Skocz do zawartości

Naczepa-cysterna Fruehauf


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Postanowiłem równolegle z budową mojego Macka RW tutaj rozpocząć budowę naczepy do niego. Będzie ona budowana z zestawu AMT (inbox tutaj).

 

Zestaw, jak to AMT pokazuje z jednej strony znajomość tematu, z drugiej swój wiek i przydało by mu się trochę przeróbek, żeby powstał z tego ładny model. Wiecie, ze możecie na mnie liczyć "w tym temacie"!

 

Zacząłem od klejenia zbiornika - dwie chromowane, długie na pół metra części trzeba było skleić razem, niełatwe zadanie. Do środka wkleiłem okrągłą wręgę dla usztywnienia, a na końcach zbiornika dwie półwręgi, żeby zapobiec owalizowaniu się zbiornika, do czego miał naturalną tendencję. Wręgi wykonane z podwójnej warstwy plastikowej tabliczki "Główny zawór gazu":

 

tank02.jpg

 

Następnie trzeba było poszpachlować dolny szew, który będzie widoczny pomiędzy podłużnicami ramy:

 

tank01.jpg

 

Podłużnice ramy też dostarczono jako chromowane - dziwny pomysł. Zmyłem z nich powłokę krecikiem, a potem zacząłem szlifować i zdecydowałem się na przeróbkę, polegającą na przyklejeniu na dolnej powierzchni ramy paska polistyrenu 0,5mm, żeby pokazać materiał cieńszy niż pancerka fabrycznych części:

 

frame01.jpg

 

frame02.jpg

 

Zabrałem się też za osie. Ponieważ przyczepa jest w 1:25, a ciągnik w 1:24, rozstaw kół w naczepie jest węższy od tego w ciągniku o jakieś 5mm. Poszerzę go, żeby częściowo chociaż zatrzeć tę różnice w skali. Na razie odchamiłem jedną oś, dorobiłem do niej też tyły bębnów hamulcowych, nasze ulubione porównanie przed/po wygląda tak:

 

sus01.jpg

 

I to na razie tyle, myślę, zę w najbliższym czasie skupię się na wykończeniu ramy. Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej rozstaw kół..wszystko od strony technicznej i nazewnictwa jest jak najbardziej w porządku. Rozstaw osi to odległość między osiami, na których są umieszczone koła, rozstaw kół to odległość między dwoma kołami na tej samej osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel, ciesze sie ze zalozyles ten temat. Tak sie kiedys zastanawialem czy dasz cos na siodlo do tego Macka . Po tym co widzialem w warsztacie Macka, jestem przekonany, ze naczepa bedzie z gornej polki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo spodobał mi się Twój temat z Mack'iem RW (przeczytałem te trzydzieści kilka stron ze dwa razy na pewno) i cieszę się, że założyłeś kolejną relację. Miło się to czyta i ogląda, mam tylko nadzieję, że będzie tak samo obszerna jak poprzednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

sushi79 - bardzo dziękuję za komentarz! Jednak chyba doszło między nami do nieporozumienia...

 

Thornbike - właśnie tak to miałem na myśli, dzięki.

 

Tomek - No się postaram z całych sił Dzięki za komentarz!

 

JSM - Bardzo dziękuję! Myślę, że nie będę się za bardzo ograniczać

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mark666 - bardzo dziękuje za komentarz i za miłe słowa.

 

A ja się zgłaszam z kolejnym update'm. Podobnie do przeróbki podłużnic ramy postąpiłem też z jej poprzeczkami - to znaczy obciąłem od nich tą zagiętą, w rzeczywistości niosącą część i przykleiłem nową - cieńszą i szerszą z płyty polistyrenowej 0,5mm. Na zdjęciu poniżej widać gotowe poprzeczki: Po lewej stronie zdjęcia nieprzerobioną, trzy sztuki po prawej stronie - już po przeróbce:

 

frame03.jpg

 

Może różnica nie jest zbyt wyraźna na zdjęciu, ale mnie się efekt podoba, nie było też z tym dużo roboty, a poprzeczki i tak wymagały poważnego szlifowania. Kiedy już były gotowe, skleiłem ramę i przymocowałem ją taśmą do zbiornika, żeby się ułożyła. Teraz kilka dni sobie tak poleży, żeby nie była krzywa - to znaczy nie bardziej krzywa i nie w inny sposób niż zbiornik. Przy okazji - na zdjęciu widać zniekształcenie spowodowane soczewką aparatu - aż tak bananowata jak na zdjęciu to ta cysterna nie jest:

 

frame04.jpg

 

Następnym krokiem będzie pomalowanie spodu zbiornika, pomiędzy podłużnicami ramy.

 

A ja dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Łukasz, kozi84 - wielkie dzięki za komentarze! Na razie prace trwają, chociaż do pokazania jeszcze nic nie ma. Myślę, że z błotnikami będzie dobrze, co ciekawe u mnie nie ma przednich błotników - chyba je dorobię. Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.