Skocz do zawartości

ENTERPRISE (Into Darkness) - Revell 1:500


ministersan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Obiecałem synowi złożenie Enterprise, więc trzeba słowa dotrzymać. Pomimo tego, że ponad połowa modeli zaczętych jest zawsze

skończona to warsztatu nie ukończyłem żadnego (wielka niechęć do przerywania pracy i fotografowania) - muszę jednak załozyć

warsztat, bo tu najlepiej będzie wysłuchać rad kolegów. Tym bardziej, że jak pisałem we wcześniejszym poście musi być "świecący".

Ja niestety z elektroniki jestem noga.

Ogólnie zamysł jest, aby wyglądał tak (choć może nie aż tak świecaco - nie wiem, czy to źle zrobiony film, czy autor troszkę, jak dla mnie, zbyt mocno go rozświetlił - może nie ilość, ale jasność światełek):

Migające pozycyjne też bym chciał zrobić - wyglądają fajnie.

Przód gondoli silnikowych też fajnie wygląda - nie wiem jak tu, ale ja myślałem o 3-4 diodach zapalających się po kolei po sobie.

Liczę na pomoc kolegów - tym, którzy już się zgłosili serdecznie dziekuję i mam nadzieję, że z Waszą pomocą dam radę.

 

Trochę przeraża mnie ilość elektroniki na modelu z filmiku (przewodów też), ale jak mówiłem raczej chciałbym mieć trochę skromniejsze oświetlenie (zrezygnować ewentualnie z błyskających i silnikowych).

 

Dzisiaj po południu zaktualizuje post o fotki.

 

Generalnie syn zażyczył sobie jeszcze Voyagera (też oświetlonego) i Battle Dorida ze Stapem ze Star Wars (firmy AMT) >>> ten już częściowo sklejony - na szczęście tu tylko zastanawia mnie malowanie, oświetlenia nie będzie :-) .

 

EDIT:

Zaczynamy od "spodka"

Na filmie wygląda to tak:

9efb1b12c1153c12.jpg

 

...a w modelu tak:

29dfd544096ebdc5.jpg

b36980e7ca1b6baf.jpg

 

W modelu wygląda to jak dwa małe i jedno duże "światełko". Nie wiem jak zrobić, aby było jak na filmie - tam wygląda, że są dwa żródła swiatła spod "kopółki" skierowane do wewnątrz spodka. Poszukam dokładniejszych zdjęć.

Myślę, że najlepiej by było nawiercić dwa małe otwory (w miejsu obecnych "wypustek") - pod spodem dioda, całość zalać, spróbować stworzyć mała kropelkę z np. clear fixa i z jednej strony osłonić, tak by światło padało jak na filmie.

Liczę na pomoc i czekam na sugestie.

 

Do jutr chciałbym przymierzyć cała górną sekcję spodka i pomyslec nad pozostałym oświetlenie - powinno być łatwiejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten model i też będę go robił "świecącego". Tylko ja myślałem o światłowodach. Wiercisz otwór przez który przewlekasz światłowód. Po malowaniu, kalkach itp światłowód przycinasz na równo z kadłubem i masz świecący punkt. Z zacytowanego filmiku "Niemiec" użył zwykłych diody led które są za duże jak na tą skalę i dlatego wygląda to jak wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłowody możesz wykorzystać z lampek http://allegro.pl/lampka-lampa-ufo-swiatlowody-fontanna-led-33-cm-i5127291979.html tylko przeważnie są słabej jakości i się łamią ,lub kupić w szpuli (zaleta to możliwość wyboru odpowiedniej grubości).Co do ilości diod jaka jest zastosowana na filmie to moim zdaniem przesada ,ale fajny jest moduł sterujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłowody możesz wykorzystać z lampek http://allegro.pl/lampka-lampa-ufo-swiatlowody-fontanna-led-33-cm-i5127291979.html tylko przeważnie są słabej jakości i się łamią ,lub kupić w szpuli (zaleta to możliwość wyboru odpowiedniej grubości).Co do ilości diod jaka jest zastosowana na filmie to moim zdaniem przesada ,ale fajny jest moduł sterujący.

 

Patrzyłem na allegro i nawet nie tak drogo - kilka złotych za 1m i są do wyboru różne średnice. Jak rozumiem to i tak potrzebuje jakąś diodę do ich podświetlenia - maja jakieś specjalne wymagania? Do podświetlenia okień i tak bedzie najlepsza mała dioda umieszczona za nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenowo sprawdź allegro. "Zasilasz" światłowód zwykłą diodą LED którą umieszczasz na jednym końcu światłowodu. Światłowód to nic innego jak "plastikowa" rurka która transmituje światło więc nie potrzebuje zasilania elektrycznego. Jeśli rzeczywiście nie masz żadnego pojęcia o elektronice to poważnie zastanów się nad "elektryfikacją" swojego modelu. Jest gotowa płytka przystosowana do oświetlenia tego konkretnie modelu ale to droga sprawa.

