Skocz do zawartości

1/35 "SZOPA"


pedzelek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Te figurki z ICM i Zwiezdy byłyby ok szczególnie jeśli robisz oddział Batalionów Chłopskich sprzed 1944 roku. Trzeba by było jednakże trochę przy nich pokombinować:

 

1. Części z nich zmieniłbym czapki. Te uszanki nie bardzo pasują. Przydałyby się berety, rogatywki polowe lub berety. Noszono również czapki narciarskie (np. Jan Piwnik "Ponury" jeszcze w czasie służby w Górach Świętokrzyskich nosił takową). Do tego oczywiście orzełek, a jeśli to oddział AK z okresu Akcji "Burza" na ramieniu powinna znaleźć się biało-czerwona opaska.

 

2. Przydałoby się przynajmniej jednemu z nich dać polską powrześniową broń (np. wystrugać z plastiku coś a la polski Mauser lub Vis) bądź coś brytyjskiego, zrzutowego (Sten Mk.II lub Bren).

 

 

Volksturmowiec jest zbyt "cywilny", Berlingowiec znowu zbyt dobrze wyposażony. Co do figurek La Resistance, to ich stroje i pozy nie bardzo mi się widzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze Kornik napisal wszystko co mozna bylo napisac w temacie ruchu oporu. Jezeli chodzi o szkopow to w kwestii poz wybralbym gruzinow bo walnalbym ze trzech wycodzacych ze stodoly (jeden bardziej w glebi) a ze dwoch lub jednego kleczacych na zewnatrz. Czemu tak duzo? A zrobilbym miks formacji jak to pododzialach alarmowych bywalo w czasie akcji antypartyzanckich. Jezeli zdecydujesz sie jednak tylko na tych doch zywicznych, to pozwol mi zglebic temat bo moze moglbys ich pomalowac na formacje policyjna. Mundury mieli niby inne w kroju ale w tej skali to nie do odroznienia. Merytorycznie byloby dobre a tematycznie ciekawe i nieoklepane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawie Dragona z żołnierzami alianckimi spod Monte Cassino miałem figurkę mierzącą z Lee Enfielda Mk.III. Mógłbyś ewentualnie użyć tego zestawu.

 

http://modelwereld.eu/catalog/images/Allied%20Assault%20Monta%20Cassino%201944%20Dragon%206515%201;35%20voor.jpg

 

Tutaj temat możesz ugryźć w dwojaki sposób:

 

1. Na terenach gdzie przekazywane były zrzutowe, brytyjskie sorty mundurowe można było spotkać partyzantów AK odzianych w kompletne brytyjskie Battle Dress'y. Tak było chociażby w leśnych oddziałach Inspektoratu AK Częstochowa, Okręgu Radom-Kielce AK. W literaturze odnośnie tychże mam zdjęcia, na których widać partyzantów II Batalionu 27 pp AK w takim umundurowaniu. Wśród uzbrojenia znalazły się również Lee Enfieldy. W przypadku użycia figurek, które prezentuję powyżej musiałbyś pominąć brytyjski webbing z ładownicami, manierką itp. Wyszlifować odtworzone na mundurze krzyżujące się szelki i troki oraz opinacze na nogawkach nad butami. Na głowę można dać np. niemiecki hełm lub wyrzeźbioną furażerkę z orzełkiem.

 

2. Nawet jeśli partyzanci nie nosili kompletnych Battle Dress'ów, to można było również znaleźć stroje mieszane z cywilnymi portkami, bądź też spodniami mundurowymi polskimi, niemieckimi czy też sowieckimi.

 

Możliwości jest naprawdę sporo. Trzeba tylko poczytaj i przejrzeć fotografie oddziałów, których szczególnie z okresu działań w 1944 roku nie brakuje

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybys chcial blysnac oryginalnoscia to mozesz zrobic zolnierzy (wlasciwie policjantow) schutzpolizei. Oni chyba dosc czesto padali ofiarami dzialan partyzantow. W tej sytuacji, najlepiej by sie nadali chyba ci dwaj zywiczni. Nic nie musisz kombinowac, im mniej oporzadzenia beda mieli tym lepiej. Kwestia koloru mundurow i malowania obszyc. Mundury w oryginale mialy inny kroj niz wojskowe ale w tej skali na figurach madry sie nie pozna a glupi powie ze tak trzeba.

