Skocz do zawartości

Pz.Kpfw.38(t) Ausf.E/F - Panda Hobby - 1:16


DarkWing

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na warsztacie mam ciągle King Tiger II ale już wkrótce ruszam z nowym warsztatem - jak w tytule ...

Model jest nowością na rynku, więc postanowiłem wystawić go w warsztacie, pokazując jak będę z nim "walczył" i co z tej walki wyniknie .

Mam nadzieję, że jutro, najdalej w poniedziałek paczka dojedzie i wystartuję.

Zapraszam na relację już dzisiaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model dotarł.

Ciekaw byłem bardzo jakości wykonania wyprasek i... jestem mile zaskoczony. Sama firma jest mi mało znana. Wcześniej robiła kilka modeli w 1/35, teraz zaczynają przygodę w 1/16. Piszę zaczynają, bo gdzieś doczytałem, że to pierwszy model z serii "huge monster". Na pudle numer ew. 16001 również wskazuje na to, że będą kolejne w tej skali. Na jednym z anglojęzycznych forum model zebrał dużo pozytywnych opinii, co przyczyniło się również do mojej decyzji o zakupie.

 

Co nam daje Panda:

Pudło nie jest zbyt okazałe jak na skalę 16... ale i sam czołg nie jest duży, jest za to naprawdę porządnej jakości przez co dobrze chroni zawartość w czasie transportu.

pz38_in1_zps6afcb0c2.jpg

 

Nie za duża instrukcja montażu z +/- 17 etapami budowy. Duży (A-3) plakat ze schematami malowania - dwustronny.

pz38_in2_zps7fd738d4.jpg

 

Miłym akcentem jest blaszka fototrawiona.

pz38_in3_zpsc00fda43.jpg

 

pz38_in4_zps24c4d6d3.jpg

 

pz38_in5_zpsf534b685.jpg

 

Ta ramka jest x2

pz38_in6_zps2c2de88e.jpg

 

Ta ramka jest x4

pz38_in7_zps47e8451d.jpg

 

Gąsienice są wykonane z pojedynczych ogniw. Poczszególne ogniwa montowane dwoma kołeczkami...

pz38_in8_zpseb568470.jpg

 

pz38_in9_zpsf3becfd3.jpg

 

pz38_in10_zps428a65fd.jpg

 

Lufa aluminiowa

pz38_in11_zps762eb5c6.jpg

 

pz38_in12_zps609726f6.jpg

 

pz38_in13_zps3df3e75b.jpg

 

pz38_in14_zps9052bc5f.jpg

 

Pierwsze wrażenie jak najbardziej pozytywne. Wszystkie szczegóły są ładnie odwzorowane. Nity wydają się poprawnej wielkości. Ogólnie szczegółowość bardzo dobra. Co do spasowania poszczególnych elementów - wyjdzie w czasie budowy. Wiem, że jest jakiś problem z połączeniem tylnej płyty pancerza z podłogą.

Mam nadzieję zacząć budowę jeszcze dzisiaj, więc relacja z pierwszego etapu niedługo... na pewno dużo wcześniej niż za 2 lata :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda nieźle, blacha, aluminiowa lufa. Czekam na dalszy etap budowy. Ciekawe jak będą składały się te gąsienice, da się zrobić je ruchome? Jak wyszedł cenowo z transportem do pl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy ogień poszedł kadłub.

Tworzywo z którego zostały zrobione wszystkie elementy okazuje się dość miękkie i bardzo przyjemne w obróbce. Wszelkie docinanie i szlifowanie nie stwarza żadnych trudności. Części połączone są z ramką bardzo małymi i delikatnym "łącznikami", dzięki którym łatwo odciąć dany element. Niestety trzeba też uważać ponieważ te delikatne łączenia potrafią "same" się łamać i łatwo zgubić jakąś część. Zastosowanie miękkiego plastiku ma jednak i wady. Niektóre elementy (zwłaszcza te większe są lekko odkształcone. W przypadku kadłuba, boczne płyty są równe ale już podłoga lekko łukowata. Ja poradziłem sobie z nią poprzez prostowanie w gorącej wodzie. Potwierdziły się również głosy w sprawie instrukcji. Co prawda są wszystkie strony i po kolei etapy montażu ale już dość spory bałagan panuje w numeracji części. W instrukcji C13 to naprawdę zupełnie inna część. Są też braki... nie ma w ogóle wzmianki o złożeniu i montażu włazu w tylnej płycie ?!? Na szczęście model jest dość prosty i wszystko łatwo sobie uporządkować. Odnoszę wrażenie, że instrukcja była opracowana i wydrukowana jeszcze przed ostateczną produkcją ramek z częściami w której wprowadzono zmiany w rozmieszczeniu poszczególnych części.

