a do prawej ręki (nie okrytej peleryną) dać ciupagę. Rękę trzeba będzie przeciąć w łokciu, uzupłęnić braki po jej opuszczeniu i odwrócić dłoń do dołu. Jeśli chodzi o szarotkę na kołnierzu nie przejmowałbym się nią za bardzo. Usuń jedynie łodygę i pomaluj na złoto. W skali 1:35 na dobrą sprawę to jest nie do zauważenia czy to jest korpusówka ze swastyką czy nie.

 

Skoro już jesteśmy przy podhalańczykach warto abyś wiedział o istnieniu dość trudnego do zdobycia obecnie zestawu nieistniejącej warszawskiej firmy Tomcat która popełniła coś takiego:

 

podhalbox.jpg

 

Skoro u Ciebie wiąże się to z pewnymi tradycjami może warto wiedzieć, a nuż u któregoś z kolegów w szafie leży…?

 

Swoją kupiłem go w 2006r i tak od czasu do czasu do niego zaglądam i coś dłubnę. Figurka też nie jest wolna od błędów, za to w skali (1:16) tj.120mm, ale o tym jak będziesz chciał następnym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Niestety nie wiem. Kupiłem ją od użytkownika elwira-x na allegro. Dalsza część relacji.

Przerabiana obecnie książeczka (ciężko było dostać) plus podhalańczyk:

NMc9txq.jpg

Pocieniowana twarz. Paprochy do do wywalenia (kartka papieru powinna rozwiązać sprawę):

SuwOxP4.jpg

26waZ9B.jpg

XN5Bz4j.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zapadła decyzja w sprawie podhalańczyka. Będzie to sierżant z pocztu sztandarowego podczas ostatniej defilady 3-ciego, która miała miejsce 3 maja 1939r w Bielsku. Podczas tej defilady Podhalańczycy ubrani w mundury polowe z pełnym wyposażeniem i "salamandrami" maszerowali z replikami chorągwi krzyżackich zdobytych pod Grunwaldem, które zrzucano pod stopami trybuny, na której stał gen. bryg. Józef Kustroń, dowódca 21 DPG.

Całość będzie się prezentowała, podobnie jak ta figura ofiarowana dowódcy 4PSP:

Yq8gIhl.jpg

(foto - zbiory własne)

Na I ogień poszedł mundur figury - był to galowy mundur z lat 80. XXw.

wCz1eQr.jpg

Należało go przerobić na wz.36 w tym celu trzeba było usunąć klapy marynarki, zaszpachlować powstałą dziurę, usunąć guziki ( za mało i zły rozstaw), dokleić pasek plastiku by stworzyć linię guzików, usunąć dolną kieszeń ( za bardzo wysunięta do tyłu, za mała, nieprawidłowy kształt) wkleić na jej miejsce prawidłową, dorobioną z płytki 0.2 mm, dorobieniu koalicyjki.

8HevbeL.jpg

4bhA5Ss.jpg

Pozostało mi dorobić kołnierzyk munduru z patkami i podhalankami.

Kolejną rzeczą do poprawy była peleryna podhalańska, również z lat 80. By była peleryną podhalańską wz.36 trzeba było zaszpachlować "szwy" oraz nadać jej właściwy kształt. Moś: "Peleryna podhalańska wzór 1936 [...] wykonana była z dwóch płatów sukna zszytych przez środek pleców, jej szerokość w obwodzie wynosiła połowę koła, zaś jej dolna krawędź, w pozycji stojącej noszącego, była z przodu na 45 cm, a z tyłu na 40 cm nad powierzchnią ziemi. Peleryna miała być obszerna w ramionach [...] W przodach peleryny przecięte były pionoiwe otwory na ręce, z naszytymi na wierzchu, wzdłuż całej długości otworów, paskami w kształcie listewek przyciętych na obu krańcach w kąt. Pośrodku każdej z listewek była pionowo obszyta dziurka zapinana na płaszczowy guzik. Peleryna podhalańska zapinana była na 6 guzików płaszczowych. [...] zapinka. W pelerynach [...] wykonana była z dwóch podwójnie splatanych sznurów jedwabnych, trzyskrętowych, barwy ochronnej złożonych na połowę i połączonych trzema przyszytymi na stałe przesuwkamia. Sznur lewy zakończony miał być pętelką, a prawy baryłką."

Pozostało mi poprawienie "listewek" dorobienie sznurków łączących.

gsyH9Xi.jpg

Kapelusz podhalański przed obróbką dobrze widoczna szarotka i haftowany orzeł przypinany na agrafkę:

tIflOiP.jpg

Docelowy wygląd:

2Lxslhl.jpg

( foto Moś: Strzelcy...)

Stan na dziś: usunięte późniejsze emblematy,dodane zakończenie paska filcowego biegnącego w około kapelusza, brak "dziewiętnastki", sierżanta, puchu i orlego pióra oraz podhalanki:

uwH4OqY.jpg

WErhLMT.jpg

Wyfrezowałem od dołu podhalańczyka. Nadmiar żywicy, a zarazem pierwotny kształt dna figury, zaznaczony kolorem czerwonym.

7ODjjmH.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Powoli powstają oficerki. Zastanawiam się tylko który ma lepsze proporcje, ale skłaniam się ku temu złamanemu (tylko muszę odchudzić podbicie).

NjrPiRI.jpg

Główka dostała kołnierzyk z patkami, teraz tylko zrobić na nich wężyk i "niespodziany krzyżyk":

lPsMCjU.jpg

Oraz ogólny plan podstawki:

tBA1TBe.jpg

I tyle jak na razie. Teraz tępo prac spadnie bardziej, gdyż od 1X zaczynam studiować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Nogi powoli nabierają kształtu ostatecznego. W końcu udało mi się zrobić dobrą bazę do dalszego wyprowadzenia.

aADZVot.jpg

SuzPkct.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Sierżant został poskładany w całość ( bez nóg - w trakcie realizacji ). Teraz muszę poszpachlować dziury, dorobić guziki, zaczep peleryny, detale kapelusza, wężyki na patki oraz podhalanki na płaszcz, kapelusz i patki. Wymieniona ręka pochodzi z zestawu Winter granadiers Dragona. Troszkę muszę nad nią jeszcze popracować by pasowała kształtem do drzewca sztandaru.

WysjbAe.jpg

aKHfkFP.jpg

6KPhmxM.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.