Skocz do zawartości

Mi-14


imt

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 105
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Prace postępują:

 

Mi-14PL-no-1012-copy-mod1.jpg

 

Heh... A do monografii będą może jakieś kalki? ;P

No właśnie mam z tym trochę problem (Mi-14 PL TOP Guna w szafie)... O ilę orkę to można namalować aero to te żółte napisy mnie przerastają. Na drukarce żółty drukowany na kalkach clear = totalna klapa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Orki były 4 warianty. Ostatni wariant bez napisu na pływaku. Pozostaje więc tylko napis użytkownika. A tak swoją drogą jak policzyłem było ponad 50 wariantów malowania na wszystkich 14-kach (PŁ i PS) jest więc w czym wybierać.

Najbardziej nietypowe było to:

 

http://www.airplane-pictures.net/image10793.html

Kilkanaście odcieni w stylu radosna twórczość tym, co mam pod ręką:-)

 

Kwestia kalek- oficjalnie nie wiem. Nieoficjalnie - być może ;-) Coś tak czuję, że nadchodzący rok coś przyniesie. Ale na pewno nie z Mikołajem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacyjnie...

Śmigłowiec (burtowy) 1012 którego fotki Zamieściłeś został ..że się tak wyrażę zgwałcony, to jest - brutalnie przerobiony na wersję SAR'owską...

...dodam że szczególnie mnie to zabolało, bo to tym PŁ-em pierwszy raz startowałem w Darłowie...

 

Nadmieniam, że gwałtów jeszcze nie koniec- wkrótce 1009 zostanie wydmuchana.

 

I jeszcze, żeby to było robione z sensem...

 

Echch....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Panowie, czy ktoś kiedyś analizował kolory Mi-14 pod według wzornika FS lub RAL?

Akurat to robię, dla wszystkich malowań i kamuflaży (to, co się oczywiście da), a chciałbym mieć jakiś materiał porównawczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Mariuszu

Z doświadczenia lepszy w europie jest RAL bardziej dostępny w mieszalniach , FS głownie Stany.

W modelarstwie NIBY posługujemy się FS co jest bzdurą bo nieliczni dysponują katalogiem autentycznym FS a reszta to czysta teoria i dywagacje na temat a mi się wydaje.

WZL używają farby jaką mają i tak naprawdę to przed Panem wielka praca porównawcza , bo i katalog autentyczny RAL nie będzie posiadał danego koloru.

Jedyny pomocnik to przepis na mieszankę wg proporcji dla danego przoducenta farbek. Tu też jest utopia bo im też zmieniają się odcienie.

RAL i dany statek powietrznu dany okres i dany zestaw kolorów wg RAL.

Ideałem było by dołączenie wkładki z autentycznym kolorem ze statku powietrznego i zostawić pole do popisu mądralą forumowym jak co mieszać .

Przecież zawsze będą osoby z postawą roszczeniową , wiecznie niezadowoleni. Im nigdy się nie dogodzi ,

Angole mówią " Niezbędne akceptowalne minimum za maximum"

 

PS

Mam parę katalogów z autentycznymi kolorami malowanymi , próbkami

HUMBROL , HUMROL Autentic , REVELL , RAL , SIGMA , Life Coulor ,

Więcej nie pamiętam są do pańskiej dyspozycji ,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku- próbki kolorów mam na kawałkach blachy, które wykonałem podczas malowań. Reszta to niestety pamięć i porównanie ze zdjęciami. Częstokroć się zdarzało, że mieszaliśmy farby w dużych 25litrowych baniakach na oko, a i producent, czy zakład remontowy używali tej samej metody.

Posługuję się jednak FS-ami, a konkretnie tą stroną:

 

http://www.colorserver.net/showpalette.asp?fs=35466+35187&group=5&cmd=append#search

 

tym bardziej, że zaznaczę, że są to kolory przybliżone (oko, profil kolorów na monitorze itd). Trzeba zostawić pole popisów dla mądrali od kolorów;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Mariuszu , eureka ,

Wiem dysponuje Pan tym czym może , ale jak na początku poda Pan dowolność , to niepewność pozjada zapał przy budowie modeli , ok wiem że Mi-14 w skali to rzadki model , jest kartonówka i żywica , ale jak ktoś zechce to może zbuduje od podstaw.

Pomysł z dawnych lat , AJ-Press , zmaieścił kiedyś w swoim wydawnictwie

próbki kolorów RLM dobrane wg FS i praktyki Jarosława Wróbla .

Były to w 95,9% autentyki.

Ma Pan łatwiejsze zadanie bo ma Pan próbki na blaszkach i wiedzę nieopisywalną a ja mieszalnię na 100% pewniaka i dwie pieczenie na jednym ogniu . Reszta na PW lub osobiście

 

Pozdrawiam

TB

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku nie zmienia to fakty , że to nie są fizyczne kolory , jest to "język" opisujący dane kolory :(

Ja myślę o wklejce z kolorami .

Fizycznym jest RAL -Tabela kolorów fizycznie istniejąca do dotknięcia i przytknięcia próbki do badanego obiektu.

Kolory dobiera się w większości lakierni wg RAL ,

W poligrafi wg Cmyk, Pantone , Ral

Tak samo FS - tu problem bo nieliczni mają FS katalog .

Jest jeszcze Pantone .

Sęk w tym aby podać ten jedyny właściwy kolor jego odcień .

Nie na "szkle" czy wydruku z drukarki , bo to fikcja .

Ja mogę zmieszać kolory , naniosę na płaszczyznę , a może ktoś to pookleja ja nawet zawiozę na gilotynę do pocięcia nie wiem jaki nakład . Tak czy siak Darłowo mnie nie ominie .

Pozdrawiam TB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o fizyczne kolory to masz zupełną rację. Jeśli ktoś zdecyduje się (np. Vallejo ) na produkcję zestawów farb do darłowskich "14" to bez RAL-u nie podchodź.

 

Wydaje mi się, że Mariuszowi chodzi o podglądowe opisanie barw które sam mieszał i wyszło mu coś co może nawet nie mieścić się w katalogach firmowych.

Czym szerzej opisze barwy Mi-14 w "tym czymś" tym lepiej do potencjalnych posiadaczy modeli. Ja mam dwa.

 

PS. Mariusz puść mi pustego maila, bo ten z nowym mailem zapodział się. Plik w pdf ma 1 MB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wracając do tematu- udało mi się opisać FS-ami mieszane kolory, czas pokaże, czy dokładnie.

A teraz nowość:

 

http://www.airplane-pictures.net/image127362.html

 

http://www.airplane-pictures.net/image127360.html

 

Z dużej orki ostała się mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... To jest na drzwiach nad 2 okienkiem?

 

Choć tyle z tego oryginalnego malowania zostało... ;)

 

Zgadaza się. Identycznie jak na Mi-14PS nr A-1016 i 75137.

 

Dla smaczku:

 

str65-1.jpg

 

Całość ukaże się na przełomie czerwca/lipca w języku angielskim. Udało się upchnąć 413 zdjęć i sporo rzutów bocznych.

 

Powiem jedno- fajansu nie będzie, starałem się ogarnąć temat "pod modelarzy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.