Skocz do zawartości

Santisima Trinidad 1:90 by Dj Ins@ne


Dj Ins@ne

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...
  • Odpowiedzi 90
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam ponownie

 

Dzięki za słowa zachęty...

 

Przedstawiam moje dokonania na kolejnym etapie prac. Obecnie osiągnąłem stan "surowy zamknięty"

 

15a922037f41b695m.jpg

 

f2bc266f4c107200m.jpg

 

 

Trochę się namęczyłem z formowaniem deseczek na poszycie. Ogólnie chyba jednak wyszło w miarę dobrze. Po oszlifowaniu i zaszpachlowaniu efekt powinien być wystarczający do równego położenia raminu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorszą robotę masz za sobą przynajmniej ja nigdy nie przepadałem za tym etapem budowy. Kadłub w części dziobowej bedziesz robił z klocka, czy też obijesz listewkami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robota z deseczkami, była rzeczywiście nużąca. Kilka razy traciłem motywację, ale jakoś dałem radę. Najgorsza była rzeźba z wycinaniem ambrazur. Pokaleczyłem sobie całe ręce. Dodatkowo starałem się kłaść wszystko w miarę równo, żeby potem za bardzo nie szlifować i szpachlować. Cały czas miałem także stresa, czy mi materiału wystarczy.

 

Wypełnienie na dziobie i rufie będzie z klocka. Z deseczek nie uzyskałbym takich profili. Jak to skończę i uda mi się uzyskać pożądany kształt to wtedy będę mówił o tym że mam najgorsze za sobą... Potem to już szlif, szpachelek i oklejamy na gotowo raminem. Sama przyjemność.

 

Choć do końca nie wiem jak to będzie, bo niestety muszę opuścić moją pracownię, gdyż za miesiąc przyjdzie na świat nowy obywatel i zajmie lokal.

Cóż będę się musiał gdzieś z majdanem przenieść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

witam po dłuższej przerwie. Musiałem dojść do siebie po narodzinach córeczki. Z tego też względu musiałem także od początku sobie zorganizować warsztat pracy. Ta jednak nie ustała i cały czas w stoczni stukają młotki. Obecnie zakończyłem już prace przygotowawcze i oklejam kadłub raminem i mahoniem - czyli ostateczną powłoką. Prace są na następującym etapie zaawansowania:

db15fc5c58c3b2afm.jpg

e05bf84862150f5bm.jpg

f76e2a4c12031d44m.jpg

 

Czasu mniej niż kiedyś ale jakoś idzie. Najgorsze jest dopasowywanie klinowych wstawek. Robię to metodą prób i błędów. Zajmuje to sporo czasu i wymaga cierpliwości. Może ktoś ma na to jakiś patent ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam po dłuższej przerwie. Jednak praca nad żaglowcem nie ustała - tylko etap był naprawdę żmudny. Jednak dałem radę i mimo zwątpień jakoś to przebrnąłem.

 

Model został pokryty ostatnią warstwą deseczek z raminu i mahoniu. Jest wstępnie oszlifowany a część ciemniejsza dodatkowo wyszpachlowana.

Moje dokonania wyglądają nastepująco:

5c3781e211a23913m.jpg

9456a7f994327d08m.jpg

479de1f571d1a6aam.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi krzywiznami to rzeczywiście była niezła rzeźba. Tym bardziej nie bardzo mam doświadczenie z drewnem i dopiero poznaję jego właściwości. Za słowa otuchy dziękuję i myślę że częściej teraz będę publikował, gdyż więcej się powinno teraz dziać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam i życzę szczęśliwego nowego roku !!!

 

Przy okazji prezentuję stan obecny okrętu. Przybyły odbojnice - wyszlifowane i zaszpachlowane ale jeszcze nie pomalowane ( na czarno ). Wyciąłem już także otwory pod ramki ambrazur. Ogólnie jest dobrze bo wreszcie będę mógł się zabrać za wyposażenie pokładu. Przed tym jednak chcę model jeszcze wyczyścić z pyłu i wstępnie polakierować burty.

 

d82b69fdee1021f0m.jpg

2139519817c54ae1m.jpg

28e77a8f33db2e80m.jpg

01e746c6f220db59m.jpg

 

Nie wiem na ile to widać na tych zdjęciach ale zrobiłem błąd przy przyklejaniu najwyższego rzędu odbojnic. Na jednej z burt uciekła mi listwa i całość jest o 2-3 mm za wysoko. Niestety jak klej złapał to był koniec i tak musi zostać. Mam nadzieję, że jak przyjdą ramki i wanty to nie będzie tak tego widać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okręt, jak i model, rzeczywiście był wielki. To było zresztą jego główną wadą. Podobno był nazywany El Ponderoso czyli powolniak, słoniowaty. Rozwijał maxymalnie tylko kilka węzłów Z tego też powodu służba na nim był bardzo ciężka i nużąca. Pomimo ogromnej ( teoretycznie ) siły ognia nie sprawdził się i został łatwo unieszkodliwiony przez angielskie okręty podczas bitwy pod Trafalgarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

witam

 

Aby oderwać się trochę od dłubania przy kadłubie zrobiłem szalupę. Tę większą z dwóch jakimi dysponowano na okręcie. Trochę było z tym roboty ale jakoś poszło. Jak to wygląda przedstawiam poniżej. Jest to stan surowy, jeszcze przed lakierowaniem. Dlatego gdzieniegdzie widać ślady kleju.