 

Po pierwszych przymiarkach i sklejeniu powstał zarys kadłuba PZ-tki. Na zdjęciu poniżej widać sklejone boczne ścianki,przednią i tylną płytę pancerną wraz z podłogą. Widać też kilka korekt i poprawek szpachlą.

pz38_1_zpsa68d9d18.jpg

 

Ponieważ wiedziałem już o kłopotach związanych z pasowaniem tylnej płyty z podłogą, odpowiednio wcześniej się do tego montażu przygotowałem dopasowując te elementy. Nie obyło się jednak bez odpowiedniej ilości szpachli...

pz38_2_zps324bb4f1.jpg

 

Zarys sylwetki PZ38 w porównaniu z budowanym King Tiger'em

IMG_2634_zpsbceb2bea.jpg

 

Przed dalszym montażem kadłuba całość psiknąłem szarym podkładem, dokonałem kilku poprawek i ponownie pomalowałem podkładem przygotowując powierzchnie pod kolor bazowy.

pz38_3_zps65431954.jpg

 

pz38_4_zpsacbd2588.jpg

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niee.... Tygrys to również 1:16. Widać tylko dolną część wanny to może dlatego nie widać tak bardzo różnicy w wielkości. Kiedy modele będą w całości będzie to wyglądało całkekiem inaczej

 

Aaa... teraz załapałem... rozmiar Pz38 w 1:16 to jak Tygrys w 1:35 ? No tak... tak mniej więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace przy modelu nie posuwają się w normalnym tempie ale to tylko i wyłącznie z chwilowego braku czasu.

Jak na razie jego budowa jest samą przyjemnością. W zasadzie wszystkie części pasują do siebie idealnie (prawie jak Tamiya ).

Zrobiłem wszystkie koła oraz cały układ jezdny. Koła napinające.

pz38_5_zpsd3345be7.jpg

 

Koła jezdne wraz z wózkami

pz38_6_zpsff29e8ce.jpg

 

W kołach jezdnych brakuje gumowych bandaży, które są osobnymi elementami (niestety z plastiku). Koło po prawej ma założony na przymiarkę bandaż (wycieniowany do zdjęcia)

pz38_7_zps229c1561.jpg

 

Kadłub z kołami napędowymi oraz z kółkami podtrzymującymi (brak elementów imitujących gumę). W przedniej części doszła także czołowa płyta pancerna.

pz38_8_zpsb8bdc7f0.jpg

 

Włazy w przedniej płycie są w pozycji uchylonej - na stałe. Karabin jest ruchomy

pz38_9_zps531fbff2.jpg

 

Ciekawostką są szczegóły niektórych elementów od strony wewnętrznej kadłuba... Szkoda tylko, że praktycznie niczego nie będzie widać na koniec... :(

pz38_10_zps9ea0ca4c.jpg

 

Po weekendzie będę zamykał kadłub od góry i trzeba będzie zacząć myśleć nad malowaniem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jedynie waga pudła przeraża

Dlaczego ??? kupowałem już modele w duużo większych i cięższych kartonach (KingTiger 1:16, Bismark 1:200). W czym więc problem ???

 

 

Co z Pz-tką ?.... Muszę przyznać, że jest to bardzo kontrowersyjny model ... Samo składanie i dalsze sklejanie jest samą przyjemnością . Jak na razie wszystkie części pasują do siebie wręcz perfekcyjnie. Jeśli występują jakieś opory to zwykle po bardzo drobnej korekcji wszystko jest OK. Tutaj PANDA zasłużyła na DUŻY PLUS. Niestety na całokształt padł cień instrukcji . Pisałem, że moja wersja jest OK - niestety teraz w czasie budowy i dokładnym przestudiowaniu jej okazało się, że mam ten sam problem o którym było pisane wcześniej :-/ . Mianowicie rysunki w etapie 13 i 14 to dokładnie to samo co w etapie 11 i 12. Brakuje za to prawidłowych etapów 13 i 14 ! Model jest prosty więc nie jest to jakimś bardzo dużym problemem i można by sobie poradzić bez instrukcji. Na szczęście udało mi się znaleźć w sieci pdf z prawidłową zawartością wspomnianych etapów. Dla zainteresowanych link:

http://www.axels-modellbau-shop.de/downloads/16001-p6.pdf

O dziwo, korekty nie podaje producent tylko jeden ze sklepów !!! Za to PANDA powinna dostać DUŻE LANIE

