Skocz do zawartości

Pierwsza styczność z Modelarstwem


Iwon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich Forómowiczów(ek).

Z chęcią mnie zaciekawiło Modelarstwo i mam kilka pytań

1.Jakie narzędzia warto miedz sposoby domowe.

2.Jaki klej warto kupić.

3.Jakie farbki warto kupić itp.

4.Jaki model warto kupić dla początkującego ?

5.Jakieś rady dla początkującego ?

 

Zrobiłem listę najważniejszych rzeczy co potrzebuje do zaczniecie przygody z modelarstwem wiec:

Pędzelki: Italeri 2szt.x 3, 2szt.x 0, 2szt.x 00 z osobna do srebrnych, osobno do kolorów.

Klej: Z igłą Wamod 08

Narzędzia:

Pęseta z ostrą i z płaską końcówką, nożyczki, sekator, nożyk do tapet, nitro, gaziki , wykałaczki, mały śrubokręt, przedmiot który można nagrzać potrzebny do nitowania, kubeczki plastikowe do mycia pędzli. Papier ścierny wodny 2000, pilniczek do paznokci, miękka szmatka .

Farbki:

Farba Matt Black Humbrol 033 do reszty czarnych elementów

Farba Black Humbrol 021 do elementów szklanych

Farba Bright red Humbrol 019 do szklanych lamp

HUMBROL Matt White 34 do szklanych lamp

Farba Orange clear Humbrol 1322 do szklanych migaczy

HUMBROL 191 Chrome Silver do baków felg itp.

HUMBROL 171 Antique Bronze do środka kabiny na fotele

Model-Master Chrome Silver FS17178 do elementów chromowanych błyszczących

Co do modelu zastanawiam się nad; Mercedes-Benz ACTROS 1854 LS(V8) -Italeri 3824 Skala:1/24 może sobie z nim dam rade. Nie planuje malować kabiny tylko troszkę ja wypolerować żeby się błyszczała.

Z góry dziękuje za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do szklanych kloszy nie ma nic lepszego od farb Tamiya

1. Clear Yellow X-24

2 Clear Orange X-26 migacze

3. Clear Red X-27 światła pozycyjne, stopu

4. Clear Blue nie pomnę numeru , ale w sklepie podadzą ---- na wszelki wypadek jakbyś musiał malować "koguty"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Widzę kolejnego fana Wujka Bohuna.

Dodaj do zakupów papier wodny 2500 i taśmę maskującą Tamiya to na razie Ci wystarczy.

Co do modelu to jest dobry na początek, podążaj za radami Wujka na YT i dasz radę.

Zakładaj warsztat to Ci pomożemy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do szklanych kloszy nie ma nic lepszego od farb Tamiya

1. Clear Yellow X-24

2 Clear Orange X-26 migacze

3. Clear Red X-27 światła pozycyjne, stopu

4. Clear Blue nie pomnę numeru , ale w sklepie podadzą ---- na wszelki wypadek jakbyś musiał malować "koguty"

Clear Blue to X-23. Natomiast Orange i Red mam z Humbrola i kładą się o wiele równiej niż ta niebieska z Tamki. Choć nie wykluczam, że może to być też kwestia koloru, a nie jakości farby.

Przypadkowo mam też Red z Revella, ale ta nie chce wysychać do końca. Cały czas się lepi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę kolejnego fana Wujka Bohuna.

Tak masz racje jego filmy mnie skusiły do modelowania bo kupne Ciężarówki mi się znudziły wole miedz satysfakcje ze sam ja złożę. Tylko szkoda ze niema więcej filmów jak to składa ale się nie dziwie bo kawał dobrej roboty zrobił i wielki szacunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich Forómowiczów(ek).

Z chęcią mnie zaciekawiło Modelarstwo i mam kilka pytań

1.Jakie narzędzia warto miedz sposoby domowe......

Poniżej kilka moich uwag. Pisze skrótowo, ale to nie są "święte prawdy" tylko moje doświadczenia

które mogą byc różne od innych kolegów:

Pędzelki: Italeri 2szt.x 3, 2szt.x 0, 2szt.x 00 z osobna do srebrnych, osobno do kolorów.

Italeri robi bardzo kiepskie pędzelki z okrągłą rączką i bardzo porządne z trójkątną rączką. Według mnie jedne z najlepszych pędzelków.

Klej: Z igłą Wamod 08

Ja wolę kleje CA

Farbki:

Farba Matt Black Humbrol 033 do reszty czarnych elementów - wolę akrylowe bo szybciej schnie

Farba Black Humbrol 021 do elementów szklanych - na szklanych elementach masz raczej tylko uszczelki wiec farba satin (085) lub jakiś antracyt akrylowy (szybciej schnie)

Farba Bright red Humbrol 019 do szklanych lamp - Clear red to 1321

HUMBROL Matt White 34 do szklanych lamp - Nie wiem, gdzie w lampach masz biały mat.

