Skocz do zawartości

BM-21 <<GRAD>> 1:35 ALANGER


Majorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Kiedy przeczytałem o Zimowym konkursie Modelwork, nie musiałem się długo zastanawiać czy i z jakim modelem wystartuję . Na półce w mojej pracowni, leżał już (bodajże od kwietnia) model „BM-21 <>”.

 

O to fotki In-Box’a:

68ea2ba06e9db41dm.jpg d738981073f3a9a3m.jpg 27547c90a0ec69aam.jpg f9d9d2321b0648bdm.jpg

 

A teraz może coś o samym pojeździe:

Jest to sowiecka polowa wyrzutnia rakietowa skonstruowana w latach 60tych.

Wyrzutnia BM-21 została zaprezentowana po raz pierwszy w 1964 roku na defiladzie w Moskwie podczas obchodów obchodów ewolucji październikowej. W następnych latach była szeroko eksportowana, wśród jej użytkowników znajduje się także Wojsko Poslkie.

Podobnie jak inne typy wyrzutni artyleryjskich BM-21 jest przeznaczona do ostrzeliwania celów powierzchniowych, najczęściej oddziałów w rejonach ześrodkowania.

BM-21 posiada 40 (4x10) prowadnic rurowych zainstalowanych na zmodyfikowanym podwoziu samochodu Ural-375D(6x6). Pakiet prowadnic wraz z kołyską jest osadzony na obrotowym łożu przymocowanym do ramy samochodu. Kąty ostrzału w poziomie są dla małych kątów podniesienia ograniczone z powodów bezpieczeństwa (wyloty prowadnic znajdują się na wysokości kabiny). Prowadnice mogą być naprowadzane elektrycznie lub ręcznie. Pociski są odpalane elektrycznie. Celownik mechaniczny, kątomierz działowy oraz mechanizm sterowania napędami kierowania umieszczony jest na wysięgniku z lewej strony wyrzutni.

Standardowym typem pocisku wystrzeliwanym z BM-21 jest M-21OF z głowica odłamkową. Ma on masę 66 kg i długość 2870 mm. Jego donośność wynosi 20 400 m. W Polsce powstała rodzina pocisków Feniks-Z które dzięki zastosowaniu nowoczesnego paliwa rakietowego maja zasięg ponad 40 km. Pociski na torze lotu są stabilizowane zarówno brzechwowo, jak i obrotowo (niewielką prędkość kątową nadaje im występ prowadzący współpracujący z bruzdą rury wyrzutni). Pociski są dostarczane na stanowisko ogniowe przy wykorzystaniu samochodów amunicyjnych ZiŁ-152 lub Star. Pociski tego samego typu mogą być odpalane z sowieckich wyrzutni Grad-W i czechosłowackich RM-70.

Powyższy tekst pobrany jest z wikipedii.

 

I jeszcze link - żeby było ciekawiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Niestety tymczasowo nie mam dogodnego stanowiska do pracy, więc prace nad modelem będą się posuwać powoli . Mimo to poradziłem sobie z pierwszymi elementami podwozia. Było ciężko. Model ma wiele nadlewek, przez co większość czasu siedziałem szlifując elementy . Jeśli chodzi o barwy w jakich będzie, to jeszcze nie jestem pewien i właśnie szukam tego, który będzie mi się najbardziej podobał(jeśli macie coś interesującego to proszę o podesłanie).

 

A oto wyniki mojej dotychczasowej pracy:

 

308f596e3085555em.jpg

Elementy podwozia przygotowane do sklejenia.

 

7fc6b44b1d493143m.jpg

Podwozie po sklejeniu pierwszych elementów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej w sowieckim, jednolitym malowaniu:

całe nadwozie w kolorze matt olive drab H155

zaś podwozie matt black H33

Tak jak to jest na instrukcji, ale jeszcze nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o oznaczenia to mam mały problem... Nie ma kalek :/ Ale wydaje mi się, że w ogóle ich nie było, ponieważ na instrukcji nie ma nawet pokazane gdzie takowe naklejać. Jestem w trakcie szperania po internecie, więc może coś znajdę. Myślałem także, aby zrobić takiego, jaki stoi w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Mam nawet własne fotki tego pojazdu!!! Ale nie wiem dokładnie jakim kolorem musiałbym go pomalować... :/ a jeśli chodzi o oznaczenia (UKW 2185) to chyba bym sobie poradził.