 

To tyle jeśli chodzi o wrażenia, teraz sama budowa. Miałem zamykać kadłub ale zmieniłem troszkę plany - na szczęście. W pierwszej kolejności przykleiłem błotniki. Zmiana ta pozwoliła mi na użycie kleszczy w czasie wiązania kleju przez co mogłem precyzyjnie ustawić błotniki prostopadle do boku kadłuba. Sam błotnik jest klejony tylko poprzez styk jego krawędzi, co nieco utrudnia całą operację.

pz38_11_zps2a9e1f6b.jpg

 

Blaszane (fototrawione) wsporniki w jakimś stopniu usztywniają całą konstrukcję ale ich przyklejenie i tak odbywa się już po wklejeniu błotnika (na zdjęciach całość już po podkładzie)

pz38_12_zps78c1b91b.jpg

 

Teraz można było wkleić "dach"

pz38_13_zps9362fbcf.jpg

Z przygotowaniami do malowania jeszcze się wstrzymam... jeszcze brakuje kilku elementów, po co podchodzić do tej operacji dwa razy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio udało mi się porobić wszystko to co było na brakujących fragmentach instrukcji.

Kilka drobiazgów z przodu...

pz38_14_zpsd15f3774.jpg

 

tylny właz oraz pokrywa wentylacji silnika. Przybyły też boczne pokrywy przedziału silnikowego.

pz38_15_zps4adfcd54.jpg

 

Blaszka pokrywy z siatką po wklejeniu została lekko zdeformowana, żeby po pomalowaniu nie wyglądała jak nowa...

pz38_16_zpsdbdbbc9f.jpg

 

Jestem przekonany, że prędzej czy później będzie do tego modelu zestaw waloryzacyjny z wnętrzem. Już teraz wykonanie części aż się prosi o taki zestaw. Weźmy np. pokrywy silnika. W tej chwili są one w pozycji zamkniętej, nie ma sensu ich otwierać żeby pokazać puste wnętrze. Ale zewnętrzne krawędzie pokryw, od spodu maja wklejone siateczki fototrawione. W takiej pozycji jak teraz całkowicie niewidoczne ale w pozycji otwartej (pokazującej silnik) będą bardzo ładnie się prezentować.... Podobnie rzecz ma się z karabinami czy działem od strony wnętrza... Pożyjemy zobaczymy, jeśli nie PANDA to na pewno jakiś inny producent się pokusi o taki zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prac nad modelem ciąg dalszy...

Na gotowo zrobiłem wieżę wraz z zamkiem i całym oprzyrządowaniem głównej armaty. Niestety ponieważ wszystkie włazy są pozamykane i tak będzie to niewidoczne. Oczywiście istnieje opcja zdjęcia samej wieży i wtedy coś tam można dostrzec. Jednak mam wrażenie, że szczegóły zamka i całej reszty pozostawiają dużo do życzenia.

 

pz38_17_zps55c7a7c9.jpg

 

W lufie karabinu maszynowego musiałem nawiercić otówr gdyż była ona całkowicie zaślepiona ?!?. Ta w przednim pancerzu była OK. Szkła peryskopów są zamalowane maskolem.

pz38_18_zps077ec8e5.jpg

 

Kilka drobiazgów na błotniku. Wstępnie przyłożone, końcowy montaż będzie przeprowadzony po malowaniu.

pz38_19_zps443c74db.jpg

 

Tłumik - również tylko przyłożony. Przed ostatecznym montażem będę musiał go pomalować a następnie troszkę skorodować

pz38_20_zps48031819.jpg

 

Coś co było w wersji (F) montowane pod tłumikiem...

pz38_21_zpsae993507.jpg

 

