Skocz do zawartości

AHS Krab


Tromp

Rekomendowane odpowiedzi

Jakby nie rozdupili naszego przemysłu ciężkiego ta sami byśmy sobie takie klepali.

Jasne ;) Z kupy bata nie ukręcisz.

 

 

Corporal to nie do końca tak... Z Bumarem jest inny myk. Mniej więcej zaraz po upadku SLD zarząd upolityczniono (tzn jeszcze bardziej ;) ) i PiS z jakichś względów pozrywał dotychczasowe więzi z odbiorcami. Sytuacji nie pomogły zmiany zachodzące na Bliskim Wschodzie, po trosze wynikające z rywalizacji USA - Rosja - Chiny, po trosze z lokalnego dziadostwa. Wracając do zarządu, jak nie miał kto wesołej gromadki trzymać za twarz, to np. nie sprawdzali jakości importowanych podzespołów (T-91M dla Malezji), choć to zdarzało się i wcześniej (Rapira dla krajowych PT). Potem MON przestał zamawiać większe ilości sprzętu, przez co nie było pieniędzy (a jak szły próby "ukroruysyfikacji", tj utrzymywania się z eksportu, to wiadomo - źle...). Wyprzedano grunty, trochę maszyn, przyszły zwolnienia... Kogo wywalono? Spawaczy na przykład... Tak, tak. Goście z HSW nie bardzo mieli kogo uczyć przy ostatniej szansie danej UPG-NG. No i pan Krystowski, obecnie prezes Świdnika, były platformers, obecnie przyklejony chyba do Balcerowicza...

A sam Krab, cóż... Od początku założenia były do luftu. 53 tony posadzone na zawieszeniu wytrzymującym 49 ton... Tylko "trochę" za długo zeszło, zanim się nasi połapali, że coś jest nie tak :( Szkoda.

Z ciekawostek, możliwe, że to nie koniec kontaktów z przemysłem koreańskim Choć i Turcy sondują rynek, ale sza!

 

 

 

A z branży - wysłałem stosowne linki firmie Tololoko :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Turków TULPAR jako BWP dla BPanc i jeszcze kilka innych pozycji dla WL a od Koreańczyków cała technologia rakietowa wraz z rakietami dla opl i artylerii rakietowej... Było by fajnie

 

ps. Od Francji bym jeszcze kupił mosty towarzyszące EFA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to sami mogą się podpalać zamiast tych opon! Sami są sobie winni, ze doprowadzili do takiej sytuacji polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Teraz trzeba praktycznie wszystko od nowa, a bez zakupów połączonych z transferem technologii się nie da... A to kosztuje!

 

A tak z ciekawostek to jak by ktoś pomyślał i przeliczył to zamiast kupować od Patria Oyj licencję na Rosomaki można było dołożyć trochę więcej kasy i wykupić całą Patria Oyj lub pakiet większościowy, wtedy wartość przedsiębiorstwa była bardzo mała i było nas na to stać a teraz... :biedak:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Turków TULPAR jako BWP dla BPanc i jeszcze kilka innych pozycji dla WL

Tylko to nie bardzo tak Tulpar owszem, jest całkiem fajny (jeżeli będzie na MSPO, to obiecuję fotki), ale biorąc pod uwagę deklarowaną skalę zamówienia, wolałbym jednak robić nasz krajowy wóz. Oczywiście musiałby szeroko korzystać z importowanych i licencyjnych podzespołów, ale przecież Tulpar to składak z Altaya (czyli w sumie z K2). Co do planów MON: http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,9159,aktualnosci-z-polski,tweetupmon-uzupelnienie

Część "pancerna" to w 90% moja robota. Trzeci od lewej (http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,9150,aktualnosci-z-polski,tweetupmon-czyli-niewirtualne-rozmowy-o-modernizacji) to ja

a od Koreańczyków cała technologia rakietowa wraz z rakietami dla opl i artylerii rakietowej... Było by fajnie

I tak, i nie. Ich odpowiednik MLRS podoba mi się o wiele bardziej, niż Lynx czy HIMARS (ktoś sobie życzy fotki z MSPO? ), ALE nie może korzystać z rakiet balistycznych, a zdaje się, że to na nich najbardziej nam zależy. Czyli albo Amerykanie, albo Żydzi...

ps. Od Francji bym jeszcze kupił mosty towarzyszące EFA.

A po co, jak mamy własne, całkiem dobre? Już prędzej kupiłbym od Niemców system przeprawowy M3, albo jego tureckiego kuzyna...

Zresztą nasz przemysł powinien sobie z tym poradzić.

Jak dla mnie to sami mogą się podpalać zamiast tych opon! Sami są sobie winni, ze doprowadzili do takiej sytuacji polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Teraz trzeba praktycznie wszystko od nowa, a bez zakupów połączonych z transferem technologii się nie da... A to kosztuje!

