Jump to content

Sd.Kfz. 251/3 Ausf.D - AFV 1/35


Recommended Posts

Witam

Jako że już dwie starówki w projekcie ja spróbuję zrobić model z poniższego zdjęcia tuż po zdobyciu go przez powstańców.

 

rsz_warsaw_uprising_-_captured_sdkfz_251_1944.jpg

 

Nie jestem pewien czy uda mi się go skończyć na czas z powodu oczekiwania na narodziny potomka. Tak więc mam czas najwyżej do końca maja, ale postaram się zrobić co się da. Model będzie z pudła, aczkolwiek ma dwa ważne pytania dotyczące właściwego pojazdu:

 

- kalki do tego konkretnego pojazdu robi Toro model. Ma ktoś może na zbyciu sekcję do Szarego Wilka?

 

szary4.jpg

Źródło: http://www.info-pc.home.pl/Whatfor/baza/pojazdy_w_powstaniu_szary.htm

 

- czy jest jakieś zdjęcie mocowania radiostacji w miejscu jednej z kanap bo mam tylko jedno ale nie jest to wyraźnie przedstawione.

 

szary-wilk1.jpg

Źródło: http://www.info-pc.home.pl/Whatfor/baza/pojazdy_w_powstaniu_szary.htm

 

Na razie postęp prac wygląda nastepująco:

 

rsz_dscf5438.jpg

 

rsz_dscf5439.jpg

 

Potrzebowłbym też chyba ze dwie radiostacje, ale nie wiem gdzie takie dostać . Chyba że ktoś mółby mi odlać - odpłatnie oczywiście.

 

Jest to mój pierwszy kontact z firma AFV Club i do tej pory jestem zadowolony z jakości modelu.

Malowanie w kolorze dunkelgelb.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Właśnie odkryłem że ma nie ten model. Powinien być Sd.Kfz. 251/3. Właściwy model już zakupiony i jak tylko przyjedzie to będę kontynuwał.Budowę tego przeniosę do normalnego warsztatu. Tak więc kilka dni opóźnienia.

 

P.S. Ale wtopa i to na samym poczatku

Link to post
Share on other sites

Jest światełko w tunelu. Przejrzałem instrukcję do 251/3 i zasadniczo większość jest taka sama. A że oba modele to AFV więc powinno pasować. Tak więc dziś zmontowałem układ zawieszenia.

 

rsz_dscf5442.jpg

 

rsz_dscf5443.jpg

Link to post
Share on other sites

Krzychu Twój esdek został zdobyty 14 sierpnia na Powiślu. Otrzymał nazwę Jaś. W pierwszym szturmie na US z użyciem Jasia 23 sierpnia poległ jego dowódca plut.pchor.Adam Dewicz (Szary Wilk) i dla uczczenia jego pamięci przemianowano Jasia na Szarego Wilka. Skoro masz zamiar robić go zaraz po zdobyciu więc będzie to Jaś. Pamiętaj że nie miał on zamontowanego MG w osłonie.

Link to post
Share on other sites

Cześć Przemek, fajnie że wpadłeś.

Dzięki Robert. Chodziło mi bardziej o precyzyjny moment nadania nazwy. Na zdjęciu jak rozumiem Sdk jedzie świeżo po zdobyciu. Tak więc nie byłem pewien czy już nazywał się "Jaś" czy dopiero mianowali go tak po dotarciu do "bazy" i przeróbkach.

Co do MG to bardzo cieszy mnie ten fakt, bo ich jakość w AFV jest bardzo dobra i przyda się być może w innych projektach.

 

Przy okazji kolejne dwa pytania:

- pojazd posiada kilka uchwytów na karabiny i pistolety maszynowe. Osobiście wydaje mi się że powinny być puste bo pewno obsługa miała je w użyciu. Tak więc mam zamiar nie dawać żadnej broni wewnątrz. Co o tym sądzicie?

- poszukuje figurki kierowcy do tego sdk-a. Ktoś wie o jakimś zestawie gdzie można taką figurkę znaleźć?

Link to post
Share on other sites
Na zdjęciu jak rozumiem Sdk jedzie świeżo po zdobyciu.

Nie bardzo Krzychu. Esdek został zdobyty na ul. Bartoszewicza przez 2 kompanię VIII Zgrupowania Grupy

'Krybar' AK dowodzoną przez por."Jasia"(Jan Jasieński) i wprowadzony do bramy nr5 na tej ulicy. O zdobyczy poinformowano d-cę Grupy. Z jego rozkazu pojazd został przydzielony kompani Kolumny Motorowej "Wydra". Przejął go ppor "Aspira" i po częściowym rozebraniu barykady na ul. Kopernika został wprowadzony na Powiśle już jako "Jaś". Zdjęcia z flagą pokazują właśnie ten moment przejazdu ulicami Kopernika i Tamką. Południowe godziny 14 sierpnia.

Co do broni- Pojazd należał do grenadierów pancernych z dywizji SS "Wiking". W chwili zdobycia przy pojeździe pozostał jeden ranny esesman. 2 innych i sanitariuszka zdołali uciec w kierunku uniwersytetu.

Zapewne z bronią.

Dragon robi zestaw figurek do esdeka łącznie z kierowcą. Nie pamiętam w tej chwili numeru zestawu.

Link to post
Share on other sites

No to i ja się przyłączę do grona kibiców.

Też miałem ruszyć z tematem w tym dziale ale model Ba-20 który miałem przygotowany jednak się nie nadaje. zza dużo przeróbek by mnie czekało. Natomiast FAI jest tym czasem niedostępny.

Link to post
Share on other sites

Znowu troszkę udało sie podłubać. Najwięcej problemów nastręcza połącznie góry kadłuba z dołem. Standardowa bolączka AFV. Dużo szlifowania i prawie pasuje. Jeszcze trzeba będzie trochę dopracować.

 

rsz_dscf5448.jpg

 

rsz_dscf5449.jpg

 

rsz_dscf5451.jpg

Link to post
Share on other sites

O jak pięknie kolejny warsztat PPW i kolejny transporter. Zasiadam na widowni i kibicuję. Ja swoją Panterę po malutku kończę, chciałbym się wyrobić się jeszcze z Hetzerem ale nie wiem czy się wyrobię

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

I kolejna aktualizacja. Coraz bliżej malowania wnętrza. Potem dopiero będę składał górę z dołem. Zastanawiam się czy niemcy już nie mogli wymyślić więcej kół w zawieszeniu?

Przeglądając zdjęcia pojazdu zauważyłem że nie ma widocznych miejsc montowania anten. Jest to o tyle ciekawe że był to w końcu pojazd łączności. Sam model posiada w wesrji późnej (tę którą robię) aż trzy anteny. Nie bardzo mam pomysł jak to ugryźć.

 

Na razie wszystko na taśmie i jak widać spasowanie jest średnie. Ale to się dopracuje przy ostatecznym montażu.

 

rsz_dscf5452.jpg

 

rsz_dscf5453.jpg

 

rsz_dscf5454.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Zrobiłem mu kapcie. Trochę zabawy z nimi było, używałem słów niepoprawnych w dwóch językach, ale jakoś je poskładałem. Nie są idealne, ale lepiej nie umiem bo przy większym naprężeniu się rozpadają.

 

rsz_dscf5474.jpg

 

rsz_dscf5475.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.