Skocz do zawartości

Artkove Ceskoslovenske Patnactky - Eduard 1/72


Artek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na razie tak zaznaczam, że niebawem mam zamiar się za ten zestaw zabrać. Będą to pierwsze od baaaaardzo dawna samoloty w 1/72 w moim wykonaniu, więc wszelkie rady, porady, wskazówki - byle sensowne - będą miło widziane.

 

Może coś o samym zestawie. Jak wiadomo chodzi o zestaw Eduarda, z którego można wykonać jednego Miga-15 i jednego bis-a. Pudło przeogromne, w środku całkiem sporo części. Wypraski są bardzo dobrej jakości, jak na mój gust. Wszystko ostre, ładne. Są też maski, blaszki, nieco żywic.

 

Dokupiłem dwa dedykowane zestawy tzn. klapy do bis-a i także do niego hamulce aerodynamiczne.

 

DSC09690_zpsf591beb4.jpg

 

DSC09691_zps5ded42f6.jpg

 

DSC09692_zps0a05b113.jpg

 

DSC09693_zpsd1a43b7a.jpg

 

DSC09694_zpsff0dccc1.jpg

 

DSC09695_zpsb640475d.jpg

 

DSC09696_zps9f2db221.jpg

 

Tak mniej więcej wygląda to co w zestawie i to co do niego dokupiłem.

 

Teraz malowania. Cóż, oba będą czechosłowackie.

Pierwsze to MiG-15 z nr. bocznym EP-02. Zgodnie z tym co napisał Edek w instrukcji, samolot ten należał do grupy pokazowej biorącej udział w air show na lotnisku Praga - Ruzyne we wrześniu 1955 roku.

I z założenia ten model ma być odpicowany, błyszczący, nówka sztuka nieśmigana. Tak się on prezentuje.

2113-c_zps8baeb308.jpg

 

Drugi model to MiG-15bisSB z nr. bocznym 3137. Wg. Eduarda samolot ten należał do 30 Pułku Lotnictwa Myśliwsko - Bombowego. Ponieważ była to końcówka lat '70, więc model będzie bardziej zmęczony służbą. Pootwierane na pewno będą hamulce i klapy, a czy coś jeszcze to się okaże.

2113-i_zps5fb61e89.jpg

 

Obie sylwetki pochodzą ze strony www.eduard.com

 

 

Tyle pisania, jak coś porobię, podrzucę fotki.

 

Pozdrawiam

Artek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie robię MiG-a 15 Edka w polskim malowaniu. Na chwilę obecną jestem na etapie kabiny pilota. Wcześniej przymierzyłem dyszę silnika do połówek kadłuba i jest ciut za szeroka. Musiałem ją lekko podpiłować aby połówki kadłuba się zamknęły. Dotyczy to wersji MiG 15, w bisie jest ok. Być może to przypadłość tylko mojego egzemplarza w wersji Overtrees.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie czechosłowacki też kusi, a dokładnie ten co ma na sumieniu jednego jankeskiego myśliwca.

Podczas gdy Jarecki otrzepywał się po lądowaniu na Bornholmie, to dzielni bracia Czesi i Słowacy dawali srogi odpór imperialistycznym naruszycielom socjalistycznej przestrzeni powietrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ci będę Timi makaron na uszy nawijał - kryzys jest, ojro drogie. ;) Trafił się w dobrej cenie fajny, dokładny zestaw to wziąłem. Może nie będzie porażki.

 

Ale wracając do tematu. Chcąc być fajnym kupiłem do malowania tych piętnastek Supermetalici z Gunze. 01 i 04. I teraz pytanie czy do rozcieńczania można użyć Mr Color Thinner czy musi być Leveling Thinner?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam

 

Coś tam zacząłem skrobać. Trochę poprawiłem co mi przyszło do głowy - otwory w fotelach, drucik tu drucik tam.

Tak się to przedstawia w chwili obecnej.

IMG_0058_zps8612738d.jpg

IMG_0059_zpsf8a2f368.jpg

IMG_0060_zps122b6708.jpg

IMG_0061_zpse4963339.jpg

 

Dalsze fotki wkrótce

 

Pzdr

Artek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Z mocnym opóźnieniem ale są fotki. Jak widać kokpity gotowe, starałem się je nieco zróżnicować, żeby było widać zużycie itp. na starszym egzemplarzu dorzuciłem troszkę brudu i obić. Fotki w dużym powiększeniu, więc niekiedy różne dziwności wychodzą ale na żywo jest ok.

IMG_0088_zpsc3174ee8.jpg

IMG_0089_zps15841ea0.jpg

IMG_0090_zpsf9bc18c2.jpg

IMG_0091_zps98858937.jpg

IMG_0095_zps5eb0adaa.jpg

 

Pozdrawiam

Artek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam

Działam cały czas z piętnastkami na tyle na ile starcza czasu. jak widać obie maszynki w formie zaawansowanej już i w sumie niedużo zostało do zrobienia. sklejanie kadłubów było w miarę bezproblemowe. Kłopoty pojawiły się przy wklejaniu pokryw lawety uzbrojenia ( tak się to chyba nazywa). Zapraszam do oglądania.

IMG_0104_zps052b3bea.jpg

IMG_0105_zps08090271.jpg

IMG_0107_zps01e53a34.jpg

IMG_0109_zpse810094e.jpg

IMG_0108_zps161f64b1.jpg

IMG_0106_zps488ebc50.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykończyłeś na gładko połączenie skrzydła z kadłubem, ale to nie jest dobry pomysł.

Ta biała (zaszpachlowana) łamana linia, to krawędź owiewki tego połączenia i powinna być uwzględniona na modelu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam

 

No i dobrnąłem do momentu malowania. Jak widać piętnastki gotowe do malunków, także pierdółki, które będą doklejane później, są przygotowane. Modele malowane będą Supermetallicami Gunze. mam dwa kolory, spróbuję coś pokombinować z różnorodnością paneli.

 

IMG_0242_zps097c0dbd.jpg

IMG_0243_zps9bb14413.jpg

IMG_0244_zps9dca2a61.jpg

IMG_0245_zpsbea1f6aa.jpg

IMG_0246_zpsf28795d3.jpg

 

Pozdrawiam

Artek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.