 

460ea74fcd024b5dm.jpg

89d786833b37c1e1m.jpg

 

Generalnie to łódeczka musiała być ogromna. Okręt jest w skali 1:90. Ciekawe jak ją wodowano i wyciągano. Z pewnością tęgich chłopów musieli mieć do tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Roboty nabrały tempa, choć przez zimno ( moja kanciapa jest nieogrzewana ) mam trochę problemów z wolno schnącym lakierem. Jednak jak to mówią każdy dzień zbliża nas do wiosny.

 

Jak widać na załączonym foto rozpocząłem wyposażanie pokładu. Na pierwszy ogień poszły gretingi oraz schodnie.

 

e34123c6d9e39945m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

witam

 

Powoli prace idą na przód. Teraz już tak bardzo postępów nie widać ponieważ jest dużo dłubania przy szczegółach. Jak widać na zdjęciach zakończyłem prace nad lukiem.

 

 

6431bc69aa3c0421m.jpg

 

Mam tylko nadzieję, że mi kul armatnich wystarczy. Do zestawu dali mniejsze niż w opisie, skutkiem czego więcej ich weszło do magazynku na 2 pokładzie. Zobaczymy, najwyżej poszukam jakiś starych łożysk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
witam

 

Powoli prace idą na przód. Teraz już tak bardzo postępów nie widać ponieważ jest dużo dłubania przy szczegółach. Jak widać na zdjęciach zakończyłem prace nad lukiem.

 

 

6431bc69aa3c0421m.jpg

 

Mam tylko nadzieję, że mi kul armatnich wystarczy. Do zestawu dali mniejsze niż w opisie, skutkiem czego więcej ich weszło do magazynku na 2 pokładzie. Zobaczymy, najwyżej poszukam jakiś starych łożysk...

 

W razie gdybyś miał problemy z kulami polecam Ci taki sklep:

 

http://www.cornwallmodelboats.co.uk/acatalog/caldercraft_cannon_shot.html

 

Wysyłka z UK to 1,5 Ł, dochodzi w tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
witam

 

Powoli prace idą na przód. Teraz już tak bardzo postępów nie widać ponieważ jest dużo dłubania przy szczegółach. Jak widać na zdjęciach zakończyłem prace nad lukiem.

 

 

6431bc69aa3c0421m.jpg

 

Mam tylko nadzieję, że mi kul armatnich wystarczy. Do zestawu dali mniejsze niż w opisie, skutkiem czego więcej ich weszło do magazynku na 2 pokładzie. Zobaczymy, najwyżej poszukam jakiś starych łożysk...

 

W razie gdybyś miał problemy z kulami polecam Ci taki sklep:

 

http://www.cornwallmodelboats.co.uk/acatalog/caldercraft_cannon_shot.html

 

Wysyłka z UK to 1,5 Ł, dochodzi w tydzień.

 

 

 

Dzięki za info. Fajny sklep i ceny mają w miarę sensowne. Jak będzie potrzeba to na pewno skorzystam. Póki co zobaczymy, obliczyłem że będzie mi brakowało tylko 1 kuli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Powoli prace idą na przód. Teraz już tak bardzo postępów nie widać ponieważ jest dużo dłubania przy szczegółach. Jak widać na zdjęciach zakończyłem prace nad lukiem.

 

 

6431bc69aa3c0421m.jpg

 

Mam tylko nadzieję, że mi kul armatnich wystarczy. Do zestawu dali mniejsze niż w opisie, skutkiem czego więcej ich weszło do magazynku na 2 pokładzie. Zobaczymy, najwyżej poszukam jakiś starych łożysk...

 

Przeczytałem wszystkie posty od rufy po bakburtę i podziwiam i zazdroszczę na tą krótką chwilę.

 

Modele rzeczywiście są piękne, lecz wkrótce będzie mowa o skali 1:1 jeśli to co planują moi sponsorzy się uda, będzie Polski Galeon.

 

Teraz wiecie co robię, starczy mi tylko czasu, by o 4 nad ranem poczytać i obejrzeć Wasze mniejsze wspaniałe okazy, które staną się przyczynkiem giganta.

 

Swoją drogą, gratuluję narodzin. Ciekawi mnie co będzie pierwsze: "tata" czy "statek" ;) bo mówi się że wilkiem jest się z krwi :P

 

 

Życzę powodzenia w realizacji przedsięwzięcia. Gdy zacznie się coś dziać proszę o info, gdzie można śledzić postępy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

witam

 

 

Tak jak prezentuję na poniższych zdjęciach prace posuwają się naprzód.

 

fdc2ddff38f159dcm.jpg

c47028e930a369a3m.jpg

 

Przybyła stewa, poręcze, oraz wykończenie pokładu bukszprytu - wygódki dla załogi. Ciekawe czy te dwie wystarczały dla takiej ilości ludzi...

 

Ogólnie bez problemów. Trochę trudności nastręczyło poprzeczne gięcie deseczek mahoniowych, trochę przeklinania i dało radę. Ogólnie efekt jest chyba dobry. Udało się uniknąć zagięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pięknie się prezentuje a co do kul armatnich można wykorzystać jakieś może łożyska bądź ciężarki na ryby w każdym sklepie wędkarskim są takie w zestawie nie sa one drogie a wielkość kulek tam jest rożna i nie sa one ciężkie parę gram...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.