 

Tak by to mialo wygladac w kwestii obszyc

 

813105d1425874698-original-schutzpolizei-jacket-tunic1-1-.jpg

 

A kolor munduru (bluza i spodnie) najlepiej oddane sa na tym zdjeciu. Nie maluj kolnierza na brazowo, to byl wczesniejszy wzor munduru ktory posiadal rowniez brazowe mankiety.

 

at1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kornik_69

Dzięki za sugestię w sprawie figuranta z Dragona. Jednak nie skorzystam. Poza figurki zbyt agresywna w stosunku do partyzantów.

 

Aktualnie skupiam się na szopie.

Deski czekają na chemię AK.

Pierwsze przymiarki strzechy:

(Na razie przód szopy. Tył nie zrobiony. Kilka godzin zabawy z klejeniem)

914383244d3f76b6.jpg

efbd3060e3bc3cb6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się to podoba. Jeśli można doradzić to należałoby poprawić strzechę. Powinno być jej więcej ( grubiej) i musi ona mocniej na siebie zachodzić. W tym wydaniu, deszcz lał by do środka jak nic. Poza tym brawa za projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zajrzałem do warsztatu ale dorzucam swoje "3 grosze"...

TerraIncognita ma rację - taka strzecha odleciałaby przy pierwszym silniejszym podmuchu. Trudno będzie ci chyba uzyskać pożądany efekt bo wg mnie powinna mieć ona grubość co najmniej krokwi (realnie żeby dach nie przepuszczał przy takim spadku, a na oko ma więcej niż 45 stopni to strzech powinna mieć min.35cm - w "realu" ). Następnie.... jeśli trzymać się realiów, to strzechę budowano ze snopków (poglądowo: słoma była gęsto skręcona w rulon, a następnie układano te rulony jeden obok drugiego i mocowano do łat). Jeszcze jedna uwaga "konstrukcyjna" - skoro technologia ma być przedwojenna i rejonizacja słowiańska to nie zapomnij o koźlinach (takie drągi mocowane do kalenicy po obu stronach) - usztywniały i wzmacniały dach przed śniegiem i zapewniały kształt na długie lata, przynajmniej na naszej szerokości geograficznej

Tu masz dwie fotki poglądowe:

http://wiano.eu/images/pictures/0015400/0015214.jpg

http://i43.tinypic.com/33cm7gi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pedzelek - OK, to ja źle zrozumiałem... Myślałem że robisz szopę, która była używana i zniszczona w działaniach wojennych. A skoro to ma być zaniedbany obiekt, którego z 10 lat nikt nie użytkował, to jak najbardziej te zdjęcia, które wrzuciłeś, nadają się do odwzorowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Wez jakiś szary Humbrola i najtańsze oleje... maluj jak to widzisz! Każdy człowiek inaczej odbiera kolory dlatego zrobiono palety barw, widzi inaczej np. kolor szary RAL jakis tam , grey jakiś tam , szary jakiś tam... Pasuj kolorystyke jak widzisz i pamiętasz. Milej zabawy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt na górze nieciekawie to wygląda, ale na dole całkiem fajnie. Za dużo tego w jednym miejscu i kolor chyba za jasny. Ogólnie fajnie szopa wygląda. Czekam na więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Po tych wszystkich kurach, balwanach i sankach, wiedzialem ze jezeli ktos sobie poradzi z ta szopa to wlasnie Ty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tych wszystkich kurach, balwanach i sankach, wiedzialem ze jezeli ktos sobie poradzi z ta szopa to wlasnie Ty

ps. kur miałeś już nie wspominać

 

-------------------

Na razie pomysł z rozstawem figurek niemieckich. Jeden z pospiechu przed partyzantami lada chwila spadnie z drabiny. Kolejny nie bardzo chce się poddać.

Oprócz widzianych figurek dojdą jeszcze poddający się Niemcy wychodzący z szopy.

Nie wiem czy w tak małej przestrzeni nie będzie nasrane figurkami.

 

 

 

2f8de87811c6c0dc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, no zamysl fajny, zaczynam lapac idee i klimat. Dobra juz nigdy nie wroce do kur... Zwierzecia znoszacego jaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.