Skocz do zawartości

BTR-60PB "MILICJA" 1/72 czyli...


karoleski

Rekomendowane odpowiedzi

... historia pewnej grudniowej nocy cz. 1

 

Witam wszystkich. Jakiś czas temu padła idea w moim warsztacie budowy dioramy przedstawiającej "stan wojenny" w Polsce.

 

Na początek "poszedł" BTR-60PB w barwach Milicji Obywatelskiej.

Okrojoną relację (z braku czasu) z powstawania modelu możecie znaleźć tu:

 

http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?t=4123

 

Na chwilę obecną model jest już ukończony. Zamieszczam poniżej fotki:

 

04540abf1284488am.jpg 1af125cb16157e8bm.jpg 8efbc220ee021139m.jpg f41bd544e054d78em.jpg

 

32647e998049c998m.jpg d8dfe5e63fc36798m.jpg 0eeb5bbb1186649cm.jpg 8cf9818f331522afm.jpg

 

bef844db4e913dfdm.jpg 765080a2646bbd43m.jpg d1d8ed6452da34f2m.jpg 7fbe9bbad09318d1m.jpg

 

6ba54fa683270406m.jpg 56e3900814562832m.jpg 6deadb4f6ad3b06am.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chylę czoła!

Przede wszystkim pochwała należy Ci się za sam pomysł i świetne podejście do tematu. Bardzo cenię sobie ludzi, którzy rozpoczynają projekt związany z konkretnym wydarzeniem historycznym czy też osobistą pasją.Oby tak dalej!

Model wygląda bardzo ciekawie. Pomimo braku zabiegów brudzących (które moim zdaniem nie są konieczne w tym wypadku) BTR bardzo przypadł mi do gustu. Model ma klimat (śnieg ) podobnie jak oglądany przez nas ostatnio na forum PT-91 Twardy.

 

Mam nadzieję, że na tym jednym modelu projekt "Stan Wojenny" czy jak kto woli "Wojna Polsko-Jaruzelska" się nie zakończy.

Gratuluję!

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szumy, szumy widzę.

Ale to co widzę oprócz tego, to bardzo ciekawy i nietypowy model.

Wydaje mi się że jest potraktowany suchym pędzlem w miejscach strategicznych.

Brudzenie też raczej w wersji light.

Martwi mnie ślad łączenia form na kołach (albo poprostu źle widzę).

Ogólnie gratuluje bardzo dobrego modelu i unikalnego. No i oczywiście pokaźnego research-u w wątku warsztatowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, część pierwszą to właściwie napisał jż Okonek:

viewtopic.php?t=64&postdays=0&postorder=asc&start=15

Temat i pomysł super, tylko 3 sprawy...

1. śnieg "leżący" na otwartych włazach wygląda nieco dziwnie i nienaturalnie.

3. bieżnik z tym łaczeniem nieco psuje effect fajnie ośnieżonych kół

2. coś mi się wydaje, że numer rejestracyjny jaki umieściłeś z tyłu nie jest zgodny z ówczesnym oznakowaniem tego typu transporterów (jeśli się mylę, proszę poprawcie mnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wielkie dzięki za pochlebne uwagi

 

Cieszę się że model wam się podoba pomimo to że był to wyścig z czasem i na niektóre dopracowania zabrakło już czasu.

 

Teraz go trochę omówię:

 

Faktycznie model nie jest za bardzo przybrudzony bo taki nie powinien być w oryginale. Skupiłem się jedynie na przetarciu kół ze względu na to że to właśnie w okolicach kół i tył samochodu, zimą zawsze się brudzi (kierowcy na pewno to potwierdzą)

 

Następna sprawa to koła. Bieżnik w modelu jest dość "tępy" a producent skupił się tylko na odtworzeniu jego boków. Ponieważ w oryginale po środku opony przechodzi cienki rowek w bieżniku postanowiłem tego miejsca nie szpachlować. Ale może i faktycznie żle postanowiłem...

 

Śnieg na włazach uważam że powinien być ponieważ diorama ma przedstawiać model ośnieżony, zaraz po opuszczeniu załogi. Przed BTR-em ma stać jego załoga na dioramie.

 

Nr. rej z tyłu.