To wcale nie tylko ich wina... Władze (od późnego SLD po "Psychuszkę") się przyłożyły do tego upadku bardzo wydatnie... Można IMO mówić o sprzężeniu zwrotnym: im przemysł miał mniej pieniędzy, tym załogi bardziej dymiły, im bardziej dymiły, tym MON mniej chętnie zamawiał itd...

A tak z ciekawostek to jak by ktoś pomyślał i przeliczył to zamiast kupować od Patria Oyj licencję na Rosomaki można było dołożyć trochę więcej kasy i wykupić całą Patria Oyj lub pakiet większościowy, wtedy wartość przedsiębiorstwa była bardzo mała i było nas na to stać a teraz... :biedak:

A ktoś Patrię sprzedawał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "poprosić" Koreańczyków o pomoc przy pracach nad polskim BWP, bo znów wyjdzie miś na miarę naszych możliwości.

 

Tromp ale Engin de Franchissement de l'Avant EFA ma możliwości M3 i większą "nośność" plus oczywiście możliwości budowy mostu.

Na dole po lewej pdf o Engin de Franchissement de l'Avant:

http://www.cefa.fr/index.php?option=com_gallery2&Itemid=98

 

Związkowcy nie dymili kiedy pchano im "kolesi" z nadania, nie dymili jak ta fachowa góra z nadania politycznego zwalniała fachowców na dole, czy orała zakłady lub działy ważne dla działalności pozostałej reszty - wide PZL Wola produkująca silniki dla pojazdów... Ogólnie o związkowcach nie mam dobrego zdania i wybacz ale nie przekonasz mnie, mówiąc, że to nie ich wina.

 

Nie, nikt Patrii nie sprzedawał ale można było się popytać. Przy takim zamówieniu komuś musiała się lampka w głowie zapalić (i nie strzelaj za ten pomysł do mnie ;) ).

 

Idę czytać podane linki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "poprosić" Koreańczyków o pomoc przy pracach nad polskim BWP, bo znów wyjdzie miś na miarę naszych możliwości.

Pomidor

Nie, nikt Patrii nie sprzedawał ale można było się popytać. Przy takim zamówieniu komuś musiała się lampka w głowie zapalić (i nie strzelaj za ten pomysł do mnie ;) ).

Przy jakim zamówieniu? Wiesz, jak i ile razy przetarg na KTO ewoluował, nawet w trakcie realizacji?

Jedyne, z czym popełniono błąd, to nasi wydębili zbyt małe prawa (przymus dzielenia się własnymi pomysłami, bardzo duże ograniczenia przy eksporcie etc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dla mnie dla odmiany jest brzydszy, dla wojska pod pewnymi względami też (mniej amunicji) - ale działa, a przynajmniej są szanse, że będzie działał poprawnie. Bo zintegrowany jeszcze nie jest.

Będzie na MSPO, porobię fotki, to podrzucę - choć może niekoniecznie w trakcie targów.

 

BTW to nie koniec epopei UPG-NG. Za to chyba koniec Łabęd, bo wg szefa HSW, K9 ma być klepany u nich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewzi pełną jednostka amunicji, czyli 40 pocisków i ładunków miotających.

Wieża i podwozie są zintegrowane. Samego podwozia nawet nie ma co porównywać z Kaliną.

 

Pozdrawiam,

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie poprzednie podwozie powodowalo ze wygladal bardziej masywnie i groznie. Nie mniej fajnie ze cos w koncu wyszlo z Krabem, gdyby nie nasze malowanie i znaki priorytetu pomyslalbym ze to jakas nowa lekka haubica koreanska Kwestia jeszcze gdzie trafią i czy będą w jednostkach zastępować gozdziki czy dany, czy raczej wyposaza w nie tylko 11mpa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewzi pełną jednostka amunicji, czyli 40 pocisków i ładunków miotających.

Wieża i podwozie są zintegrowane. Samego podwozia nawet nie ma co porównywać z Kaliną.

No właśnie - miało być 60 kompletów...

 

 

Tomek Mroczkowski no właśnie dla mnie to też w porównaniu z UPG-NG paskudztwo (ten przód...), ale przynajmniej działa. A w zasadzie ma działać...

Co do doposażenia, na razie plan obejmuje 124 sztuki (5 das plus bszk). Może będzie więcej. Jeżeli nie, to wygląda, że zostaniemy albo z 5 brygadami gąsienicowymi w ogóle (2-3 BKPanc i 2-3 - odwrotnie - BZ), albo z 5 "topowymi" i np. 2 na starszym sprzęcie. Bo kołowych będzie chyba 4 sztuki (12, 17, 21 i zapewne 15).

 

 

Grzes no właśnie nie. Mądry człowiek nie pcha pod lufy npla najbardziej wartościowego sprzętu - choć 3 BZ brakuje... Za to dla odmiany 9 i 20 są wystawione na samobójstwo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.