 

Oto zdjęcia:

 

24da92210f3bb716m.jpg 0c240d0a493d078dm.jpg 85486e99f23a7b53m.jpg

 

I jeszcze jedno zdjęcie znalazłem na stronie muzeum. http://www.rzeszow.mm.pl/~jowitek/MWP.html

 

Jeśli ktoś ma jakieś informacje na temat oznaczeń i ewentualnie malowania do GRADA i chciał by się nimi podzielić to był bym bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem także, aby zrobić takiego, jaki stoi w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Mam nawet własne fotki tego pojazdu!!! Ale nie wiem dokładnie jakim kolorem musiałbym go pomalować...

 

Jak pomalujesz go H155 też będzie dobrze. Ewentualnie mała modyfikacja - H155 z domieszką H159 (khaki drab).

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet dobrze się składa, bo mam obydwa kolorki ;)

 

A jeśli chodzi o oznaczenia, to z czego najlepiej zrobić szablon?? czy dobra by była taśma maskująca?? Mógłbym wyciąć na niej napis, nakleić na drzwiach i pomalować aerografem na biało. A może są jakieś lepsze sposoby??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój sposób jest dobry, choć ja bym taśmę maskującą Tamiyii zastosował. Będzie lepiej się w niej wycinać niż w zwykłej taśmie samoprzylepnej.

 

Można też zlecić zrobienie białych kalek. Robisz projekt w Corelu i wysyłasz do firmy, która ci to drukuje. Namiary ma Grzes.

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie polskiej wersji to pikus. Wiecej pracy kosztowac Cie bedzie przerobka kabiny Urala 4320 na 375.

 

A czy masz może jakieś plany kabin Czym one się różnią Ja w internecie znalazłem jedynie plany do GRADA w skali 1:35, co z resztą bardzo mnie ucieszyło! Nie mam jednak szczegółowych planów kabiny. pomocy:

 

Oto one:

 

b847867c1e2c27e7m.jpg 8dafac9558b170fcm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planow kabiny niestety nie mam. Na Twoich jest wlasnie 375-ka. Czym sie roznia ? Glownie zastosowanym silnikiem ale ten mozesz sobie darowac. Reszte widac na fotkach. To wlasnie konwersja do takiej przebudowy. Zaje sie, ze robia to Czesi

 

93c02f5b1785ce15m.jpg 6a4778f55a9e6f4em.jpg e9742893dc686467m.jpg

 

Edit - Znalazlem :

 

http://www.armour-models.co.uk/model_kit_panzer_shop.html

 

Dosc drogie ale mozna sobie poradzic samemu

 

600ab29b52c0d3f0m.jpg d1dd293ecec2d575m.jpg 2a7190d5720baedam.jpg

7f0013fc09af9119m.jpg d56da4dc58b9011dm.jpg f8f2408fee6ad3b8m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie zamierzam pokazywać silnika, więc chyba w samym kokpicie nie będzie wiele przeróbek. ale dzięki, że mi o tym powiedziałeś. Poszperam jeszcze w literaturze i może znajdę jakieś zdjęcia kabiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okonek, a ile kosztuje taki zestawik żywiczny?? Bo tak sobie pomyślałem, że może warto by było kupić...

 

sokol jeszcze raz Ci dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. dziś zająłem się wyrzutnią rakiet, oto efekty mojej pracy:

 

4ac9f7bacd860cdfm.jpg

Elementy wycięte, oszlifowane i gotowe do sklejenia.

 

8e446ef7e990009am.jpg 925eba53f0187e61m.jpg 076180fd2d76bf01m.jpg

Sklejona wyrzutnie.Niestety będę musiał wzbogacić ją o parę elementów (kable, przewody etc.) aby było tak jak w oryginale. Ale to dopiero wtedy, gdy zainstaluję wyrzutnię na pojeździe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.