Fakt żadko się to zdarzało ale i takie były przypadki. Znalazłem zdjęcie takiego BTR-a zrobione w 1982 r w Radomiu w jakieś książce. Ten właśnie miał numery. Ale nie wszystkie miały. Czyli jak widać nie ma regóły

 

 

To tyle. Jeśli chodzi o samą dioramę to na pewno trochę to potrwa i nie będzie tak szybko.

Wstępny projekt wygląda mniej więcej tak:

Kawałek ulicy ze skrzyżowaniem. Na skrzyżowaniu stoi BTR (na chodniku) której załoga pali papierosy a ulicą przejeżdza kawalkada złożona z Uaz-a MILICJI, dwuch skotów (2A i 2AP) i T-55. Obok w tle jakieś znaki drogowe kilka zaśnieżonych samochodów (Cararamy w 1/72), parę drzew i tak dalej i tak dalej.

 

Także cierpliwości. Powoli będzie temat się rozwijał. (dlatego w tytule "cz.1")

 

Narazie skończył mi się co prawda urlop i zacznie się chroniczny brak czasu ale ... Coś pomyślimy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śnieg na włazach uważam że powinien być ponieważ diorama ma przedstawiać model ośnieżony, zaraz po opuszczeniu załogi.
No tak, ale kolegom chodzi chyba o to, ze snieg powinien sie zsunac z wlazow po ich otwarciu. I faktycznie troche to nienaturalnie wyglada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śnieg na włazach uważam że powinien być ponieważ diorama ma przedstawiać model ośnieżony, zaraz po opuszczeniu załogi.
No tak, ale kolegom chodzi chyba o to, ze snieg powinien sie zsunac z wlazow po ich otwarciu. I faktycznie troche to nienaturalnie wyglada.

Ale zima była wtedy ostra, to przecież mógł stać na dworzu całą noc. napadało śneigu na włazy, przymroziło i się przylepiło draństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUPER TEMAT !!! Fajny model. Co do teoretyzowania n/t sniegu to powiem tak. Jezeli przyjzeliscie sie swoim autom zima 2005/2006 to napewno po otwarciu nawet pokrywy silnika czy tez na pionowych powierzchniach blotnikow osadza sie najpierw lod a potem snieg ktory jest tak przymarzniety ze nie da rady odpasc. A zima 1981 byla sroga. OJ SROGA. Oprocz tego ze nie poszlismy do szkoly w grudniu 1981 to jeszcze w lutym 1982 z powodu mrozow ponizej -28 stopni. W szkolach wtedy musialo byc powyzej 15 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zima 1981 byla sroga. OJ SROGA. Oprocz tego ze nie poszlismy do szkoly w grudniu 1981 to jeszcze w lutym 1982 z powodu mrozow ponizej -28 stopni. W szkolach wtedy musialo byc powyzej 15 stopni.
Kurczę, to były czasy... Takie zimy... Teraz już takich nie robią. ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ta 2005/2006 u mnie w Bydgoszczy bylo -31 stopni , a pod Toruniem -32 !!!! ROBIA ROBIA
Hmm... Tutaj, na Śląsku zawsze "nieco" cieplej... Jak było najzimniej, to było "tylko" -20. Ponoć pociągi do torów przymarzały...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim bardzo za wszelkie uwagi.

 

Co do tej rury wydechowej w moim BTR-ze to zauważcie że wszystkie oprócz jednego fragmentu (nie wiem jak to nazwać - kolana łączącego tłumik z kolektorem z prawiej strony) są poprzepalane a tylko ten jeden odcinek jest wymieniony na nowy. Tak to miało imitować. W pierwowzorze którego chciałem w miarę możliwości odtworzyć (Radom 1982) Choć nie do końca mi się to udało bo miał inny nr. rej: MOA 9567 widać było ten jeden fragment "wydechu" świeżo po wymianie.

Gdy po paru latach eksploatacji w moim samochodzie wypalił się wydech końcowy to po wymianie efekt był bardzo podobny. Przynajmniej z daleka raził taką "jakąś" srebrzanką. Defacto dopóki się ona nie wypaliła - śmierdziało strasznie w samochodzie spalenizną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.