Zrobiłem też kawałek gąsienicy... Przy jej montażu niestety czas płynie niezauważony...

pz38_22_zpsed43b69e.jpg

 

Teraz pozostało mi pomalować podkładem to co jeszcze nie było malowane, na całości zrobić preshading i lecę z kolorem bazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zabrałem się za malowanie. Pierwszym etapem było pryśnięcie czarnych linii wszędzie tam, gdzie w efekcie końcowym ma być wycieniowanie (preshading).

pz38_23_zps1a8ee223.jpg

 

pz38_24_zps37450bce.jpg

 

Bandaże malowane na czarny mat - docelowo

pz38_25_zpsb3aaf453.jpg

 

Po takim przygotowaniu całość pomalowałem bazą - Model Master 2094 Schwarzgrau 39-43 RAL7021 matt - jest to emalia

pz38_26_zps4e3c2fcb.jpg

 

pz38_27_zpse96425f5.jpg

 

pz38_28_zpsfb506f9d.jpg

 

Teraz 24 godz. suszenia w 30 st.C i od jutra można zabierać się na "wzbogacanie" powierzchni. Spróbuję pobawić się zestawami do watheringu Tamiyi oraz pigmentami. Trzeba będzie zrobić kilka obtarć, zacieków, troszkę rdzy itp... Malowania doczekają się również pozostałe elementy (karabiny, resory, narzędzia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie chcesz jeszcze troszkę zróżnicować kolor? Może jeszcze trochę jaśniejszym środki?

Bazylms - dopowiadam na Twoje pytanie poniższym postem

 

 

Dzisiaj poprawiłem kolor bazowy. Bardzie odpowiednie byłoby słowo - dopracowałem . Do ostatnio użytej farby (szary) dodałem białej i porobiłem rozjaśnienia.... a'la filtr.

pz38_31_zps71b6a18a.jpg

 

pz38_29_zps4eead121.jpg

 

pz38_30_zpsc926e46a.jpg

 

Aktualnie całość jest po 2 warstwach lakieru bezbarwnego (zdjęcia jeszcze przed lakierem- Vallejo acrylic satin - 28532. Lakier jest w spray'u, tego typu lakiery (matowy, połysk i satynowy) stosowałem już wcześniej z bardzo dobrymi efektami. Dla mnie to jedne z lepszych lakierów - puszka 400 ml... niestety cena ~50,00 - 60,00 zł... :(.

Jutro kalki, ponownie lakier i już tylko wash....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że po kolejnych zabiegach weathering'owych niewiele może zostać z tego cieniowania Nie myślałeś może o wzmocnieniu kontrastów? Zwłaszcza, że bryła czołgu niegłupia a i skala pozwala na większe szaleństwo aerografem

Ale to tylko luźna sugestia

 

 

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się za waloryzację... niestety mało czasu i mało zrobiłem.

Czołg zyskał oznaczenia - kalki. Kalki są bardzo grube i dość sztywne. Konieczne jest zastosowanie jakiegoś SOL'a i raczej trzeba mu dać dość czasu na dobre zmiękczenie kalki. Jednak ta grubość pozwala ją dobrze umiejscowić bez obawy o porwanie. Z dwojga złego lepsze to niż zniszczenie kalkomanii...

 

pz38_32_zpsc4f26f9e.jpg

 

Ponieważ jak wspomniałem nie miałem zbyt wiele czasu zrobiłem wstępnie dolną część wanny wraz z kołami jezdnymi i napędowymi oraz...

pz38_33_zps852f36c5.jpg

 

przednią dolną płytę.

PZ38_34_zpsf6c2d203.jpg

 

PZ38_35_zps0a7bf4f7.jpg

 

Niestety zdjęcia nie oddają w pełni tego co jest widoczne w rzeczywistości. Mam wrażenie, że to wina białego tła, które zwiększa kontrast i przejaskrawia całość. Na tak przygotowane podłoże będę jeszcze chciał nałożyć pigmenty oraz porobić trochę oleistych zacieków.

Uprzedzam pytania i sugestie.... Model nie będzie upaplany w błocie. Brudny, zużyty ale w granicach rozsądku. Przynajmniej w moich granicach... .

Mam nadzieję, że w galerii końcowej całość będzie prezentowała się bliżej rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.