Skocz do zawartości

DUCATI 1199 PANIGALE - model z drukarki 3D


Maverick33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W przerwie aby znaleźć natchnienie modelarskie postanowiłem wykorzystać swoją drukarkę 3D DaVinci 1.0 do wydrukowania i złożenia modelu motoru DUCATI 1199 PANIGALE.

Model znalazłem na stronie https://www.ultimaker.com/blogs/news/2014/09/03/3d-printed-ducati-1199-superbike

Model składa się 40 części. Po wydrukowaniu wystarczy troszkę obrobić i model daje się złożyć prawie bez kleju.

Nie jest to tak szczegółowo wykonany jak model Tamiya ale i tak się ładnie prezentuje.

Części wydrukowałem w najwyższej jakości jaką daje drukarka z materiału ABS.

Potem większość części wylądowała w komorze z oparami acetonu (własnej konstrukcji) w której nastąpiło wygładzenie wydruków.

Farby uzyte to farby Tamyia oraz czerowny kolor - farba samochodowa - kolor Ducati.

A teraz parę zdjęć.

 

Mi_duc1.jpg

Mi_duc2.jpg

Mi_duc3.jpg

Mi_duc4.jpg

Mi_duc5.jpg

Mi_duc6.jpg

 

Przy następnym braku natchnienia wydrukuje i złoże parowóz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majac drukarke to koszt samego wydruku wyszedł mi może 20 zł + farby Tamiya 30 zł + farba z mieszalni czerwona - 20 zł

Jak juz pisałem nie jest to szczyt jakości i detali ale ładnie sie prezentuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majac drukarke to koszt samego wydruku wyszedł mi może 20 zł + farby Tamiya 30 zł + farba z mieszalni czerwona - 20 zł

Jak juz pisałem nie jest to szczyt jakości i detali ale ładnie sie prezentuje

 

gdybym miał taką drukare to bym felgi drukował. i fotele itd może pasy, i detale do samochodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie mylę, że jest to pierwszy model 3D na tym forum, więc medal się należy.

Przydałyby się lepsze zdjęcia.

PS. Czy zrobiłbyś mi oponę lub całe koło do mojego modelu ciężarówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największe ograniczenia drukarek 3D to materiał. Do pracy drukowaliśmy nieraz modele do badań aerodynamicznych w 3D i każdy materiał po jakimś czasie tracił swoje właściwości. ABS po kilku latach robi się bardzo kruchy - pęka i rozwarstwia się na łączeniu kolejnych warstw. Żywice z kolei tracą geometrię, i to w zależności od masy i geometrii już nawet i po kilku miesiącach.

 

Niemniej jednak druk matrycy na drukarce 3D i zrobienie silikonowych form a później odlanie kopii w żywicy to powinno być to moim zdaniem. Sama technologia daje ogromne możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam serdecznie, model wyszedł świetnie. Ja również jestem w trakcie drukowania i składania tego modelu

W tym momencie prace trochę zwolniły ponieważ mam zlecenie na druk części do diorami kolejowej ale jak ukończę to też się podzielę efektem końcowym

 

Na dzień dzisiejszy mam wydrukowane przednie zawieszenie:

 

 

10885403_877967165567682_3855108321176670057_n.jpg?oh=c6d225932d1648ca0f519490ce80bdb9&oe=552B6A9E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.