Skocz do zawartości

Jakowlew Jak 1b 1PLM nb48 - Accurate Miniatures 1/48


klugi

Rekomendowane odpowiedzi

P1100469-Edit.jpg

 

Jakowlew Jak 1, oryginalnie oznaczony I-26 powstał w OKB 115 pod kierownictwem Aleksandra Jakowlewa na osobiste zalecenie Józefa Stalina. Oblot prototypu wziął miejsce 13 stycznia 1940 roku. Liczne wady nie pozwoliły na przejście prób państwowych, podczas nich wykryto 123 usterek. Nie zależnie od wad postanowiono skierować samolot do produkcji seryjnej. Poprawki były wdrażane podczas budowy, nawet w różnych samolotach tej samej serii. Jak 1b, przez wiele lat mylnie nazywany Jak 1M, to rozwojowa wersja z obniżonym kadłubem, opływową kabiną oraz zmienionym uzbrojeniem.

 

Samolot 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Warszawa z numerem bocznym 48 został podarowany Lotnikom Polskim przez Wolfa Messinga, do czynu tego namówiła go Wanda Wasilewska. Przed dostawą do pułku samolot otrzymał napis fundacyjny w języku Polskim i Rosyjskim. Jak 1b nb.48 różnił się nieco od reszty Jaków pułku, pochodził on z innej fabryki, prawdopodobnie 153 w Nowosybirsku. Według wspomnień Medarda Koniecznego, pilota samolotu 48 i zastępcy dowódcy do spraw polityczno-wychowawczych, napis fundacyjny został zamalowany przed odejściem pułku na front. Ciekawostką jest to że napis fundacyjny istniał także na innym samolocie pułku, mianowicie na Jaku 1b nb. 13 Edwarda Chromego. Według wspomnień Koniecznego samolot z numerem bocznym 48 został uszkodzony przez artylerie przeciw powietrzną a po naprawie polowej wykonanej przez mechanika Józefa Trzeciaka przeżył wojnę do końca. Jego dalsze losy są nie znane dokładnie, według Koniecznego został pomocą techniczną na uczelni, dowody potwierdzające to jednak nie istnieją.

 

napis-nb13.JPG

nb48-konecznytrzeciak.JPG

nb48-trzeciak.JPG

 

Budowa modelu Jak 1b firmy Acurate Mniatures sprawiła mi dużo przyjemności, była też dość dużym wyzwaniem. Starałem się odtworzyć oryginał wiernie, brak dokumentacji oraz wdrążanie poprawek w tłoku budowy seryjnych samolotów utrudnia budowę prawdziwej repliki. Do pomocy posłużyłem się publikacjami; Skrzydła W Miniaturze Jak-1M - Zbigniew Lurnac, Monografie Lotnicze Jak 1 Jak 3 - Robert Bock, Lotnictwo z Szachownica, Nr 51 - Jaki Wolfa Messinga - Wojciech Zmyslany, oraz wspaniała wiedzą kolegów z forum. Podczas budowy modelu dodałem/zmieniłem; osobne stery wysokości/kierunku, uchwyt drążka, ekwipunek kabiny , pasy pilota, rury wydechowe, wlot sprężarki, rynnę kaemu, celownik, golenie podwozia, linki hamulcowe, drzwiczki kółka ogonowego, rurka pitota, zamocowanie antenki na stateczniku, uchwyt kabiny, światła pozycyjne i umocowanie śmigła. Model reprezentuje samolot podczas jesieni 1944 gdy pułk operował z mokrego lotniska polowego w Zadybiu Starym.

 

Zapraszam do Galerii

 

Na początek kilka ujęć z warsztatu

IMG_0788.jpg

P1060750.jpg

P1080594.jpg

P1080679.jpg

 

A tu ukończony model

P1100439.jpg

P1100446.jpg

P1100449.jpg

P1100450.jpg

P1100453.jpg

P1100456.jpg

P1100458.jpg

P1100505.jpg

P1100506.jpg

P1100507.jpg

 

 

I trochę przybliżeń

P1100473.jpg

P1100481.jpg

P1100483.jpg

P1100485.jpg

P1100489.jpg

P1100493.jpg

P1100494.jpg

P1100502.jpg

P1100496.jpg

 

I na koniec jeszcze taki klimat

P1100410-Edit.jpg

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejałem 1B z Mistercraft w 1:72. Niestety, model przerósł moją cierpliwość i umiejętności… Muszę poszukać tego Jaczka w bardziej wdzięcznym zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekny ! Fajne podwozie. W ogóle dużo fajnych detali. Co jest na tych korkach od zbiorników na skrzydłach ? Czy to w ogóle są korki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.