Skocz do zawartości

Problem z farbami Tamiya. POMOCY!


Mierzu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam następujący problem. Malowałem pewien model farbami Tamiya serii XF ( akrylowymi). Jako podkładu ( sugerując się opiniami) użyłem czarnej farby Tamiya, następnie kładłem farbę bazową, stopniowo rozjaśniają tym samym rodzajem farby. Po dokładnym wyschnięciu modelu ( po 24H) przystąpiłem do nałożenia filtrów na model. Miałem zamiar kłaść je bezpośrednio na matową powierzchnię modelu, bez jego zabezpieczania. Filtry robiłem z mieszanki white spirit i farb olejnych dla plastyków. I tutaj nastąpiła tragedia. Po położeniu pierwszej warstwy filtrów, mieszanka weszła w reakcję z farbami i spowodowała rozmywanie się farby bazowej, odsłaniając podkład, a miejscami i goły plastik. Spotkaliście się z takim czymś?

Dotychczas stosowałem farby Valejo i nie było z white spirit żadnych takich numerów. Czy powinieniem zabezpieczać model przed nałożeniem filtrów matowym lakierem? Czy white spirit nie nadaje się pod farby Tamiya?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja kupilem taka http://www.nokaut.pl/pozostale-malarstwo-i-artykuly-plastyczne/benzyna-lakowa-white-spirit-250-ml.html

 

cena smieszna w porownaniu do talensa ,robilem losz na gunze c i nic sie nie dzialo ,farby nie zmylo a sam losz zachowywal sie o wiele lepiej niz Migowy ,lepiej sie rozplywal.ale dobrze wiedziec ze jakies niespodzianki moga byc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduję się jednak na Talensa. Ten mój white spirit faktycznie śmierdzi jak zwykła benzyna lakowa z marketu budowlanego. Dziękuję za poradę. Szkoda tylko modelu, bo nawet kret nie chce ruszyć do końca farby Tamiya.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo nawet kret nie chce ruszyć do końca farby Tamiya.

 

bo to dobra farba.. :>

 

Dokładnie! A gdzie kupujesz white spirita Talensa? Szczerze powiedziawszy nie widziałem go w żadnym ze sklepów dla plastyków w necie. Przy okazji tematu: nie nada się zamiast white spirita benzyna do zapalniczek np. Ronson?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem. Myślałem, że nie mają, bo uzywali polskiej nazwy biały spiryt, a ja szukałem łajt spyrit.

Mam nadzieję, że przy kolejnym modelu nie będzie suprise.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie są najlepsze. Wydaje mi się, że to wina whitespirta. Z drugiej zaś strony filtry kładem na powierzchnię bazową bez pokrycia jej np. lakierem matowym. Nie wiem do końca, czy można filtry kłaśc na bazę bez matu, ale skoro washa można to czemu nie flitry? Nie wiem czy dobrze zrobiłem. Używając innego whitespirita zawsze kładem wash na farbę i nigdy nie było problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja kupilem taka http://www.nokaut.pl/pozostale-malarstwo-i-artykuly-plastyczne/benzyna-lakowa-white-spirit-250-ml.html

 

cena smieszna w porownaniu do talensa ,robilem losz na gunze c i nic sie nie dzialo ,farby nie zmylo a sam losz zachowywal sie o wiele lepiej niz Migowy ,lepiej sie rozplywal.ale dobrze wiedziec ze jakies niespodzianki moga byc

Potwierdzam, też używam i nawet przy dłuższym działaniu nie rusza akryli, praktycznie bezzapachowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Odświeżę temat. Mówią, że Polacy są mądrzy po szkodzie. Ja jestem zatem wyjątkiem potwierdzającym regułę OSTRZEGAM!

Malowałem inny pojazd farbami Tamiya. Na modelu pomalowanym chciałem zrobić filtry farbami olejnymi rozrzedzonymi benzyną do zapalniczek. Odradzam!

Benzyna również ( jak w przypadku syfiastego, omawianego wyżej WS) wżarła się w farbę Tamiyi, mało tego, zaczęła ją usuwać! Jednym słowem: White Spirit Talensa chyba będzie najlepszy do eksperymentów na powierzchni modelu. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Potwierdzam. Pomalowałem model Tamką, oraz lakierem Tamyia błyszczącycm. nałozyłem pin washa i chciałem go zmyć tania beznyna lakową (white spiryt). doszło do reakcji. na szczescie straty sa niewielkie i uda mi sie je ukryc. 

Edytowane przez Adegost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.