Skocz do zawartości

Kamo Polskich F-16


Maciek92

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem na google dwie ciekawe plansze z naszymi nowymi nabytkami:

http://bi.gazeta.pl/im/2/3664/m3664402.jpg

http://pages.prodigy.net/jbarr2/_uimages/1-48thF-16CPolandBlock52w-CFTs2.jpg

 

Mam nadzieję, że się przydadzą, no i można dokładać jeszcze .

 

Jeśli trzeba przenieść lub coś to prosiłbym o to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe te tablice. .Szukając ja znalazłem coś takiego:

Link 1]

I jeszcze jedno... :

Link 2]

Może nie do końca są to polskie jastrębie ale ...

pozdrawiam Artur

 

Tym razem jeszcze poprawiłem linki ale następnym wywalę bez ostrzeżenia. Dlaczego? Bo forum się rozjeżdża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Trochę odświeżę temat.

 

Powoli bedę myślał o malowaniu swojego Jastrzębia, i pojawił się mały problem z interpretacja kolorów.

Chodzi mi o kolor FS 26270, wg tabel jest to kolor z Humbrola 126, ale szukając koloru na ciemniejsze plamy (FS 36270 ) znajdziemy odpowiednik ponownie H 126!? Przypomnę że nasze szestnaski kolorem FS 26270 mają malowane wszelkie osłony dielektryczne, nos itp.

Na zdjęciach widać ,że nos naszego efika jest ciemniejszy.

Znalazłem na forum Pwm , że kolor FS 26270 jest to mieszanka 90% H 126 + 10 % H130 (biała).

A więc , jak to dobrze pomalować? szukam poprostu potwierdzenia, bo lepiej 2 razy sprawdzić przez malowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o kolor FS 26270, wg tabel jest to kolor z Humbrola 126, ale szukając koloru na ciemniejsze plamy (FS 36270 ) znajdziemy odpowiednik ponownie H 126!?
I wszystko się zgadza. Jeżeli ktoś podaje, że te dwa kolory różnią się odcieniem (że jeden z nich jest ciemniejszy a drugi jaśniejszy), to popełnia błąd. Kolory 26270 oraz 36270 są identyczne pod względem barwy, różnią się jedynie połyskiem (proponuję zajrzeć tutaj - pierwsza cyfra koloru wg FS oznacza połysk; 1 - błyszczący (gloss), 2 - półmat (semigloss), 3 - mat (matt)). A żeby się przekonać o barwie obu kolorów, proponuję sprawdzić samemu: 26270 oraz 36270. Warto sobie w ogóle przejrzeć, na jakiej zasadzie kodowane są kolory wg FS.

 

Zatem jeden z tych dwóch kolorów jest błędnie podany (jeśli nie oba).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem okiem na schemat oficjalny z Lockheed Martina. Kermit ma rację. To teoretycznie powinien być ten sam kolor.

http://img.photobucket.com/albums/v317/scaletomcattweeker/SCHEMATMALOWANIA.jpg

Niemniej jednak z czasem eksploatacji te barwy zaczną się od siebie pewnie coraz bardziej odróżniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemniej jednak z czasem eksploatacji te barwy zaczną się od siebie pewnie coraz bardziej odróżniać.
Teoretycznie rzecz biorąc powinny się raczej do siebie coraz bardziej zbliżać pod względem połysku, gdyż farby zwykle na starość matowieją i ten półmat może być matem. Ale różnie to bywa, zobaczymy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem tak, biorąc pod uwagę fakt, że elementy dielektryczne mają swój kolor nie dlatego, że tak zostały pomalowane, tylko w wielu przypadkach mają naturalną barwę materiałów z których są zrobione. Więc odstępstwa a kolorach powinny się pojawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie farba na ekspoloatowanych samolotach z biegiem czasu nabiera polysku. Powietrze oplywajace poszycie z duza predkoscia wypolrowuje farbe.

Jezeli chodzi o nasze eFy, to poszycie ma dosyc specyficzna fakture. Niby farba jest lekko blyszczaca, ale sam material ma taka chropowata fakture, co w polaczeniu daje efekt matowej powierzchni, patrzac na wprost. Natomiast gdy przylozymy glowe do poszycia i spojrzymy pod malym katem, widac, ze farba jest blyszczaca. Probowalem zrobic zdjecie temu zjawisku, ale fotka nie tego nie oddaje.

260eb71d74a93ea9m.jpg

Na zdjeciu dolna powierzchnia skrzydla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę to tak:

 

już wcześniej podpadło mi to , że te dwie barwy są identyczne!

Skoro chodzi tylko o stopień połysku o czym nie wiedziałem ,brawa dla Kermita! to kadłub po pryśnięciu matowym lakierem (Pactra)zrobi się ciut jaśniejszy, nos pryśniemu lakierem półmatowym, satynowym i otrzymamy efekt trochę ciemniejszego odcienia. Podobnie jak przyciemnianie barw przez lakier błyszczący.

Teraz wsio już jasne, ide kleić efika...................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.