 

http://tenacontrols.com/page22.html

 

Widziałem że inni doradzali Ci Andruino. Jest to kierunek w którym ja zamierzam podążyć. Tylko że Andruino trzeba zaprogramować w C++. A nie wiem jak biegle programujesz w tym języku. Kolejny problem z Andruino jest ten że kontroler wykonuje polecenia linijka za linijką. Więc jeśli chcesz uzyskać efekt w którym różne diody mrugają z różną częstotliwością plus te "wirujące oba silniki" świecą w tym samym czasie, trzeba napisać program obiektowo. A to już nie jest takie proste dla laika.

 

W każdym razie sprawdź poniższe linki które powinny być pomocne przy budowie tego modelu.

 

Plus kolejne filmiki z serii

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Jeśli rzeczywiście nie masz żadnego pojęcia o elektronice to poważnie zastanów się nad "elektryfikacją" swojego modelu. Jest gotowa płytka przystosowana do oświetlenia tego konkretnie modelu ale to droga sprawa.

 

http://tenacontrols.com/page22.html

 

Widziałem że inni doradzali Ci Andruino. Jest to kierunek w którym ja zamierzam podążyć. Tylko że Andruino trzeba zaprogramować w C++. A nie wiem jak biegle programujesz w tym języku. [...]

W każdym razie sprawdź poniższe linki które powinny być pomocne przy budowie tego modelu.

 

[...]

 

Myślę, że przy tym modelu podaruje sobie migania. Rozumiem, że zwykłe "stałe" oświetlenie diodami nie wymaga jakiś zmyslnych układów? Mam na myśli - załączam i świecą wszystkie diody > wyłączam i gasną.

Oświetlenie musi być - syn nie popuści - może trochę uproszczone, ale musi :-) .

Dzięki za linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Cię to interesuje, to jedna firma z Polski zrobi maski do malowania tego konkretnego modelu

 

O właśnie. O to miałem zapytać. Jak zobaczyłem dzisiaj na malowanie to przeraziła mnie ta ilość koniecznego ręcznego maskowania.

Ale zrobi, czy już są dostępne?

 

Widzę, że model dotarł?

[...]

 

Dotarł, dotarł. Teraz czekam na fundusze na Voyagera .

 

Po nowym roku idę do sklepu z elektroniką (liczę na pomoc sprzedawcy).

A przy okazji - mam Battle droida - i lada moment będzie malowany. Do znawców tematu:czy XF-55 Deck Tan z Tamiya będzie dobrym kolorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Mam ten model i też będę go robił "świecącego". Tylko ja myślałem o światłowodach. Wiercisz otwór przez który przewlekasz światłowód. Po malowaniu, kalkach itp światłowód przycinasz na równo z kadłubem i masz świecący punkt. Z zacytowanego filmiku "Niemiec" użył zwykłych diody led które są za duże jak na tą skalę i dlatego wygląda to jak wygląda.

 

Przypadkiem tutaj trafiłem ale z elektroniką trochę jestem związany ;)

Jeśli tylko jest miejsce pod diodę led to nie trzeba wiercić otworu pod całą diodę. "Szkiełko" zrobić clearfixem humbrola, czy innym klejem, który po zaschnięciu jest przezroczysty i potrafi udawać szkło. Diody smd 0402 są naprawdę małe ;)

SMD1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten model i też będę go robił "świecącego". Tylko ja myślałem o światłowodach. Wiercisz otwór przez który przewlekasz światłowód. Po malowaniu, kalkach itp światłowód przycinasz na równo z kadłubem i masz świecący punkt. Z zacytowanego filmiku "Niemiec" użył zwykłych diody led które są za duże jak na tą skalę i dlatego wygląda to jak wygląda.

 

Przypadkiem tutaj trafiłem ale z elektroniką trochę jestem związany ;)

Jeśli tylko jest miejsce pod diodę led to nie trzeba wiercić otworu pod całą diodę. "Szkiełko" zrobić clearfixem humbrola, czy innym klejem, który po zaschnięciu jest przezroczysty i potrafi udawać szkło. Diody smd 0402 są naprawdę małe ;)

SMD1.png

 

Dzięki za info. Właśnie co się dało skleiłem, a reszte na taśmę żeby sprawdzić bryłę (lada chwila wstawię zdjęcia) i jestem

na etapie zastanawiania się, jakie światła odwzoruję, a jakie sobie podaruję. Gdy to ustalę, będę myślał jakimi metodami uzyskać pożądany efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Witam wszystkich. Też jestem na etapie składania tego modelu i wykombinowałem, że światła pozycyjne migające można zrobić ze zwykłego budzika wykorzystując baterię li-ion (na chwilę obecną w fazie testów). Błysk do drugą sekundę więc myślę, że będzie ok. Nie drogo a efekt będzie ok. Więcej info podam na maila. Jak ktoś wie gdzie można dostać maski do malowania to proszę o info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Też jestem na etapie składania tego modelu i wykombinowałem, że światła pozycyjne migające można zrobić ze zwykłego budzika wykorzystując baterię li-ion (na chwilę obecną w fazie testów). Błysk do drugą sekundę więc myślę, że będzie ok. Nie drogo a efekt będzie ok. Więcej info podam na maila. Pomyślałem sobie, że dołożę jeszcze dźwięk sonaru i tu wykorzystam odtwarzacz mp3 z zapętlonym dźwiękiem i zamontowanym głośniczkiem z laptopa. Jak ktoś wie gdzie można dostać maski do malowania to proszę o info.

Edytowane przez kawalec007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.