Skocz do zawartości

Problem z malowaniem


Pi90R

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc jestem tutaj nowy i dopiero zaczynam z modelarstwem a konkretnie z malowaniem modeli. Ostatnio zakupilem model czolgu T-34 w skali 1/35. Dorobilem do niego nowe wlazy, uchwyty, blotniki z puszek po piwie polozylem takze szpachlowke i wyglada niezle . Ale mam problem z pomalowaniem modelu i nasuwa mi sie nastepujace pytanie jakiej farby uzyc ? (malowac mam zamiar pezlem) jak zrobic na modelu rdze, zacieki, przybrudzenia no i odpryski metalu ?. Slyszalem takze o metodzie suchego pezla... na czym ta metoda polega i jak ja wykonac z gory dzieki

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wytlumaczy mi ktos na czym polega metoda suchego pedzla nigdzie nie umiem znalesc... aha i czytalem ze wash da sie robic senna palona i van dycka ale gdzie te farby kupic ;/ poda mi ktos linka z gory dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytlumaczy mi ktos na czym polega metoda suchego pedzla nigdzie nie umiem znalesc... aha i czytalem ze wash da sie robic senna palona i van dycka ale gdzie te farby kupic ;/ poda mi ktos linka z gory dzieki

 

Metoda suchego pędzla ma za zadanie uwypuklić wszystkie wystające części modelu żeby nie był taki "jednolity".

Ja robie to w sposób następujący:

Jeżeli model maluje jednym kolorem to do farby którą malowałem cały model dodaje troszku białego albo jasno szarego.Potem maczam w tym pędzel i wycieram w chusteczkę lub papier toaletowy do momentu aż pędzel na papierze nie będzie zostawia smug.Po tej czynności ze tak napisze "czyszczenia pędzla" przecierasz cały modle

 

A co do washa to sienna palona to jedna z barw farb olejnych dla artystów a Van Dyck to firma która ja produkuje,takie farby można kupić w sklepie dla plastyków.Nie wiem czy można je dostać poza takimi sklepami

 

 

To tyle z mojej strony zawsze mogę sie mylić jak coś to proszę kolegów o poprawienie mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tej czynności ze tak napisze "czyszczenia pędzla" przecierasz cały modle Laughing

Czyli przecieram caly model zostawiam i to wszystko ? bylbym wdzieczny gdyby ktos pokazal foto przed jak i po metodzie suchego pedzla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglbym poprosic o jakas fotke gdzie jest pokazany "efekt suchego pedzla" ?

 

Metoda suchego pędzla (z angielskiego "drybrush") ma za zadanie rozjaśnić wszelkie krawędzie, kanty, śruby, nity itd na modelu. Można ją też wykorzystać do rozjaśniania większych płaskich powierzchni w przypadku braku aerografu. Polega ona na tym, że suchy pędzel (koniecznie suchy!) maczamy delikatnie w farbie (akrylu lub olejnej), a następnie wycieramy pędzel o jakiś papierowy ręcznik, tak, aby zostało na nim tylko tyle farby, aby zostawiał tylko bardzo delikatny ślad na ręczniku (taką jakby mgiełkę). Następnie takim pędzlem przecieramy wszelkie wypukłości na modelu. Farba powinna się osadzić tylko na owych wypukłościach, dając efekt ich rozjaśnienia i nadając modelowi efekt "trójwymiarowości".

Do rozjaśniania stosuję zazwyczaj kolor bazowy z dodatkiem bieli. Największa trudność przy tej technice to dobranie odpowiedniej konsystencji farby. Jak będzie za gęsta to nawet po wytarciu będą pozostawały smugi, jak za rzadka to będzie się rozmywać po całym modelu. I generalnie lepiej mi się robi drybrush farbami olejnymi, gdyż dzięki ich długiemu czasowi schnięcia, rozjaśnienia wychodzą łagodniejsze. Ale akrylami też się da. No i druga kwestia to wyczucie, ile farby trzeba z pędzla wytrzeć. Pozwolę sobie tu wstawić ilustrację z publikacji "Modeling Tanks and Military Vehicles By Sheperd Paine", która powinna wszystko ładnie wyjaśnić:

drybrush.jpg

(od góry: za dużo farby na pędzlu, za mało, farba za gęsta, farba zbyt rzadka i ostatni pokazuje jak powinno być OK).

 

Z takich praktycznych porad to powiem tylko tyle, że lepiej rozjaśnić za mało, niż za dużo, bo zawsze można poprawić. I starać się to robić powoli i z wyczuciem.

 

I na koniec jeszcze wrzucę dwie fotki z moimi próbami suchego pędzla:

IMG_0428.jpg

IMG_1060.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki bardzo efekt naprawde jest zadowalajacy jeszcze raz dzieki

i mam jeszcze jedno pytanie bo gdy robie metode suchego pedzla do koloru bazowego dodaje biel i maluje delikatnie caly model a jak jest z robieniem rdzy ? jakie kolory trzeba dobrac ? i czy dobrym sposobem jest (oczywiscie jesli juz mamy odpowiedi kolor) malowanie calego modelu a powieszchnie plaskie wyczyscic wacikiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystko teraz troche inne pytanie a mianowicie jakimi farbami lepiej pomalowac model czolgu (ktore daja lepszy efekt) matowe czy blyszczace ? aha i jaki efekt daja metalizery ? z gory dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maluj farbami , które podaje producent

 

i tu się nie zgodze - w zależności od efektów jakie chcesz zastosować tj. np. filtry washe itp. farby czesto nalezy dobierać z palet jaśniejszych lub ciemniejszych od podstawowo używanych jako bazowe kolory.Wszystko zalezy od efektów eksploatacyjnych jakie chcesz osiągnąć. Sprawa jest poważna do wytłumaczenia i naprawdę poszukaj na foru/forach o tych technikach.

 

Bartku siena - to kolor w palecie farb olejnych, van dyck to nie tylko firma a również jeden z brązów olejnych tj kolor brąz van dyck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matowe czy blyszczace ?

Czołgi błyszczące raczej nie są. Choć zawsze lakierami bezbarwnymi możesz sobie model zmatowić, nabłyszczyć czy co tylko tam być chciał.

aha i jaki efekt daja metalizery ?

Dają efekty różnych metali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale mam jeszcze jedno pytanie czy po kazdym zabiegu takim jak np: suchym pedzlu czy robieniu rdzy zaciekow itp model trzeba lakierowac ? jesli tak poleccie mi jakis dobry lakier Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry lakier błysk - sidolux. Dobry lakier mat - Vallejo i Pactra. Dobry lakier satyna - Vallejo.

Przed zaciekami i washem lakierujesz na błysk. Przed suchym pędzlem mat lub satyna. Po wszystkim mat lub satyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.