Model-Master Chrome Silver FS17178 do elementów chromowanych błyszczących

Błyszczącego efektu pedzlem nie uzyskasz. Kup sobie Spray. Polecam z firmy "Crafts Spray" kolor Silberbronze. Chyba dla zmyłki ma matową pokrywkę, a daje najlepszy połysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Dafa XF lub Mana tga. Zdecydowanie najlepsze na początek,nieskomplikowane i przyjemne w budowie;)

Niezależnie od Twojego wyboru będę zaglądać i kibicować;) Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista przed kupnem:

Pędzelki: Italeri 2szt.x 3, 2szt.x 0, 2szt.x 00

Klej: Z igłą Wamod 08

Papier ścierny wodny 2000 x 3

Farbki:(Chyba ze kupić te co model nakazuje jak sadzicie? )

Farba Matt Black Humbrol 033 do reszty czarnych elementów

Farba Black Humbrol 021 do elementów szklanych

Farba Bright red Humbrol 019 do szklanych lamp

HUMBROL Matt White 34 do szklanych lamp

Farba Orange clear Humbrol 1322 do szklanych migaczy

HUMBROL 191 Chrome Silver do baków felg itp.

HUMBROL 171 Antique Bronze do środka kabiny na fotele

Model-Master Chrome Silver FS17178 do elementów chromowanych błyszczących

Mercedes-Benz ACTROS 1854 LS(V8) -Italeri 3824 Skala:1/24

Ktoś jeszcze doradzi co jeszcze można kupić nie zbędnego prócz narzędzi

Zakup 9 września

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dobrze zrozumiałem wybrałeś popularny nóż do tapet - polecam raczej zakup najbardziej popularnej i uniwersalnej Olfy wraz z kompletem noży zapasowych - link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zbędnego

 

Niezbędnego

 

Jak kolega Kangurek zauważył, nie zapominaj o taśmie maskującej Tamiya. To jest naprawdę niezbędna rzecz.

 

Osobiście zaopatrzyłbym się jeszcze w papier 800 - do matowienia powierzchni przed malowaniem i pozbywania się rys. Ten papier 2000 to już taki bardziej pod polerkę. Poświęcił bym jedną sztukę papieru 2000 na rzecz 800. Trzy sztuki to ci na bardzo długo starczą.

 

Klej z igłą wamodu -wywal! Ten "dozownik" ma funkcje "nic nie leci" i "Niagara". Już lepiej kupić zwykły klej modelarski i przenosić po kropelce na wykałaczce. Chociaż dużo fajniejszymi produktami są kleje CA (kropelka, żele i zwykłe lejące się), ale trzeba się trochę pouczyć ich używania, bo w niewprawnych rękach potrafią narobić szkód.

 

Ewentualnie jeszcze Clear Fix do klejenia elementów przeźroczystych.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Iwon:

przede wszystkim wymień klej Wamodu na Contacta Mini 12,5 z igłą Revella, a jeśli nożyk, to tylko Olfy AK-3 (ten z linka poniżej AK-1 nie jest za dobry, bez urazy tombie01).

 

Zastanawia mnie farbka 21H do elementów szklanych - to połączenie raczej do siebie nie pasuje. Bardziej bym tu widział farbkę typu "smoke", ewentualnie 33H plus sidolux.

 

Szklanych elementów, które pozostają przezroczyste nie malujemy, dlatego biała farbka 34H jest niepotrzebna, poza tym jest fatalna jeśli chodzi o współpracę z pędzelkiem (to samo się tyczy farbek Model Master). Ja do elementów szklanych wymieniłbym w ogóle te Humbrole na Pactrę: A65, A66.

 

...No i będziesz musiał jakoś wkleić szybki w swoim Actrosie. Dorzuć w tym celu do listy zakupów clear Revella Nr1.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli moge coś doradzić. Jak dla mnie na razie najlepszy klej to Revell z igłą. Poza tym to tak jak inni doradzają, taśma maskująca by sie przydała i szpachlówka (usuwanie śladów łączeń itp ).

Co do nożyka. Mam nożyk Excel, dobrze mi sie nim pracuje( nic innego nie mogę polecić bo wcześniej posługiwałem się tylko nożykami do tapet). Jeśli zdecydujesz się na ten nóż to koniecznie wybierz metalowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o rożcieńczalniku i zmywaczu pamiętasz? W aptece kup sobie parę strzykawek 2 ccm i parę kieliszków do leków, fajnie się w nich miesza i rozcieńcza farby. Groszowe sprawy.

Co do nożyka. Mam nożyk Excel, dobrze mi sie nim pracuje. Jeśli zdecydujesz się na ten nóż to koniecznie wybierz metalowy.

Faktycznie, dobry, słuzy mi już parę lat i nie narzekam.

 

A co do kleju, ja uzywam Wamodu z igłą. Trzeba pamiętac aby każdorazowo zatykać go po użyciu, bo rzeczywiście może zaschnąć. Jestem zadowolony z niego, może to kwestia przyzwyczajenia. Dokupuję klej w tubce jako uzupełnienie, taniej wychodzi.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.